Tek buton ile 3 fazlı asenkron motoru ileri geri çalıştırma?

basit bir uygulama devreye start verildiğinde motor ileri tekrar start verildiğinde motor yön değiştirir sadece kumanda devresi

BAŞKA ne istiyosunuz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
syn nacak-68'in paylaştığı pdf dosyası ile daha önce hazırladığım aşağıdaki çizim arasında(isimlendirmede bile) bir fark yok. Bende resim olarak paylaşayım dedim.

syn nacak-68'in paylaştığı pdf dosyası ile daha önce hazırladığım aşağıdaki çizim arasında(isimlendirmede bile) bir fark yok. Bende resim olarak paylaşayım dedim.
SAYIN hemmuhhemtek arkadaşım fark yok diyosun da senin çizimin amerikan normu benim çizim alman normu.
ne demek istiyosun fark yok diyerek anlayamadım.
burda insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.
yoksa yaptığımız çizimlere patentmi almalıyız.

anlaşılamayacak kadar basit olmuş

daha ne diyeyyim kardeş devrede bir star stop bir darbe anahtarı üç kontaktör var demekki ben anlatammışım o resimdeki sadece kumanda devresi güç devresine gerek görmedim

hemmuhemtek ve nacak beyin çizmiş oldugu devrelerde ileri ve geri arasında elektriksel kilitleme yoktur arkadaşlar biliyosunuz ki devir yönü değiştirme devrelerinde elk. kilitleme cok önemlidir bu nedenle çizmiş oldugunuz devre güvensiz oldugunu düşünüyorum...eğer 3 fazlı devrelerde yön değişimi yapacaksanız mutlaka elk. kilitleme kullanmalısınız.ama bu arkadaşlar neden kullanmamış eğer koysalardı ileri ve geri kontaktörlerinin 2şer tane nc kontagı olacagından yapmamışlar diye düşünüyorum. kendi çizdiğim devreyi yolluyorum demek istediğim şemada daha açıktır hem daha basit hemde daha güvenli.umarım beyenirsiniz.

Son düzenleme:
Lovato ' da öncelik rölesi adında bir röle var .

O rölede bir giriş iki çıkış var . Girişe 1 buton koyarsın.

Bastığın sürece motor bir yöne çalışır. Bırakıp tekrar bastığında ters yönde çalışır.

İstersen böyle yapabilirsin.

Selamlar.

Sedat Saygılı

Tek start la motor ıkı yone ıkı kontaktor le bır start -stop la bır de zaman rolesı ıle işi cozebılırız arkadaslar

Ben bir keresinde rusyada calışırken tek start butonu ile birinci basmada lambayı ikinci basmada teyibi üçüncü basmada lambayı durdurma dördünçü basmadada teyibi durdurmuştum tek butonla rahat bir şekilde yapılabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri