Termostatlı kömür sobası

hknhc

Üye
Merhaba,
Sayın bilenler, bir öğrencim oda sıcaklığının belli bir dereceye çıkınca sobanın altını kapatan, sıcaklık düşünce tekrar açan (yada belli bir süreliğine açan) düzenek yapmak istediğini söyledi. ustalardan yardım rica ediyorum.

..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir arduino, RC servo ve sıcaklık sensörü(lm35, ds1820 vs. NTC-PTC) ile yapılabilir.
Programlaması sıkıntı olmayacaksa, 12F 8pin PIC de yeter

Bır kuyruklu termostat, ve soba uzerındekı cıkıs borusuna konanacak klepeya kumanda edecek miili bır bobın olabilir.

Bimetal ile açılıp kapanabilen ayarlı klape ile mümkün olabilir.Bir çeşit termostatik vana.Yanma için gerekli olan havayı ayarlayacak.Tamamen mekanik olacak.

Son düzenleme:
Bir arduino, RC servo ve sıcaklık sensörü(lm35, ds1820 vs. NTC-PTC) ile yapılabilir.
Programlaması sıkıntı olmayacaksa, 12F 8pin PIC de yeter
Teşekkür ederim. Programlama bilmediğim için bunu geçelim. Yakında programlama da öğreneceğim inş.

Bır kuyruklu termostat, ve soba uzerındekı cıkıs borusuna konanacak klepeya kumanda edecek miili bır bobın olabilir.
slm,
Üstad netten araştırdım. Milli bobin ile ilgili pek bişi bulamadım. Bu bobinde devrede akım olunca mil ileri, akım olmayınca geri gibi bişi sanırım. Nerden bulurum alırım ?

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri