Teorik Şu Devrede Yardım Edebilir misiniz?

Arkadaşlar merhabalar. Basit bir regüle devresi üzerinden farklı birşey çıkartmaya çalışıyorum. Basit bir güç kaynağı düşünün, fişini çektiğinizde kapasitörde kalan şarj nedeniyle çıkış bir anda kesilmeyecektir. Ben ise çıkışı ani olarak kesmeye çalışıyorum. Aşağıdaki devreye bakın:

Teorik devre sorulacak.png

Transistör beyzi doğrudan diyot köprüsü çıkışındadır ve elden geldiği kadar kapasitörden yalıtılmaya çalışılmıştır. Devreye AC uygulandığında Q1 tetik alarak çıkış verecek, AC kesilirse çıkış birden kesilecektir.

Ancak bir sorun var: Beyz uç doğrudan dalgalı çıkıştan uyarılıyor. Bu durumda Q1 çıkışı da dalgalı mı olur? Yanıt evet ise, bu sorunu nasıl çözebiliriz? Mesela beyz uç ile şase arasına uygun değerde kapasitör atsak, sorunu çözebilir miyiz?

En önemli soru: böyle olur mu? kapasitör yerine yapmaya çalıştığım şey sebebiyledir ki pil de koyabilirim... Ne diyorsunuz?

Teşekkürler.

artı olan uca bir adet direnç koyabilirsiniz.
böylece elektrik kesildiği anda direç kondansatörü boşaltacaktır.

röle kullanılabilir.
61168

Sabrınızı sınadığımı düşünmeyin. Konuya devam ediyoruz...

Ben zaten bunun röleli halini çizdim ve bir projemde kullandım. Ama dün aklıma gelen bir fikir, bana peki sadece transistörlüsünü yapamaz mıyım sorusunu sordurdu.

Başka nasıl bir çözüm üretebilirdik?

-Çıkış dalgalı olmamalı.
-Kapasitör ya da pil şarjlı kalmalı.
-Kesim ani gerçekleşmeli.

Biraz beyin jimnastiği yapalım.

Kondansatör ve pil aynı devrede yan yana kullanılabilir. çıkış dalgalı olmaz.
transistör ile anahtarlama yapılabilir.
Ancak bana kalırsa röle daha mantıklı geliyor bana.

Kondansatör ve pil aynı devrede yan yana kullanılabilir. çıkış dalgalı olmaz.
transistör ile anahtarlama yapılabilir.
Ancak bana kalırsa röle daha mantıklı geliyor bana.
Transistör, beyzini pil/kondansatörden diyot ile yalıtılmış taraftan alıyor. Bu nedenle dalgalı olabilir gibi geliyor bana.

Röle kesinlikle daha mantıklı çünkü denedim. Ama işte şeytan dürtüyor başka çözüm var mıdır diye.

Güzel soru.

bir adet filtre kondansatör de işe yarayabilir dalgalanmayı önlemek için. Tabi eğer ki oluşuyor sa.

bir adet filtre kondansatör de işe yarayabilir dalgalanmayı önlemek için. Tabi eğer ki oluşuyor sa.
Denemek lazım aslında... Aslında şu an malzemem var devreyi kurarım ama osiloskobum yok, çıkışı nasıl göreceğim? Ah ulan fakirlik:) neyse. Şu anda interneti olmayan bir yerdeyim telefondan yazmak illet ediyor, uğraştıkça birşeyler eklerim.

GÜNCELLENMİŞTİR:
Yapmaya çalıştığım şey doğrultusunda "ani kesim" şartından vazgeçtim ve devreyi geliştirdim. Trafo gücünün zayıf kaldığı durumlarda pil desteği ile de kullanılabilecek bir güç kaynağı yapmaya çalıştım. Bir yanlışlık, mantık hatası varsa bildirebilirsiniz. Yoruma açıktır.

2020-02-03-161104_1366x768_scrot.png

Devre basit bir yapıya sahiptir. Uygun olmayan güç girişi, bir adet "battery backup" devresi ile desteklenerek stabilleştirilmeye ve akımı artırılmaya çalışılmıştır. Transistörlü şönt regülatör devresi oluşturularak sağlıklı çıkış elde edilmeye çalışlılmıştır. Giriş ceryanı kesildiğinde çıkışlar da kesilecek, pil seviyesi korunulmuş olacaktır.

Battery backup devresi, bataryanın devamlı kullanımda olduğu ve zayıf akımla takviye olunarak güç kaynağı ile ortak kullanıldığı bir tür UPS devresidir.

Dediğim gibi yoruma açıktır. Hata bildirme, öneri, övgü, sövgü herşeye açık.

İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri