Akım Sınırlayarak Pil Şarj Etme (Direnç, Diyot)

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar arkadaşlar, ustalar.

İkişerli paralel olmak üzere 4 adet 18650 pili seri bağladım ve bunları şarj etmek için de daha önceden aliexpressten aldığım balans devresini kullanıyorum.

Yine şarj etmek için de 8.4 volt gerekiyor malum. Onu da 7 voltluk bir smps adaptörün voltajını dirençlerle oynayarak (w104 pot ile) ayarlayarak hallettim. Adaptör 2 amperlik.

8.4 voltluk bu adaptörü piller boş iken şarj etmek amacıyla bağladığımda 5 amper kadar çekiyor. Bu şekilde adaptör kaldırmayacak ve bozulacaktı.

20w 0.8 ohmluk mikro dalgadan çıkma direnci seri bağlayarak denedim. Şarjın başında 1 amper kadar şarj akımı elde ettim ama ilerleyen aşamalarda geçen akım çok düştü ve şarj süresi çok uzadı.

Bunun üzerine direnci çıkarıp 1 adet 6A10 diyotu seri olarak bağladım ve diyotun düşürdüğü voltajı ayarlayarak yine çıkışı 8.4 volta getirdim (Ayarlı pot koymuştum adaptöre).

Şarj akımını ölçtüm 1.3 amper civarında.

Sizlere şunu sormak istiyorum:

Diyot 6 amperlik. Diyotsuz olarak bağladığımda 5 amper demiştim. Diyotla bağladığımda 3.5 amper kadarı diyota ısı olarak geçiyor galiba ki diyot 60-70 derecelere kadar çıkıyor. 6A10 ların datasheetlerinde 150 dereceye kadar diyor gerçi ama bilemedim.

Bu durum ilerleyen zamanlarda problem teşkil eder mi ? Acaba diyota paralel diyotlar mı bağlasam?

Konuyu uzattığım için kusura bakmayın ama durumu anlatmak istedim.

Teşekkürler.

Bu arada adaptör 2 amper olmasina ragmen nasıl 5 amper seviyelerine çıkıyor anlamadım. Biraz dursa patlayacak muhtemelen. Demek ki akim sınırlaması yok. Ucuz Çin malı adaptörlerden

Moderatör tarafında düzenlendi:
Paralel bir diyot daha ilave edin veya daha güçlü bir diyot kullanın. Önümüz yaz sıcaklar olacak.

Maalesef diyot da iş görmedi. Pillerin sarji iyice bitmiş durumda iken. Diyotsuz 6.5 A Paralel 2 diyotlu 3.8 A cekti. Yine cok fazla. Seri diyot deneyeyim bir de olmazsa ama direnç daha iyi olacak gibi. Bakalım.

8.4 volt 6 amper çekiyor demiştim. Ben bunu 1 amper ile sınırlandırmak için kac wattlik kac ohmluk direnc kullanmaliyim acaba

Dostum ,

Direncle akim sinirlama mantikli ancak aldiginiz bms sarj modulleri akilli modullerdir. Bence direnc kullanarak akim sinirlama fikriniz batarya sarji icin cok uygun degil.

Pil gurubunun sarj akiminida kontrol eder. Bu modul cok yuksek akimliki siz bu akimlari goruyorsunuz.

Yapilmasi gereken buradan modulun on ve arka gorselini parcalar net ve degerleri okunakli olarak eklerseniz akim sinirlama ozelligini kart uzerinden cozebilecegimizi dusunuyorum.

Modulu aldiginiz sayfayida link verirseniz modulun sarj akimi maksimum degerleri gorebilirsek her turlu bilginin faydasi olur.

Dostum ,

Direncle akim sinirlama mantikli ancak aldiginiz bms sarj modulleri akilli modullerdir. Bence direnc kullanarak akim sinirlama fikriniz batarya sarji icin cok uygun degil.

Pil gurubunun sarj akiminida kontrol eder. Bu modul cok yuksek akimliki siz bu akimlari goruyorsunuz.

Yapilmasi gereken buradan modulun on ve arka gorselini parcalar net ve degerleri okunakli olarak eklerseniz akim sinirlama ozelligini kart uzerinden cozebilecegimizi dusunuyorum.

Modulu aldiginiz sayfayida link verirseniz modulun sarj akimi maksimum degerleri gorebilirsek her turlu bilginin faydasi olur.

Hocam. Aldığım modül şu linkte https://www.aliexpress.com/item/4S-...32811548126.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.HDxvHJ

Görüntüsü de bu şekilde:

IMAG1758.jpg

IMAG1759.jpg

Gördüğüm kadarıyla bu şarj esnasında sadece gerilimi ayarlıyor.

Ayrıca daha önceden forumda bahsettiğim şu aşağıdaki koruma modülü vardı. Onu da dahil ederek iki devre de bağlıyken şarj denedim. Yine çok yüksek 5 amper seviyelerinde akım çekti piller. Şimdi de 3 adet 6A10 diyotu hem kendi arasında hem de devreye seri bağlayarak deniyorum. yine 70 derecelere çıktı bakalım.

IMAG1760.jpg

IMAG1761.jpg

Herhalde bunlar sadece deşarj esnasinda gerilim ve akım birlikte koruma altina alıyor.

Bildiğim kadarı ile akım sınırlaması bunlarda yok. Gerilim 4.2 volta çıkınca tampon-denge şarzına geçiyor. İlk anda güç kaynağının akım sınırına kadar çekebilir. Adaptör gerilimi 16.8 volt civarı olursa daha az sorun çıkar. Eğer laptop adaptörü var ise seri diyot ile aradaki fazlalık kapatılarak kullanılabilir. Laptop adaptörlerinde akım koruma genellikle olur.

Bildiğim kadarı ile akım sınırlaması bunlarda yok. Gerilim 4.2 volta çıkınca tampon-denge şarzına geçiyor. İlk anda güç kaynağının akım sınırına kadar çekebilir. Adaptör gerilimi 16.8 volt civarı olursa daha az sorun çıkar. Eğer laptop adaptörü var ise seri diyot ile aradaki fazlalık kapatılarak kullanılabilir. Laptop adaptörlerinde akım koruma genellikle olur.

Ben de akim sinirlama yok diye biliyorum hocam. Iki adet seri pil olduğundan 16.8 sorun çıkarır diye düşünüyorum ama bir bakayim takip ederek.

Dikkat 16.8 volt 4 pil içindi. İki pil için 8.4 volt olacak.

Dikkat 16.8 volt 4 pil içindi. İki pil için 8.4 volt olacak.

Aynen ben de 8.4 volt verdim zaten hocam. Pilleri patlatir oyle muhtemelen. Bu arada dirençli sekilde gec de olsa sarj ediyor. Olmazsa aksam takar sabah aliriz artik mecburen.

Bu arada Supurgenin ni-cd olan pillerini lityum ile değiştirdim. Bu onun icindi. Birisi tamam.

Aynısından bir tane daha yapacağım ama direnc yok bakalım. Her ihtimale karşı aliexpressten 8.4 volt adaptor siparis ettim 1 amperlik. Umarim akim sinirlamalidir adaptör, yoksa piller onu bozar muhtemelen.

Ama direnç is görüyor. Yalniz voltaj yükseldikçe akim daha da düşüyor.

Mesela benim kurduğum düzenekte 8.4 volt ve 6 amperlik çıkışı yine 8.4 volt 1 amperle sinirlamak için nasil bir direnç hesabi yapmam gerekiyor. Yani kac watt ve kac ohmluk direnc kullanacagimi nasil bulurum?

Adaptörünüz kaç volta çıkabilir. 9,8 volta çıkabilirmi.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri