RS-775 3000 rpm

Otm16

Üye
Merhabalar, Direksiyon seti yapmak için niyetlendim ve elimde sadece dc motor eksik. Araştırma yaparken rs-775 kullananların neredeyse hepsi yüksek akım, yüksek devir ve aşırı ısınma sorunu yaşamış. Aynı motorun 12v ile 3000 rpm'de çalışan versiyonları da var. 3000 rpm olanı ne kadar akım çeker, aynı şekilde ısınma yapar mı bunları öğrenmek istiyorum ancak bir bilgiye ulaşamadım. Motor kasnağını 20 diş, direksiyon miline takılacak kasnağı 80-100 diş arası yapıp torku yükseltmeyi düşünüyorum. Bu durumda akım ve devir daha da düşer mi?

Elimde 12v 12.5a led trafosu var. 3000 rpm civarı devri olup nispeten yüksek tork üreten ve düşük akım çeken bir motor arıyorum ancak bir türlü bulamadım. Rs-775'in bahsettiğim versiyonu hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Motorlar aynı güçte ise ısınma pek değişmez.
Ancak yüksek oranlı bir redüksiyon == daha fazla tork
Önce bu motorla nasıl bir mekanik tasarladınız, ne kadar tork almayı düşünüyorsunuz . İstediğiniz değerlerden yola çıkmak daha doğru..

Motorlar aynı güçte ise ısınma pek değişmez.
Ancak yüksek oranlı bir redüksiyon == daha fazla tork
Önce bu motorla nasıl bir mekanik tasarladınız, ne kadar tork almayı düşünüyorsunuz . İstediğiniz değerlerden yola çıkmak daha doğru..
Motorlar aynı fakat devir sayısı çok daha düşük olduğu için daha az akım çeker, dolayısıyla daha az ısınır, devir düştüğü için biraz daha yüksek tork üretir mi diye merak ediyorum. Normal rs-775'lerin çok yüksek akım çekme sebebi çok yüksek devirli oluşu diye söylenir ama emin olamadığım için 3000 rpm siparişimi iptal ettim. Burada bilen/kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olur dedim.

Motor çin malı ise olabilir, ancak sırf devir sayısı fazla diye motor ısınmaz, imalat hatası vardır.
RS775 ler için bu kadar "kötü" konuşuluyorsa bir hikmeti vardır.
Yüksek torklu olduğundan Stepper Motor kullanıldığını duymuştum.

Direksiyon seti yapmak
Bunun nasıl yapıldığını anlatan referans aldığınız siteleri yazabilir misiniz?
Bir de hazır almak yerine kendinizin yapması ne kadar bir mali fark oluşturuyor?

Bunun nasıl yapıldığını anlatan referans aldığınız siteleri yazabilir misiniz?
Bir de hazır almak yerine kendinizin yapması ne kadar bir mali fark oluşturuyor?
Youtube'da Türkçe ve yabancı birçok video var hocam. Bana en basit ve derli toplu gelen "ilge ipek" ve "Ali Osman Demirel"in yaptıkları oldu. Ben daha önce g29 kullandım ve berbat bir set olduğu için sattım. Dişli sistem olduğundan dolayı aşırı derecede takır tukur ses çıkartıyor ve diş atlıyor.

Elimde Arduino leonardo ve 12v 12.5a led trafosu vardı. 600 ppr encoder, Bts 7960b 40a motor sürücü aldım.İkisi 580 tl falan tuttu. Şu an tek eksiğim elimdeki güç kaynağının yeteceği düşük akım çeken torku yüksek bir motor. Geriye kayış, rulman, mil, vida somun vs. ufak tefek şeyler kalıyor. Elimde 3d yazıcı mevcut. Kasnak, paddle shift, dayanırsa pedal vs. gerekli olan parçaları onunla basacağım için onları hesaba katmadım. Ancak 3d yazıcı olmasına gerek yok, kasnak ve paddle shift hariç diğerlerini ahşaptan dahi yapabilirsiniz.

Kısacası rs 775 istemesem de kullanmak zorunda kalırsam bunun maliyeti bana, filament kullanımıma göre 1.000-1.500 tl civarı olacak diye tahmin ediyorum. Rs-775 yerine HC 970 öneriliyor ancak o da hiçbir yerde yok. Asıl önerilen kormas klima fan motorunu kullanırsam sadece motor 1.600 tl falan :)

Her halükarda g29 gibi kıytırık hazır sistemlerden çok daha ucuza (yapan kişi becerebilirse) daha iyi bir direksiyon seti yapmak mümkün.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: huh
Ne kadar tork gerektiğini açıklamadınız. Eğer RS775 Motoun torku size yetiyorsa, her üreticinin açıkladığı tork değerleri biraz farklı ancak değişik voltajlarda RS775 var.
Ayrıca birçok forumda bu motorlardan (büyük ihtalle Çin malı olanlardan) ısınma ve fazla akım şikayeti var.
Neredeyse çoğu kullanıcı 24V Motor için 20V üzerine çıkmamş.
Motoru küçük bir fan ile soğutanla bile var.
Önce gerekli olan torka karar verin.

https://www.headlinesopedia.com/post/rs-775-dc-motor-12v-13000-rpm-full-datasheet

rs775_motor.png

Ekli dosyalar

• 775-Motor.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 0
Ne kadar tork gerektiğini açıklamadınız. Eğer RS775 Motoun torku size yetiyorsa, her üreticinin açıkladığı tork değerleri biraz farklı ancak değişik voltajlarda RS775 var.
Ayrıca birçok forumda bu motorlardan (büyük ihtalle Çin malı olanlardan) ısınma ve fazla akım şikayeti var.
Neredeyse çoğu kullanıcı 24V Motor için 20V üzerine çıkmamş.
Motoru küçük bir fan ile soğutanla bile var.
Önce gerekli olan torka karar verin.

https://www.headlinesopedia.com/post/rs-775-dc-motor-12v-13000-rpm-full-datasheet

Ekli dosyayı görüntüle 106068
RS-775'in torku benim için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bu ürünün orijinalini bulmak sanırım mümkün değil. Yukarıda attığım linkteki ürün rulmanlı olanlarından ve 12v 3000 rpm diyor. Eğer 3000 rpm 12v da daha az akım çekecekse tork olarak bana yeter. Elimde 12v 12.5a led trafosunun besleyebileceğinden emin olamıyorum çünkü youtube incelemelerinde yüksek rpm'li modellerin hepsi daha kalkışta 10+ amper çekiyor. Zorlanmaya başkadığında 17 amperi geçiyor.

Ayrıca direksiyon setinde kullanıldığında motor sürekli durur vaziyette olacak ve direksiyon hareketlerine göre karşı güç uygulayacak. Bu durumda ne kadar güç çekeceği de muamma. Isınma konusu için bazıları el değmeyecek kadar ısınıyor demiş ama hangi RS-775 olduğu belli değil.

İlla bu motorun olması şart değil. Bu fiyat bandında 3k rpm civarı düşük akım çekip az ısınan, en az RS-775 kadar tork üretebilen bir motor arıyorum. Bursa'da gezmediğim yer kalmadı ancak hiçbir yerde bulamadım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri