Tamamen yerli amatör CNC

tebrikler arkadaşım cok iyi bir iş cıkartmışsın cok güzel

3 eksen.tabla boyu 1300x850 geçici olarak sunta ile şaseledim.ölçülendirme için.şimdi sigma ve lama alüminyum ile donatıcam

alüminyum olarak yeniden dizayn ettim ama resimleri bir türlü yollayamıyorum

[size=10pt][size=10pt]Sadece alıntı yaparak mesaj yollamak yasaktır.[/size][/size]

Bu mesaj en son "24 haziran 2008 " tarihinde, saat " 22:51 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

resimlerin boyutu büyük ise siteye eklerken bazen hata verebiyo 2 türlü yapabilrsin
1. resimleri başka bir upload sitesineden upload edip bura linkni verip resmi ekleye bilirsin
2. yada resimlerin boyutunu küçülterek örneğin 800x600 boyutuna küçülterek eklersen sorun kalkar

yapamassan iletişim kur yardımcı olurum

saygılarımla

bende böyle bi
şey yapmak istiyorum ama nerden başlıcamı bilmiyorum mesala sürücü kartları step motorları gücünü nasıl tespit edicem bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

jozeflion ' Alıntı:
marel elektronikten aldım.3 step motor sürücüler ve kontrol kartı
Marel den bende malzeme alıp kapitone makinası yapmıştım 2 eksen ve dikiş makinası.
Ama işlem sırasında bir sorun olunca sistem geri alınamıyor:) senin yaptıgın makinada
bunu denedinmi?Diyelimki bu makinan oyma işlemi yapıyor,oyma kalemi kırıldı ve çalışan
bunu görmedi, makinayı durdurup işleme kalan yerdenmi devam ediyor yoksa başlangıç
noktasınamı dönmek zorundasın? Step motorlar başa bela bence...servolarda böyle bir
sorun yaşanmıyor...haaa bu arada marel inde teknik destegi bi harika:)))))))

bende böyle bi şey yapmak istiyorum ama nerden başlıcamı bilmiyorum mesala sürücü kartları step motorları gücünü nasıl tespit edicem

Dikey eksenlerde, kaldirman gereken agirlik önemli. Yatay eksenlerde ise atalet momentini yenmen gerekiyor. Bunlara bir de parçayı işlerken gerekecek olan kuvvet ve sürtünmeden kaynaklanan kayıplarını da ilave edeceksin.

Bu şekilde gereken kuvveti hesapladıktan sonra hareketi aktarırken kullandığın çevirme oranlarına ve hıza göre motorun gücünü hesaplayabilirsin.

Step motorlarda, motor dururken en yüksek güce sahip oluyor. Hız arttıkça gücü azalıyor. Hesaplarında buna da dikkat etmelisin. Servo motor kullanırsan dönme hızı artsa bile güç kaybı yaşamazsın. Eğer servo motor bütçene uyuyorsa step motorla hiç vakit kaybetme.

gerçekten güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık.

abi çok güzel olmuş emeğine sağlık.bende buna benzer bir mekanik yaptım.yazılım ,güç kaynağı,step motor seçimi gibi konularda engin bilgilerinize ihtiyacım var.

fotoğrafı koyamadım herhalde

2ywslkl.jpg

harika olmuş arkadaşım ellerine sağlık metal olsa çok daha iyi olurdu herhalde marel elektroniğin web adresi veya iletişim adresini yazabilirmisin bende böyle bir şey yapmak istiyorum ama motorları kontrol etmek hep sorun bir kart buldum ama motorlaorda aşırı ısınma yapıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri