Tesla Bobini İçin Trafo Yapmak

bir müşterimin dökümhanesinde indüksiyon ocağı var.onun kondanstorleri yıpranınca değişiyormuş.ocağı beslemek için kendilerine ait trafo kullanıyorlar kondanstorler işimi görecek sanırım.

kondansatörler yüksek gerilime dayanıklımı?
kaç volt ayrıca kapasitesi nedir.
çok yüksek kapasiteye ihtiyaç yok
nf düzeyinde kapasite yeterli

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dökümhanede induksiyon ile metal eritme yapıyorlar.indüksiyon tesla bobini ile aynı mantıkta çalışıyor sadece sekonder sarım yok yüksek frekans ile metali eritiyor.o yüksek frekansı oluşturan kondanstorler.brülor ateşleme trafosunu bulamadığım için daha kondanstorle ilgilenmedim ama o kısım problem cıkarmaz sanırım.benim tek sorunum güç kaynağı.

xxxtoprak devre ve görüntüler çok güzel tam istediğim gibi kendimi bildim bileli elektriğin ark yapmasına bayılırım.ama küçük bir problem var IGBT
igbt ile hiç çalışmadım muadili veya o model tr de varmı bilmiyorum ama varsada fiyat neon trafosundan fazla çıkar sanırım.yanlışım varsa düzelt.

edit:bluemavi de G20N60-C3 20a olanı var fiyatı da 5 tl.benim gördüğüm igbt sanırım yüksek voltajlar içindi 150 200 tl fiyatları vardı.
gece 3 oldu sabah biraz inceleyeyim teşekkürler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar tesla trafosu bir rezonans trafosudur. Yarı iletkenlerlede yapılır
fakat amaç çok yüksek gerilimler elde etmektir. Bu sebeten LC rezonans
devresine uygulanan gerilimin yüksek olması sekonderde yani
bir boru üzerine sıra sarım yapılmış özel bobinde katlamalı yüksek gerilimler
oluşmasına sebeb olur.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

yukarda mekanik kara düzen tesla sistemine ait temel devredir.
spark gap ile yapılan senkronize anahtarlamada LC paralel rezonans
devresi oluşur.Ac indükleme olayında ortamın manyetik geçirgenliği
frekans ve spir gerilimi belirleyen en önemli etkendir. Ayrıca
oluşan frekansta khz ve mhz düzeyinde olduğundan
skin effect(deri olayı) gerçekleşir,o sebebten iletken yüzeyleri
geniş tutulur.

yarı iletkenlerle yapılmasına kimsenin itirazı yoktur. ama yarı iletkenlerin
çalışma gerilimleri 1200 1800 volt arasıdır ama klasik tesla trafosunda
kondansatör birinci bobin L primer 10,15,20 kv gerilime dayanmak zorundadır ve sekonder bobinide daha yüksek gerilimler oluşur.
bu gerilimlerde toprağa atlar ve küçük yıldırımlar olarak gözükür.
sekonderdeki topraklamada önemlidir.

saygılar

bdivrik devrede kullanılan 30N60 serisi bir IGBT 30 amper 600v senin bakmış olduğunda 20N60 serisi diğer devrede çıkış voltajı senin istediğinden çok çok fazla bu 20N60 senin işini görür dediğin gibi fiyatı makul bu voltaj üzerinede çıkmana gerek yok 600v idealdir IGBT ile hiç çalışmadım demişsin mosfet=IGBT birebir yer değiştirsen aynı işi yaparlar yanlız frekans ve voltaj uyumu olduktan sonra...

5 tane 2kw trafoyu paralel yada seri bağla aynı şey yada 10 tane 1kw yada 20 tane 500w tesla tafosunda geri besleme trafoları yakabiliyor benimki yaanmıştı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri