Sigorta ve tesisat yenileme yardım lütfen !!!

P_rple77

Üye
Herkese merhabalar , vereceğiniz cevap öneri ve yardımlardan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

Başlıkta da belirttiğim üzere sizlerin yardımına ihtiyacım var.Gelelim konumuza , 1999 depreminden sonra mevcut arsamıza bağımsız dubleks müstakil bir ev yaptık , haliyle 20 yıl oldu şimdi rahmetli babam elektrik teknisyeni olduğu için bütün tesisatı ve sigortaları kendisi yaptı ama artık tesisatın yenilenmesi kanaatindeyim.

50+50 m2 olan evin alt katından üst kata ayrı hat çekili , geçen su tesisatı kaynak makinasıyla bir ustacık ben yokken gelip tadilat yapmış fakat üst katın nasıl başardıysa elektriğinde sorun oluşturmuş. Kendim herşeyi kontrol etttim sigortaları prizleri görünür kabloları ama sorun bulamadım fakat bir cihaz bağladığımda elektrik kesiliyor !? sigorta atmıyor lambalarda önce bir voltaj düşmesi olmuş gibi kısa flaşlanmalar (pırpır mı denir ) sonra düzeliyor.

Bu bahaneyle hem tesisatımı ve sigortalarımı yenilemek hemde priz ve lambaları gerekliyse ayrı linye ve sigortalarla birbirinden ayırmak istiyorum.Buna göre ;

SORU
1-Elektrik tesisatı alt kat sigorta panosundan üst kata bağımsız geliyor , iki dairenin elektrik sigorta kutularının başına 40A 30mA KAK koymam doğru olurmu ? (yada doğru olan değer ne uygunsa)
2-Mevcut tesisatın tamamı 2,5 nya kesitli kablodan oluşuyor , mutfak harici 1,5 kesit kablo kullansam sorun olurmu?
3-Rahmetli babam her oda prizini ve lambasını tek sigortaya bağlamış , priz ve lambaları ayırıp lambaları tek sigortaya bağlasam sorun olurmu?
4-Üst kat şuan boş kullanmıyoruz ama her iki katta da No-frost buzdolabı+Ç.makinası+B.makinası+Fırın+Cattle+Ütü+E.süpürge+Led tv+Kombi gibi eşyaların sürekli veya ayrı zamanlarda aynı anda çalışacağı varsayılırsa kullanmam gereken sigorta değerleri prizlerde odalara B tipi 10A ve mutfağa B tipi 16A sigorta lambalarıda ( üst katta toplam 8 tasarruflu alt katta toplam 9 adet karışık ampul ve florasan) hepsini tek sigortada birleştirsem alt ve üst kat için ayrı ayrı B tipi 10 A sigorta kullanmam doğru olurmu ?
Son olarak evlerin her ikisi için 40A 30mA kak kullandığımı varsayarak alt kat ve üst kata verilen hattın başına B tipi 25 A tek sigorta koyduktan sonra sırasıyla her iki kat hatlarını aşağıda örneklediğim şekilde düzenlemeyi düşünüyorum ;

Alt kat sigorta panosu
1 adet 40A 30mA KAK
1 adet B tipi 25A sigorta ( hem alt kat hem üst kat hattı tek sigorta , bu sigortadan sonra iki dairenin sigorta kutularına elektrik verilecek)
1 adet B tipi 16A sigorta (alt kat mutfak prizleri 2 adet 2 li 1 adet tekli topraklı priz micro dalga için tekli priz aynı linyede kombi)
1 adet B tipi 10A sigorta (Y.odası ve küçük oda iki priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (salon iki adet priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (antre+banyo+wc+mutfak lamba)
1 adet b tipi 10A sigorta (salon+Y.odası+K.oda ve dış kapı önü lambası için)

Üst kat sigorta panosu
alt kat 40A 30mA KAK ve 25A sigortadan sonra gelen ana hattan itibaren ;
1 adet 40A 30mA KAK
1 adet B tipi 16A sigorta (mutfak 2 adet 2 li topraklı priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (Y.odası+antre toplam 4 adet topraklı priz biri ç.makinası aynı linyede kombi)
1 adet B tipi 10A sigorta (Salon+K.oda 3 adet topraklı priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (toplam 8 adet tasarruflu lamba tek sigorta)

şeklinde kurulum yapmayı düşünüyorum lambalar iki sigortada olabilir , ayrıca prizlere 2,5 nya kablo lambalara 1,5 nya kablo ile yenilemeyi düşünüyorum.Burada daha doğru hareket edebilmem için yardım görüş ve önerilerinize ihtiyacım var özellikle KAK ile ilgili öneri,bilgi ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.

Uzun bir sorum oldu sabırla okuduğunuz ve cevaplarınız için şimdiden herkese çok teşekkür ederim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşım öncelikle kolay gelsin. Sorduğun sorularına elimden geldiğince tek tek cevap vermeye çalışayım.
1. Her dairenin kolonunu ayrı ayrı 40A 30 ma kaçak akım rölesi koyarsan hiç bir sorun olmaz.
2. Sigortadan her buata odalara 4x2,5 mm kablo çekmen gerekir. Mutfakta ise sigortadan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın için direk ayrı ayrı özel linye 3x2,5 mm kablo çekmen şart. 1,5 mm kablo asla ve asla linye olarak çekemezsin.
3. Buata çekeceğin 4x2,5 kablonun biri lamba fazı olacaktır. 7 lambayı bir sigortaya bağlaya bilirsin.
4. Normal prizlerde B 10 A. kullanabilirsin. Özel prizlerde B16A sigorta kullanabilirsin. Kolon başlarına her daire için C 25 A. sigorta koyman faydalı olacaktır.
ALT KAT SİGORTA KUTUSU
1. 1ad.40A30ma kar rölesi.
2. 2 ad. C tipi 25A sigorta biri alt kat için diğeri üst kat için.
3. kombinin linyesini normal priz linyesinden al. Kombinin yanına B2A. sigorta koy.
diğerleri için aynı fikirdeyim.
ÜST KAT SİGORTA KUTUSU
1. 40a30 ma kar (kaçak akım rölesi)
Diğerlerinde hem fikirim. Buattan itibaren lambaları 1,5 mm kablo çekilir.
Sigortadan itibaren çekeceğin 4x2,5 mm kabloların renkleri sarıyeşil topraklama, mavi nötr, siyah priz linyesi (fazı) kahverengi lamba linyesi.
Sayaçtan gelen kolon kablosu enaz 3x6 mm sarıyeşil,siyah, mavi olmalıdır. Alt kat ve üst kat 25A sigortayla ayrı ayrı beslenmelidir. Alt kat veya üst kat biribirini etkilememelidir. Ana panoda ise sayaçtan önce 50A. sigorta ve 40A 300ma Yangın koruma rölesi olmalıdır.
geleceğin için huzurlu can ve mal güvenliğin için umarım uygularsın. Şimdiden kolay gelsin.

Cevap ve öneriler için çok teşekkürler , anladığım kadarıyla yazdıklarımda hemfikiriz sadece sayaç önüne kak koymayı düşünmemiştim birde sayaç önünde 50 A sigorta fazla olmazmı C tipi 32A veya 40A sigorta düşükmü gelir ? Üst katta 8 alt katta 9 olan lamba sayısını ikiye bölüp 4+4 iki sigorta 5+4 iki sigorta yapmam daha mantıklı ve kolay olacak anlaşılan. Son olarak bir şey daha danışmak isterim , buatlarda alacağım eklerde klemens kullansam sorun olurmu? Kabloları birbirlerine sarmaktansa klemens kullansam sanki daha güvenli ve pratik olur gibi geliyor !.. Tekrar çok teşekkür ederim hayırlı geceler iyi sahurlar.

Cevap ve öneriler için çok teşekkürler , anladığım kadarıyla yazdıklarımda hemfikiriz sadece sayaç önüne kak koymayı düşünmemiştim birde sayaç önünde 50 A sigorta fazla olmazmı C tipi 32A veya 40A sigorta düşükmü gelir ? Üst katta 8 alt katta 9 olan lamba sayısını ikiye bölüp 4+4 iki sigorta 5+4 iki sigorta yapmam daha mantıklı ve kolay olacak anlaşılan. Son olarak bir şey daha danışmak isterim , buatlarda alacağım eklerde klemens kullansam sorun olurmu? Kabloları birbirlerine sarmaktansa klemens kullansam sanki daha güvenli ve pratik olur gibi geliyor !.. Tekrar çok teşekkür ederim hayırlı geceler iyi sahurlar.

kaçak akım rölesi amperi , siğortanın amperinden yüksek amper takılabir .
örneğin : kaçak akım rölesi 40 amper olsun siğorta 25 amper olabilir
takılması istenen 50 amperlik siğorta hakkında !!!
örneğin : 50 amper geçerse 40 amperlik kaçak akım rölesi kontakları 40 ampere kadar dayanacağından kontaklar yapışır bozulur .
40 amperlik kaçak akım rölesi takılacaksa en yüksek değer siğorta 40 amperdir .
sayaç girişi ve çıkışına ana siğorta ( 40 veya 32 amper siğorta ( hesaplama yapılması )
motor , klima cihaz kullanılmayacaksa b tipi , klimalara siğorta c tipi kullanılır .
diğer 40A 300mA yangın koruma rölesi. ayrı ayrı olursa daha iyi olur sebebi bir yerden arıza gelirse tüm binanın enerjisi gider .
örneğin : çok daireli yerlerde 1 adet kullanıyorlar insanlar asansörde kalıyorlar eğer kat kurtarma yoksa işte yandın !!! her birim için ayrı olmasını faydası vardır .
monofaze tesisat ise durum güzel
trifaze ise güç dağılımı yapılması gerekir .
ne kadar çok siğorta ve linyesi iyidir .
en iyi sarmadır . sıcak soğuk klemenslere sorun yaratabilir .

5. adım 12. dk !!!

Son düzenleme:
Herkese merhabalar , vereceğiniz cevap öneri ve yardımlardan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

Başlıkta da belirttiğim üzere sizlerin yardımına ihtiyacım var.Gelelim konumuza , 1999 depreminden sonra mevcut arsamıza bağımsız dubleks müstakil bir ev yaptık , haliyle 20 yıl oldu şimdi rahmetli babam elektrik teknisyeni olduğu için bütün tesisatı ve sigortaları kendisi yaptı ama artık tesisatın yenilenmesi kanaatindeyim.

50+50 m2 olan evin alt katından üst kata ayrı hat çekili , geçen su tesisatı kaynak makinasıyla bir ustacık ben yokken gelip tadilat yapmış fakat üst katın nasıl başardıysa elektriğinde sorun oluşturmuş. Kendim herşeyi kontrol etttim sigortaları prizleri görünür kabloları ama sorun bulamadım fakat bir cihaz bağladığımda elektrik kesiliyor !? sigorta atmıyor lambalarda önce bir voltaj düşmesi olmuş gibi kısa flaşlanmalar (pırpır mı denir ) sonra düzeliyor.

Bu bahaneyle hem tesisatımı ve sigortalarımı yenilemek hemde priz ve lambaları gerekliyse ayrı linye ve sigortalarla birbirinden ayırmak istiyorum.Buna göre ;

SORU
1-Elektrik tesisatı alt kat sigorta panosundan üst kata bağımsız geliyor , iki dairenin elektrik sigorta kutularının başına 40A 30mA KAK koymam doğru olurmu ? (yada doğru olan değer ne uygunsa)
2-Mevcut tesisatın tamamı 2,5 nya kesitli kablodan oluşuyor , mutfak harici 1,5 kesit kablo kullansam sorun olurmu?
3-Rahmetli babam her oda prizini ve lambasını tek sigortaya bağlamış , priz ve lambaları ayırıp lambaları tek sigortaya bağlasam sorun olurmu?
4-Üst kat şuan boş kullanmıyoruz ama her iki katta da No-frost buzdolabı+Ç.makinası+B.makinası+Fırın+Cattle+Ütü+E.süpürge+Led tv+Kombi gibi eşyaların sürekli veya ayrı zamanlarda aynı anda çalışacağı varsayılırsa kullanmam gereken sigorta değerleri prizlerde odalara B tipi 10A ve mutfağa B tipi 16A sigorta lambalarıda ( üst katta toplam 8 tasarruflu alt katta toplam 9 adet karışık ampul ve florasan) hepsini tek sigortada birleştirsem alt ve üst kat için ayrı ayrı B tipi 10 A sigorta kullanmam doğru olurmu ?
Son olarak evlerin her ikisi için 40A 30mA kak kullandığımı varsayarak alt kat ve üst kata verilen hattın başına B tipi 25 A tek sigorta koyduktan sonra sırasıyla her iki kat hatlarını aşağıda örneklediğim şekilde düzenlemeyi düşünüyorum ;

Alt kat sigorta panosu
1 adet 40A 30mA KAK
1 adet B tipi 25A sigorta ( hem alt kat hem üst kat hattı tek sigorta , bu sigortadan sonra iki dairenin sigorta kutularına elektrik verilecek)
1 adet B tipi 16A sigorta (alt kat mutfak prizleri 2 adet 2 li 1 adet tekli topraklı priz micro dalga için tekli priz aynı linyede kombi)
1 adet B tipi 10A sigorta (Y.odası ve küçük oda iki priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (salon iki adet priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (antre+banyo+wc+mutfak lamba)
1 adet b tipi 10A sigorta (salon+Y.odası+K.oda ve dış kapı önü lambası için)

Üst kat sigorta panosu
alt kat 40A 30mA KAK ve 25A sigortadan sonra gelen ana hattan itibaren ;
1 adet 40A 30mA KAK
1 adet B tipi 16A sigorta (mutfak 2 adet 2 li topraklı priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (Y.odası+antre toplam 4 adet topraklı priz biri ç.makinası aynı linyede kombi)
1 adet B tipi 10A sigorta (Salon+K.oda 3 adet topraklı priz)
1 adet B tipi 10A sigorta (toplam 8 adet tasarruflu lamba tek sigorta)

şeklinde kurulum yapmayı düşünüyorum lambalar iki sigortada olabilir , ayrıca prizlere 2,5 nya kablo lambalara 1,5 nya kablo ile yenilemeyi düşünüyorum.Burada daha doğru hareket edebilmem için yardım görüş ve önerilerinize ihtiyacım var özellikle KAK ile ilgili öneri,bilgi ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.

Uzun bir sorum oldu sabırla okuduğunuz ve cevaplarınız için şimdiden herkese çok teşekkür ederim...

Bir cihaz bağlandığı zaman elektrik kesiliyorsa hataki no tür yanmış yada sigorta içinden yanmıştır ölçü cihazıyla faz notur arası olc 220 vl varmı 220 vl varsa bu sefer bir cihaz çalıştır ölçü cihazıyla yine ölç yuk binince voltaj kesilir ise cihazı çıkartmadan ölçü cihazıyla sigorta girişi faz no tür arasi olc 220 vl varsa bu sefer sigorta çıkışı faz no tür arası olc 220 vl yoksa sigorta icten yanmıştır butun bölümlerin elektriği kesiliyorsa ana sigortasını değiştir sorun duzelmese dairenin ana girişinde kablo geldiği yerden faz notur bul ve bantlı noktaları kontrol et ya oksitlenme vardır yada yanma vardır tesisatı kompile değiştirmeye gerek yoktur

Bu işler yemek tarifi yapar gibi yazılmaz. Proje çizmek gerekir.
Proje oluşturun inceleyelim onun üzerinden tavsiyelerde bulunalım.

Cevap , yorum ve önerileriyle yardımcı olan herkese çok teşekkürler.
Bütün tesisatı yeniledim ve yukarıda anlattığım gibi bütün sigorta ve kak sistemini kurdum topraklama hattı ve toprak çubuğuda bağlandı. Kısaca sayaçtan itibaren komple tesisat yenilendi ve iyikide yenilemişim çünkü;
bilirsiniz bu sayaçlar zorunlu olarak yenilenmişti eski tipler iptal edilip yerine akıllı sayaçlar takılmıştı işte o dönem artık sayacı yenileyen kişiler sayaç üstündeki sigortayı iptal edip üstünden köprü almışlar , anlayacağınız şansa yaşamışım onca zaman !!!!
Sözün özü doğru şekilde yapılan yenileme işi sayesinde artık kafam rahat neredeyse her lambaya ve prize bir sigorta düşüyor (mutfakta yer alan iki prizde ayrı sigortaya alındı) hatta sayaçtan gelen ana hattı bağlamaya gelen elektrikçi bile dedi "abi ev akıllı ev olmuş sistemi hazırlamışsın birşey kalmamış" diye.
Tekrar herkese teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri