Simatik S5 Pil problemi

Merhabalar
Siemens simatik S5 115 U 942 B PLC de Pil sökülürse veya pil biterse Program Silinirmi?
Üzerinde EPROM Takılı.
Epromun üzerindeki program bildiğim kadarıyla silinmiyor.
Silinirse ne yapmalıyım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Eprom varsa pil biterse program silinmez.
Ancak makina programında veya datalarında ilk halinden sonra yaptıgınız değişiklikler ucar.
Makina programı eproma yazıldıgı ilk günkü haline döner.

Operator panel kullanılmayan ve sık sayısal bilgi, zaman,recete değişkliği yapılmayan bir makineyse hicbirsey kaybetmezsiniz.
Eger iş değişikligi,recete vs yapılan bir makineyse coksey kaybedebilirsiniz.

En iyisi makinenin belli aralıklarla program yedeğinin alınıp saklanmasıdır.

S5 lerde pil ömrü yaklasık 3 yıldır.3 yılda bir pil değiştirirseniz hiç başınız agrımaz.

Pilin multimetre ile kısa sureli akımını olcerek de değiştirmeye karar verebilirsiniz.
100mA in altına düşen pili değiştirmeyi öneriyorum.

Pil çıkartılır ve PLC'ninde enerjisi kesilirse program siliniyor.Eprom olduğuna göre korkulacak bir problem yok.Epromdan plc program kopyalanınca plc tekrar çalışmaya başlar.

Merhabalar
Siemens simatik S5 115 U 942 B PLC de Pil sökülürse veya pil biterse Program Silinirmi?
Üzerinde EPROM Takılı.
Epromun üzerindeki program bildiğim kadarıyla silinmiyor.
Silinirse ne yapmalıyım.[/QUOTMalesef siliniyor programın yedeğini al bence işini garantiye al,birde senede bir pilini değiştir 3 sene giden bir pil ben denkgelmedim işletmede böyle yapıyorum 17 adet bu plc ile çalışan sistemlerim var kolay gelsin.

Eğer pil bittiğinde run'a geçmez ise overall reset yapman gerekebilir. CPU üzerinde alt tarafta bulunan anahtarı aşağıya bastır. Run-Stop anahtarını aşağıya yukarıya hareket ettir. Bu işlem Cpu ram'ini siler epromdaki programı ram'e yükler

Pili değiştirin en güvenlisi korkulu rüya görmeyin.Sorun çıktığında kendi kendinize 99 kere keşke pili değiştirseydim demeyin bence kolagelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri