Akım Sınırlayarak Pil Şarj Etme (Direnç, Diyot)

Açma kapama düğmesi yok mu. Sanki bir düğme var gibi görünüyor.
Belli ki cihaz açık kalıyor

Açma kapama düğmesi yok mu. Sanki bir düğme var gibi görünüyor.
Belli ki cihaz açık kalıyor
Açma kapama düğmesi var. Kapalı olduğu halde deşarj oluyor.
20190726_232746.jpg
20190726_232731.jpg

Kapalıyken USB ye birşey taktiğin zaman calisiyorsa kapanmiyor demektir.

Yeni konu açmadan fikirlerinizi almak istiyorum. Banggood sitesinden almış olduğum akü takviye powerbankı vardı. Cihazı şarj ediyorum. Full şarjdan sonra birinci gün sonunda şarjı halen yüzde yüz iken ikinci gün şarjı sıfıra iniyor. Cihazı alalı altı ayı geçtiği için ve cihazı aldığımdan beri arabada olduğu için böyle bir sorunu olduğunu farkedemedim. Erken farketseydim banggood ücretinin bir kısmını iade ederdi.
İçinde dört adet 3000 mah li-po pil var ve seri bağlanmışlar. Full şarjdan sonra voltaj 16.8 volt ve pilleri seri halde devreden ayırıyorum. Devreden ayırdıktan sonra piller boşalmıyor. Pilleri devreye bağladığımın ikinci günü piller tamamen deşarj oluyor. Acaba devrede pilleri deşarj eden nedir? Piller bağlı iken elle kontrol ettiğimde ısınan bir devre elemanı yok. Olsa olsa dirençler diyeceğim ama ısınan hiçbir direnç yok.Ekli dosyayı görüntüle 55901Ekli dosyayı görüntüle 55902Ekli dosyayı görüntüle 55903Ekli dosyayı görüntüle 55904

Piller sarj olduktan sonra devreye baglamadan önce yine ayni sure disarida bekletip ölçtünüz mü? Mesela 3 gün falan bekledi mi boşta ?

Piller sarj olduktan sonra devreye baglamadan önce yine ayni sure disarida bekletip ölçtünüz mü? Mesela 3 gün falan bekledi mi boşta ?
Bir hafta bekledi. Voltaj ölçümü 16.80 olarak çıktı. Dün şarj etmiştim ve pilleri devreden ayırmadım şimdi baktım şarjı bitmiş. Açma kapama tuşu kapalı iken usblerde güç yok. Cihazın şarjı bittiğinde ekranda yüzde sıfır değeri gösterdiğinde pillerin voltaj değeri 14.10 volt ve pilleri anakarttan ayırmadığım zaman pillerin voltaji 12 volta kadar düşüyor ve duruyor. Anakart pilleri korumaya alıyor. Devreye bağlı olmayan akü şarj soketi var. Bu soket direkt pillere bağlı. Bu soket bağlı ve piller anakarttan ayrı iken şarj düşümü olmuyor.

Bir hafta bekledi. Voltaj ölçümü 16.80 olarak çıktı. Dün şarj etmiştim ve pilleri devreden ayırmadım şimdi baktım şarjı bitmiş. Açma kapama tuşu kapalı iken usblerde güç yok. Cihazın şarjı bittiğinde ekranda yüzde sıfır değeri gösterdiğinde pillerin voltaj değeri 14.10 volt ve pilleri anakarttan ayırmadığım zaman pillerin voltaji 12 volta kadar düşüyor ve duruyor. Anakart pilleri korumaya alıyor. Devreye bağlı olmayan akü şarj soketi var. Bu soket direkt pillere bağlı. Bu soket bağlı ve piller anakarttan ayrı iken şarj düşümü olmuyor.

Ürünün linkini de verirseniz bir kafa yoralim. İlginç bir durum.

Orta dalga radyo varsa devreyi radyonun dibindeyken aç kapa yap, kapanınca parazit susmuyorsa hala devre calisiyordur

Siz pillerin saglam olduğundan eminsiniz bu durumda baska şeylere bakacağız

Ürünün linkini de verirseniz bir kafa yoralim. İlginç bir durum.
[US$57.49]IMars 16000 mAh LED 4 USB Araba Atlama Başlangıç Paketi Booster Şarj Batarya Güç Bankası 600A Oto Elektronikleri from Otomobiller & Motosikletler on banggood.com
https://banggood.app.link/fuhzwUxoFY

Pili denedim sıkıntı yok. 12 volt ile çalışan araç için kullandığım kompresör sıkıntısız çalışıyor.
5 volt 0.5 amper ile çalışan ledleri bağladım yine sıkıntısız çalıştı. Bu iki cihaz özellikle kompresör 0.2 volt düşüşe sebep oldu ki normaldır çok akım çekiyor.

Sıkıntıyı bulacağımı sanmıyorum. Aşağıdaki anahtarlardan alıp şarj olduktan sonra pili devreden ayırmayı düşünüyorum.
-15287181531638094983.jpg
12087260522002862207.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri