Silecek motoru için kondansatör Takmak..

Sifiryedi

Üye
Merhaba; elimde dc 12v gerilim ile çalışan 4-6A Arası akım çeken silecek motoru var. Bu motorum için kondansatör kullanmam gerekli daimi ve kalkış diye ayıranlar olmuş, bu motor için acaba kullanmam gereken kondansatör değeri ne olmalı.? Teşekkürler..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Silecek motoru için kondansatör kullanılmaz.

Daimi ve kalkış kondansatörleri monofaze 220 volt ile çalışan motorlarda vardır.

Bu motoru 220 volt Şebeke gerilimine bağlamayı düşünmüyorsunuz değilmi?

Kondansatör her motor için kullanılıyor. Ufacık küçük dc motorlarda bile kullanılıyor. Silecek motorunda kullanılmayacağı neden? Kondansatörün kullanım amacı nedir?
Silecek motoru için kondansatör kullanılmaz.

Daimi ve kalkış kondansatörleri monofaze 220 volt ile çalışan motorlarda vardır.

Bu motoru 220 volt şebeke gerilimine bağlamayı düşünmüyorsunuz değilmi?
Hayır 220v da değil 12v de kullanacağım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kondansator ac asenkron motorlarda faz acisi olusturup ilk kalkisi saglamak icin kullanilir.

Peki siz dc motorda neden kullanmak istiyorsunuz?

Her motorda kapasitor kullanilir mi? Neden?

Kondansator ac asenkron motorlarda faz acisi olusturup ilk kalkisi saglamak icin kullanilir.

Peki siz dc motorda neden kullanmak istiyorsunuz?

Her motorda kapasitor kullanilir mi? Neden?

dc motor için ileri geri switch lerim mevcut, motoru çalıştırdığımda, geri ve dur switchlerine değince Ani yüksek gerlim oluşturuyor. Buda devredeki işlemcinin yanmasına veya düzgün çalışmamasına sebep oluyor.. dc her motor da bu sebeten ötürü kullanıldığını öğrendim.. ancak daimi ve kalkış için ayrılanların çalışma mantığı benim motorum ile aynı değil bana sürekli kullanacağım bir kutupsuz kondansatör gerekli değerlerini deneme yanılma yoluyla bulmak epeyi zor..

Siz bence kondansator yerine diyotlari arastiriniz. Ters emk konusunu inceletiniz.

En basit örneğini vereyim. Mesela bu semada roleye paralel diyot neden kullanilir?

Nd9GcQR2Do5htYZL-LOGRHHcAXPcTFRpuf23sekAA&usqp=CAU.png

Siz bence kondansator yerine diyotlari arastiriniz. Ters emk konusunu inceletiniz.

En basit örneğini vereyim. Mesela bu semada roleye paralel diyot neden kullanilir?
Eyvallah hocam bu röleyi korumak için yapılan bir şema. Evet zaten rölelerimde diyotlar mevcut, ama kullandığım dc motorum ileri geri yönlü çalışıyor. Diyot onun için denemedim.

Yolun çok başındasınız belli, malzemeleri iyice tanımalısınız sonra kontrol ve kumandayı şema okumayı filan ve bilginizi birbiriyle karıştırmamalısınız, basamak basamak ilerleyin. Motor olmasa misal ilei geri yaptırdığınızda ters emk oluşmayacak mı, işlemci ızgara olmayacak mı?

Yolun çok başındasınız belli, malzemeleri iyice tanımalısınız sonra kontrol ve kumandayı şema okumayı filan ve bilginizi birbiriyle karıştırmamalısınız, basamak basamak ilerleyin. Motor olmasa misal ilei geri yaptırdığınızda ters emk oluşmayacak mı, işlemci ızgara olmayacak mı?
Evet yani ben torna tesviye mezunuyum. Ama kendi çabalarımla öğrenmeye çalıştım hep, o yüzden bir çok konuda teknik eksikliğimi hissediyorum yavaş yavaş öğreniyorum tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Ben Dc silecek motorunun düzenğin çalışması için Huz kontrol, zamanlayıcı, sensör ekleyerek öğrenerek ilerliyorum, rölelerden yön kontrol yaparak mühürleme usulü ile motora yön vererek kullanıyorum. Sistemim şimdilik onu gerektiriyor. Bütün bu sistemi 12v tek güç kaynağı ile beslediğim için birbirinden etkileniyor.. bunun için çözüm arıyorum. Tavsiyeleriniz varsa mutlaka dikkate alacağım. Teşekkürler

Şunumu söylüyorsunuz yön kontrol sisteminde ileri geri yapmammız zaten ters emk oluşturacağı için ilk oraya müdahale etmem gerekiyor sanırım..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri