Termosifonun soğuk su girişinde kıvılcım ve duman çıkıyor.

Kainat

Üye
Merhabalar,
Termosifonun soğuk su girişinde (bağlantı kısmında) kıvılcım ve duman çıktı, bu esnada banyonun ampulu kısılmaya başladı, voltaj düştü yani. Termosifon kapalı konumdaydı, sigortası açıktı ama.
Acaba toprak hattını su borusuna mı bağladılar apartmandan birileri? Kaçak yapıyor, bizimkisi bağlı değil çünkü su borusuna.

Evinizde topraklama yoksa gövdeye olan kaçak böyle bir sorunu meydana getirebilir. Topraklamanız olmadığı çok açık. Ayrıca sisteme KAKR bağlayın. Rezistansı da kontrol edin. Isınan boru direnç görevi görüyor.
Üst veya alt katın su borusuna topraklama bağlaması sizin şohbeninizi bu derece etkilemez. Musluklardan çarpılırsınız o ayrı ama bu derece etkilenme söz konusu olamaz.

Son düzenleme:
Bir elektrikçi çağırırsanız bu sızın için daha hayırlıdır kendınız çözemessiniz.

@Öğretmen27
@suat zünbülgil
Teşekkürler.
Yalnız, bu termosifon yeni sayılır ve fazla kullanılmadı.
Bu yazlık evdeki termosifon, topraklama sağlıklı olmayabilir ama toprak hattı var burada ölçü aletim olmadığı için ölçemiyorum fakat şöyle baktım faza kontrol kalemini değdirip elimle toprak kablosuna dokunduğumda, kontrol kaleminin ışığının şiddeti yükseliyor, ayrıca sıfırlama değil toprak hattı sigorta kutusundan dışarı gidiyor, ordan nereye gidiyor nasıl bir topraklama var gerisini bilemiyorum. Ev eski ve yazlık işçilik sıfır her anlamda onu biliyorum sadece.

@Öğretmen27
@suat zünbülgil
Teşekkürler.
Yalnız, bu termosifon yeni sayılır ve fazla kullanılmadı.
Bu yazlık evdeki termosifon, topraklama sağlıklı olmayabilir ama toprak hattı var burada ölçü aletim olmadığı için ölçemiyorum fakat şöyle baktım faza kontrol kalemini değdirip elimle toprak kablosuna dokunduğumda, kontrol kaleminin ışığının şiddeti yükseliyor, ayrıca sıfırlama değil toprak hattı sigorta kutusundan dışarı gidiyor, ordan nereye gidiyor nasıl bir topraklama var gerisini bilemiyorum. Ev eski ve yazlık işçilik sıfır her anlamda onu biliyorum sadece.

Merhaba.Sn.Kainat; Toprak hattı olmadan kullanılması sakıncalı olan ev cihazları içinde çamaşır mak., bulaşık makinesi,elektrikli şofben,elektrikli fırın,vb.ların en başında da elektrikli termosifonlar geliyor.

Toprak hattının sağlıklı olduğunu,bir kontrol kaleminin yanması ile değil,toprak omaj ölçümlerini (En sağlıklı meğer test ölçüm cihazıyla) yaparak tam olarak teyit edebilirsiniz.Topraklama kısmen de zayıf kalıyorsa kaçak faz akımında sizi gövde kaçağı ile (KAKR’si takılı değil sanırım,takılı olabilmesi için de toprak hattının çok iyi ve sağlam durumda olabilmesi de gerekiyor) topraklayarak çarpabilir.Topraklamanın sağlam olduğundan tam emin olmadan,bir termosifoncu ve elektrikçi çağırıp rezistanslarından,termiklerinden gövdeye bir kaçak olup olmadığından iyice emin olununcaya kadar bu cihazı kullanmanız çok risklidir.

Çıkan kıvılcım,dumanlar termosifon tam çalışmıyorken bile gövdeye kaçak akımların geçerek bunların zayıf veya kısmen topraklı olan bu gövde ile irtibatlı olan bu toprak hattına akmaya çalıştığını,ama arada klingerit,boya,vb. tam olarak da iletimi engelleyen ve tam iletken olmayan bazı maddeler yüzünden bir direnç oluşturarak bu kaçak akımın zorlayarak da geçmeye çalıştığı sonucu da çıkıyor aslında tam olarak.Toprak hattınız çok sağlıklı olsaydı eğer otomatlardan geçen aşırı kaçak akımla bunların atması da gerekirdi.KAKR ‘si olsa zaten toprak hattına faz kaçağı yüzünden anında atardı,ama otomatlar ancak belirli bir değerde atacağından bu geçen kaçak akıma karşı tam duyarsız kalmışlar gibi de görünüyor.

Cihazı bir sonraki kullanımdan önce en kısa sürede bir termosifoncu ve elektrikçi (elektrikçi ayrıca toprak ölçümünü,sağlamlığını,toprak olarak panodan giren hattın,toprağa ulaşan topraklama levhası,vb.son ucuna kadar kontrolünü yapsın) çağırıp bu termosifonun çok güvenilir olarak,risksiz şekliyle kullanılabilir durumda olduğundan iyice emin olmalısınız,bu çok önemlidir.Çünkü bu elektrikli termosifonun çok uzun zamandır da kullanılmadığını,çok nadir kullanıldığını ayrıca belirtmişsiniz.Bu kullanılamayan süre içinde elektrik devre parçalarında istenmeyen bazı değişmeler (Kaçak akıma müsait olacak şekliyle) bir olasılıkla meydana gelmiş olabilir.Kolay gelsin.

Merhaba.Sn.Kainat; Toprak hattı olmadan kullanılması sakıncalı olan ev cihazları içinde çamaşır mak., bulaşık makinesi,elektrikli şofben,elektrikli fırın,vb.ların en başında da elektrikli termosifonlar geliyor.

Toprak hattının sağlıklı olduğunu,bir kontrol kaleminin yanması ile değil,toprak omaj ölçümlerini (En sağlıklı meğer test ölçüm cihazıyla) yaparak tam olarak teyit edebilirsiniz.Topraklama kısmen de zayıf kalıyorsa kaçak faz akımında sizi gövde kaçağı ile (KAKR’si takılı değil sanırım,takılı olabilmesi için de toprak hattının çok iyi ve sağlam durumda olabilmesi de gerekiyor) topraklayarak çarpabilir.Topraklamanın sağlam olduğundan tam emin olmadan,bir termosifoncu ve elektrikçi çağırıp rezistanslarından,termiklerinden gövdeye bir kaçak olup olmadığından iyice emin olununcaya kadar bu cihazı kullanmanız çok risklidir.

Çıkan kıvılcım,dumanlar termosifon tam çalışmıyorken bile gövdeye kaçak akımların geçerek bunların zayıf veya kısmen topraklı olan bu gövde ile irtibatlı olan bu toprak hattına akmaya çalıştığını,ama arada klingerit,boya,vb. tam olarak da iletimi engelleyen ve tam iletken olmayan bazı maddeler yüzünden bir direnç oluşturarak bu kaçak akımın zorlayarak da geçmeye çalıştığı sonucu da çıkıyor aslında tam olarak.Toprak hattınız çok sağlıklı olsaydı eğer otomatlardan geçen aşırı kaçak akımla bunların atması da gerekirdi.KAKR ‘si olsa zaten toprak hattına faz kaçağı yüzünden anında atardı,ama otomatlar ancak belirli bir değerde atacağından bu geçen kaçak akıma karşı tam duyarsız kalmışlar gibi de görünüyor.

Cihazı bir sonraki kullanımdan önce en kısa sürede bir termosifoncu ve elektrikçi (elektrikçi ayrıca toprak ölçümünü,sağlamlığını,toprak olarak panodan giren hattın,toprağa ulaşan topraklama levhası,vb.son ucuna kadar kontrolünü yapsın) çağırıp bu termosifonun çok güvenilir olarak,risksiz şekliyle kullanılabilir durumda olduğundan iyice emin olmalısınız,bu çok önemlidir.Çünkü bu elektrikli termosifonun çok uzun zamandır da kullanılmadığını,çok nadir kullanıldığını ayrıca belirtmişsiniz.Bu kullanılamayan süre içinde elektrik devre parçalarında istenmeyen bazı değişmeler (Kaçak akıma müsait olacak şekliyle) bir olasılıkla meydana gelmiş olabilir.Kolay gelsin.
Merhaba sayın binbaşı,
Öncelikle ilginiz, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Kaçak akım rölesi yok maalesef zaten burası yazlık ve her şey dandik, nizami değil hiç bir şey.
Buradaki elektrikçiler işi bilmiyor, bilenlerde yüksek fiyat ister tahminimce.
Servisini aradım, çünkü garantisi geçerli hala, servis elektrik hattında sorun olur termosifonda kaçak olmaz cevabını aldım nötr falan dedi ama bence alakası yok.
Cihaz kapalı vaziyette iken önce banyonun ampulu kısılıyor, voltajı düşürüyor termosifon sonra soğuk su kısmında mavi kıvılcımlar atıyor çakmak gibi.
Bu ev zeminde, ben topraklama yapabilirim gerekirse.
Ama rezistansta veya başka yerden gövdeye kaçak varsa sorun çözülmez servis gelmedi.
Nasıl anlayabilirim sorunun termosifonda olup olmadığını?
Burası küçük bir yer maalesef.

Merhabalar yeniden.
Dediğim gibi oldu maalesef her şey, sonuç alınamadı, tamda beklediğim gibi.
Elektrikçi geldi, yanında dijital kontrol kalemi, pense... vs. Meger yoktu yanında, neyse baktı soğuk su girişine kaçak yok şu an dedi yapacak bir şey yok kaçak anında anlaşılır, bindan birisinin cihazındaki kaçak yapar, kendin topraklamayı ayırırsan kişisel olarak çözüm olur dedi bunu zaten biliyordum :)
Kaçak anında binadaki diğer kullanıcıların sigortalarını kapatıp sorunun hangi daireden olduğunu bulabilirsin dedi ama ı uzun iş.
Bugün baktım, gene ampulun feri gidiyor, kısılıyor, voltaj düşüyor; soğuk su spiralinden ses geliyor baktım spirale sıcaktı enteresan soğuk su spirali sıcaktı.(bunlar termosifonun sigortası açık ama cihaz kapalı konumda yani ısıtma dışında oluyor)
Termosifonun bağlantı buatındaki toprak kablosunu çıkartayım dedim, çıkartma esnasında kıvılcım çıktı bu normal mi?
Söktüm topraklama kablosunu termosifonun buattan.
Banyonun ampulu gene kısılıyor bu arada termosifonun sigortası kapalı ve toprak kablosu devre dışı, şimdi baktım soğuk su spirali normale dönmüş, soğumuş.
Sorun kesin topraklamada mı?

Yazdığım gibi topraklamayı çıkardım, cihaz toprak hatsız yani, o günden beri sorun yok, buattan toprak kablosunu çıkartırken kıvılcımda çıkmıştı.
Elektrikçide gelecek ama sorunu bulabilir mi bilmiyorum, her zaman olmuyor çünkü, sorun çıkartan dairedeki ya gittiyse o anda ne olacak? Sorun yok diyip çekip gidecek, önceki elektrikçide olduğu gibi.
Benim dairede sorun yoktur değil mi? Olsaydı her zaman olması gerekmez mi? Çünkü bu her zaman olmuyor ve cihaz kapalı konumda soğuk su girişini kızdırıyor ve kıvılcımlar çıkartıyor.
Altını çiziyorum, cihazın sigortası açık, fakat ısıtma konumunda değil yani kapalı iken soğuk su spirali sıcak oluyor ki cihaz açık konumda olsa tam tersi sıcak su spiralinin sıcak olmadı gerekir.
Öyle devam etse o spiral patlayıp her yeri su basacaktı.
Sorun başka dairedeki cihaz diyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Teşekkürler.

Sn. Kainat termosifondaki sıkıntı ortada. Cihazdaki parçanın veya elektrik hattından gövdeye olan kaçak olarak tanımlayabiliriz. Topraklama olasaydı bu kaçak toprağa akıp gider veya KAKR olsaydı açma yapar sorunu teşhis edip giderinceye kadar zaten KAKR kaldıramazdınız.
Ampüllerinizin kısılması meselesi bariz olarak gerilim düşümü olarak görülüyor. Diğer daire sakinlerinde aynı şey oluyor mu sorun. Eğer oluyorsa ana branşman hattı kesiti veya bağlantı noktaları kontrol edilmeli. Malüm sıcak her evde kilima var. Ana branşman hattının kesiti yetmeyebilir. Eğer diğer dairelerde sorun yoksa sayaç çıkışından evinize ve buatlarınıza kadar her yerin dikkatlice kontrol edilmesi gerekir. Gevşeklik, oksitlenme kontrol edilmeli.

Sayın @Öğretmen27
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
Benim anlayamadığım hususlar var:
Bu sorun toprak hattı takılı iken vardı, topraklamayı söktüm sorun kalmadı.
Cihazın topraklamasını buattan ayırırken kıvılcım çıkmıştı, denemek için ara ara değdiriyorum toprak kablosunu kıvılcım çukmıyor.
Benim cihazda ya da tesisatta sorun olsa her zaman sorun çıkartması gerekmez mi?
Ampulun kısılması o sorun olurken oluyordu her zaman değil (soğuk su spiralinde kıvılcım)
Termosifonun servisi termosifonda sorun yok diyor, elektrikçi önce termosifonda sorun var dedi sonra servisin söylediğini aktarınca, topraklama da sorun olabilir dedi, elektrikçinin olduğu anda cihaz tamamen bağlıydı eskisi gibi (topraklama bağlıydı buattan) bu anda hiç bir sorun yoktu, yani her zaman sorun olmuyor.
Sorunun nerden olduğu nasıl anlaşılacak? Her zaman olsa bulunur.
Kaçak akım rölesi olsada bulunur ama yok.
Elektrikçinin geldiği anda sorun olmayınca, işin içinden çıkılmıyor.

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri