Statik Elektriği Engellemek

seti95

Üye
Merhabalar. Arkadaşımın ofisine gittiğimde odada bulunan eşyalara dokunduğumda statik elektrik hissediliyor. bu statik elektriği engellemek adına mevcut eşyayı basit bir iletkenle topraklarsam bu sorundan kurtulur muyuz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hayır eşyayı topraklamak eşyanın üzerindeki statik elektriği boşaltır. Eğer insanlar dokununca elektrik boşalması oluyorsa bunun sebebi insanlar üzerindeki yüktür. Bunun en büyük sebebi zemin kaplamasıdır. Eğer zeminde polyester halı gibi bir kaplama varsa fazladan yük verir.

Hayır eşyayı topraklamak eşyanın üzerindeki statik elektriği boşaltır. Eğer insanlar dokununca elektrik boşalması oluyorsa bunun sebebi insanlar üzerindeki yüktür. Bunun en büyük sebebi zemin kaplamasıdır. Eğer zeminde polyester halı gibi bir kaplama varsa fazladan yük verir.
öncelikle cevap için teşekkürler. eşyanın topraklamasını yaptık diyelim. ben eşyaya dokunduğumda üzerimdeki yük ark yapmak yerine toprağa akmayacak mıdır? bu arada kauçuk zemin kullanılmakta.

Zaten sorun sizin üzerinizdeki yükün çok hızlı şekilde eşyaya geçmesi. Sizin topraklanmanız lazım yada hiç yüklenmemeniz. Kauçuk çok iyi bir statik elektrik kaynağıdır bu arada.

Zaten sorun sizin üzerinizdeki yükün çok hızlı şekilde eşyaya geçmesi. Sizin topraklanmanız lazım yada hiç yüklenmemeniz. Kauçuk çok iyi bir statik elektrik kaynağıdır bu arada.
peki bu durumu nasıl engelleyebiliriz? aslında birkaç çözüm var, bunlardan biri antistatik bileklikler bir diğeri ortamın bağıl nemini %55 civarına çıkaran ahu'lar. ama pratik değiller.

peki bu durumu nasıl engelleyebiliriz? aslında birkaç çözüm var, bunlardan biri antistatik bileklikler bir diğeri ortamın bağıl nemini %55 civarına çıkaran ahu'lar. ama pratik değiller.
Bunun kolay bir yolu yok maalesef. Bende arabada aynı sorunu yaşıyorum her inişimde kapı çarpıyor beni. Aşağıdaki resimde sentetik kauçuk ve plastik türevlerinin insan vücuduyla arasındaki statiklenme farkını göreceksiniz. Fark ne kadar büyükse o kadar çok çarpılırsınız. En etkili çözüm tabana ahşap türevi bir kaplama yapmaktır.
tribo.png

gittiğim spor salonu kauçuk kaplama zemin var. ama aletlere dokunurken hiç Elektriklenme yaşamadım, burada nasıl bir yöntem izlenmiş olabilir acaba?

gittiğim spor salonu kauçuk kaplama zemin var. ama aletlere dokunurken hiç elektriklenme yaşamadım, burada nasıl bir yöntem izlenmiş olabilir acaba?
Sn. seti95 ; zemindeki bu kauçuk zemin malzemesi aslında içten iletken tel kafes örgülü bir yapıda olup, bu kafes örgü ucu da bu binanın toprak hattına bağlanmış olabilir. Böylece üzerinde yürümeyle biriken olası statik elektrik yükü bu yolla deşarj edilmiştir. Kolay gelsin.

cevaplarınız için teşekkür ederim. konuyu kilitleyebiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri