Silecek motoru için kondansatör Takmak..

Yonu degistirmeden oncesine diyot koyun.

Ayrica islemci ile roleler arasina opto izolator koyun. Bunlar islemci devrenzi koruyacaktır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Röle bir nevi izolatör sayılır, verdiğim örnekte zaten belirttim siz yanlış yere bakıyor suçu motorda buluyorsunuz. Ters emk sebebi röledir, 2. bir akünüz varsa şimdilik bununla motoru çalıştırın durumu görün anlayın.

Devreniz nedir şema neyi kapsıyor paylaşın, yön değiştirmek basittir 2 adet tek kontak veya tek aet çift kontaklı röleyle de mümkün. Ayrıca başka mesajda da yazdım, akülü araç konularında şema mevcut, farkı sadece röle değil anahtar kullanılması.

Röle bir nevi izolatör sayılır, verdiğim örnekte zaten belirttim siz yanlış yere bakıyor suçu motorda buluyorsunuz. Ters emk sebebi röledir, 2. bir akünüz varsa şimdilik bununla motoru çalıştırın durumu görün anlayın.

Devreniz nedir şema neyi kapsıyor paylaşın, yön değiştirmek basittir 2 adet tek kontak veya tek aet çift kontaklı röleyle de mümkün. Ayrıca başka mesajda da yazdım, akülü araç konularında şema mevcut, farkı sadece röle değil anahtar kullanılması.
Anladım Rölelerin Yönlerine bakıp diyot ekleyeceğim.

kullandığım bir devre şu. Farklısınıda yaptım ama bunu aktif kullanıyorum..

https://tinyurl.com/ycpskycu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hatalı. Sayfayı açtığın gibi sadece dur anahtarına bas ;).

Yonu degistirmeden oncesine diyot koyun.

Ayrica islemci ile roleler arasina opto izolator koyun. Bunlar islemci devrenzi koruyacaktır.
Hocam sistemi ayrı güç kaynaklarındanda çalıştırdığımda ayn sorun ile karşılaşıyorum. Benim sistemdeki rölelerden veya bu motora takılan kondansatör ile çözmem gerekiyor. Motor yüksek emk verince sistem içindeki schmitt trigger tetikleme yapıyor..

Motor calistiginda ayni emk olusuyor. Bu emk bagli oldugu hat uzerinde yurur. Islemciyide etkiler.

Araya optokuplor koymani oneririm. Başka turlu bu emk zor sonumlenir. Motoru suren hatta koruma icin rolelerdeki gibi diyot koymakta fayda var. Yon degistiriyorsa yonu değiştiren role yada anahtarın onune koymalısın.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri