Termosifona bağlı olan flex hortumlarında kıvılcım ve duman çıkması

egtsrndg

Üye
Merhabalar,
Uzun süredir bu sorunu yaşamaktayım. İlk olarak termosifona bağlı su hortumlarında kıvılcım çıkıyor sonrasında da lastik kokusu ve duman geliyor. Sorunu çözmek için elektrikçi çağırdık, termosifona bağlı sigortayı ve topraklamayı kontrol etti ve bir sorun bulamadı. Daha sonra herhangi bir kaçak ihtimaline karşı evin elektrik tesisatını (tüm odalardaki tüm buatları ) tamamen kontrol ederek düzenlediler ve KAKR taktılar. KAKR takıldıktan kısa bir süre sonra atınca sorunun bozulan klimadan kaynaklandığını ve kaçağa yol açtığını tespit ettiler. Bunun üzerine klimanın tüm bağlantısı kesildi ve yaklaşık 2 ay gibi bir süre sorun yaşamadan termosifonu kullandık. Ancak dünden beri yine aynı sorunu yaşamaktayız. TERMOSİFONA BAĞLI SİGORTANIN ŞARTELİ KAPALI OLMASINA RAĞMEN yine hortumlarda kıvılcım ve duman çıktı ve hortumlar yanarak su kaçırmaya başladı. Fakat bu sırada KAKR de atmadı. Bunun temel sebebi nedir, daha önce bu duruma benzer bir durum yaşayan var mı. Lütfen bir fikir verin artık kafayı yicem.

Yerinde çözüm aramak.
Diğer.
Termosifon şalteri faza bağlı olduğunu eminmisiniz yani şalter fazı mı ? kesiyor .
Kontrol edilmesi.
Nötr de ve topraklama da enerji ( elektrik ) varmı ? kontrolu .

Termosifon Sigorta kutusundan itibaren direk hat mı ? Buattan ek durumu gibi ?
Termosifon kablosu kesiti ( ince , kalın ) mm2 , ek durumları , bağlantılar?
Termosifon sigorta tipi amperi kimliği
Bozuk durumu olabilir .
Vs gibi durum.
Sonuç .
YERINDE ÇÖZÜM Ölçüm yapılarak ve tüm kontrollar ile.
Rezistans ? Olabilir

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Yerine çözüm aramak.
Diğer.
Termosifon şalteri faza bağlı olduğunu eminmisiniz yani şalter fazı mı ? kesiyor .
Kontrol edilmesi.
Nötr de ve topraklama da enerji ( elektrik ) varmı ? kontrolu .

Termosifon Sigorta kutusundan itibaren direk hat mı ? Buattan ek durumu gibi ?
Termosifon kablosu kesiti ( ince , kalın ) mm2 , ek durumları , bağlantılar?
Termosifon sigorta tipi amperi kimliği
Bozuk durumu olabilir .
Vs gibi durum.
Sonuç .
YERINDE ÇÖZÜM Ölçüm yapılarak ve tüm kontrollar ile.

Ustam kusura bakma ama mesajından bir şey anlayamadım. Çok açıklayıcı olmamış sanki

Ustam kusura bakma ama mesajından bir şey anlayamadım. Çok açıklayıcı olmamış sanki
Buradan çözüm zor .
Elektrikci kontrol etmesi.

Termosifon şalteri nötrü kesmesin.
Termosifona faz geliyordur .
Siz enerji ( Faz ) kesildi zannedersiniz.
Rezistans ince bir delik olabilir.
Termosifon kablosu incedir ?
Topraklama hattı kontrolu !!!
Kaçak akım koruma rölesi kontrol ( sağlam mı ? )

kontrol edilmesi ölçüm yapılması

https://www.kontrolkalemi.com/forum...su-girişinde-kıvılcım-ve-duman-çıkıyor.101470

Son düzenleme:
Veya başka bir dairede topraklama için su tesisatına bağlantı var.

Daire faz ve toprak ile çalışsa idi kaçak akımın atması gerekmezmiydi bu takıldıktan sonraki 2 aylık sürede? Evde musluklara dokunduğunuzda gıdıklama çarpılma gibi hissiniz oluyormu?

Not : Bu durum yani termosifonun fleks borularından duman çıkması!!!!! Çok büyük bir sıkıntının işaretidir. Lütfen hızlı bir şekilde gerekli yetkilileri çağırın kontrol ve gerekli müdahaleyi yaptırın. Bu durum sizin can ve mal güvenliğiniz için gereklidir. Bu borularda duman çıkacak kadar akım geçmesi demek, evinizde bu borulara dokununca çarpılma veya hatta yangına bile neden olur.

HEMEN BU GÜN BEKLEMEDEN YETKİLİLERİ ÇAĞIRIN VE DURUMA MÜDAHALE ETTİRİN.

Son düzenleme:
Veya başka bir dairede topraklama için su tesisatına bağlantı var.

Daire faz ve toprak ile çalışsa idi kaçak akımın atması gerekmezmiydi bu takıldıktan sonraki 2 aylık sürede? Evde musluklara dokunduğunuzda gıdıklama çarpılma gibi hissiniz oluyormu?

Not : Bu durum yani termosifonun fleks borularından duman çıkması!!!!! Çok büyük bir sıkıntının işaretidir. Lütfen hızlı bir şekilde gerekli yetkilileri çağırın kontrol ve gerekli müdahaleyi yaptırın. Bu durum sizin can ve mal güvenliğiniz için gereklidir. Bu borularda duman çıkacak kadar akım geçmesi demek, evinizde bu borulara dokununca çarpılma veya hatta yangına bile neden olur.

HEMEN BU GÜN BEKLEMEDEN YETKİLİLERİ ÇAĞIRIN VE DURUMA MÜDAHALE ETTİRİN.
evet duş musluklarına dokunduğumuzda hafif bir gıcıklanma oluyor ama sürekli değil bazen. Fakat banyoda bulunan diğer lavaboda bu durum hiç olmadı. Rezistans arızası da bu duruma neden olabilir mi acaba. Ama o zaman da KAKR'nin atması gerekirdi değil mi

Evet kaçak sizde olsaydı atması gerekirdi. Belki ilk bağlantı hatalı olabilir. Kaçak akım toprak hattına bağlanmış olabilir.

Benim bir diğer şüphem ise sizde değil başka dairede bu durum olabilir. Yanlış bir bağlantı nötr yerine toprak bağlanmış bir pirizde çalışan cihaz gerilimi toprağa iletiyor bu durumda sizin cihazın gövdesinden toprağa akıyor olabilir.

Bir çok olasılık var , pirizlerin birinde nört toprak karışmış olabilir başka bir dairede bu durum olabilir , başka bir dairede arızalı cihaz olabilir. Bina topraklaması çalışmıyor olabilir. tek tek kontrol edilmeli.

Evet kaçak sizde olsaydı atması gerekirdi. Belki ilk bağlantı hatalı olabilir. Kaçak akım toprak hattına bağlanmış olabilir.

Benim bir diğer şüphem ise sizde değil başka dairede bu durum olabilir. Yanlış bir bağlantı nötr yerine toprak bağlanmış bir pirizde çalışan cihaz gerilimi toprağa iletiyor bu durumda sizin cihazın gövdesinden toprağa akıyor olabilir.

Bir çok olasılık var , pirizlerin birinde nört toprak karışmış olabilir başka bir dairede bu durum olabilir , başka bir dairede arızalı cihaz olabilir. Bina topraklaması çalışmıyor olabilir. tek tek kontrol edilmeli.
Sorun da burada hocam.
Gelen elektrikçi arkadaşlar bina toprak hattını kontrol edip iyi olduğunu söylemişlerdi. KAKR taktıktan sonra da tüm dairelerin ana şalterlerini indirip kaçak aramışlardı ama bulamadılar. Hatta elektrik dağıtım şirketinden de yardım talep ettik onlar da ölçüm yapıp bir sıkıntı bulamadılar. Benim anlamadığım nokta madem bir kaçak var bu neden sürekli devam etmiyor da birkaç aylık bir zaman diliminde termosifonda arızaya sebep oluyor. Önemli mi bilmiyorum ama çamaşır makinesi de banyoda yer almakta ama onda herhangi bir sorun yok. Bir de sifon ve taharet musluğu da termosifonun bağlı olduğu duvarda yer almakta. Aynı borudan su aldıklarını düşünüyorum. Onlarda neden herhangi bir sorun yok. Sorularım saçma olabilir ama anlamaya çalışıyorum kusura bakmayın :)

Peki termisfonu tutan vidalar elektrik yada toprak hattına temas ediyor olabilir mi kabloyu delmiş olabilir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri