sigorta seçimi

hidayet48

Üye
iyi günler ,
elektrik projelerinde sigorta seçimi hakkında kafam karıştı biraz
örneğin örnek bazı projeleri incelediğimde 11000w çeken bir daire için 32 A sigorta kullanılmış bunun mantığı nedir anlamış değilim yardımcı olursanız sevinirim bu konuyla ilgili dökümanlarınız varsa da paylaşabilirmisiniz ...şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dairenın talep gucune gore secılmıstır...

Asagıdakı yazdıgım talep guc katsayıları..

Daire sayısı Eş zamanlık Katsayısı %
3-5 .............45
6-10 ...........43
11-15........... 41
16-20 ...........39
21-25............36
26-30.............34
31-35............ 31
36-40.............. 29
41-45............ 28
46-50............. 26
51-55.............. 25
56-61............. 24
62 ve daha fazlası

Tedaş konutlarda mühürlü bölümlerde 32 A den büyük sigorta kullanmayı yasaklıyor.Gerekçesi 10 A lik bir monofaze sayacın yanma tehlikesi.Bu yüzden sıemens kaçak akım rölesinin 32 A liği olmadığı için elektrikçiler genelde mühürlü bölümlerde başka marka kaçak akım kullanırlar.

iyi günler ,
elektrik projelerinde sigorta seçimi hakkında kafam karıştı biraz
örneğin örnek bazı projeleri incelediğimde 11000w çeken bir daire için 32 A sigorta kullanılmış bunun mantığı nedir anlamış değilim yardımcı olursanız sevinirim bu konuyla ilgili dökümanlarınız varsa da paylaşabilirmisiniz ...şimdiden teşekkürler

11.000 W kurulu güçtür...
Yani küçük mü diye soruyoesun ,yoksa büyük mü?
Trifaze beslemede mi?

Çalıştığım şirket bodrumda villa projesi yapıyor.17 adet villa var.Ben villa panolarını tek hatlarını panocuya gönderdim.Projede 0tamatik sigortaların Kaç kA olduğu yazmıyor.Panocu numune panoyu getirdiğinde 6 kA olarak kullanmış.Zemin ve 1.katta ki panolarda sıkıntı yok ama bodrum katta bulunan ana panonun 10 kA olduğunu öğrendim.10 kA SİGORTALAR BİRAZ DAHA PAHALI ve maliyeti arttırıyor.sİGORTA SEÇİMİ YAPILIRKEN HESAPLANIYOR BU HESAPLARA GÖRE SEÇİLİYOR...bunun bilincindeyim.

10 kA OLMASI ÇOK MU ÖNEMLİ....

ı=p/(1.73*380*cos fi) işleminden akım bulunur o akımın % 20 fazlası(demeraj için)secilir kac cıkarsa standart sigortalrdan bir ustu secilir burdada boyler yabılmıs akım buyuk ihtimal 19 a % 20 sinin eklenıp toplandıgında kı deger 32 den kucuk dur buyuk ıhtuma l ..

Arkadaşlar normalde 11000 watt bölü 220v 50 a çıkması lazım. Nasıl oluyo da 32a kullanılıyo.

Arkadaşlar normalde 11000 watt bölü 220v 50 a çıkması lazım. Nasıl oluyo da 32a kullanılıyo.

Merhabalar Sayın DGN FRT ;

11.000watt Trifazedir...

11.000 watt/380 ~29 Amper çıkar ve bu sebeple 32 A sigorta kullanılır...

Saygılarımla...

Çalıştığım şirket bodrumda villa projesi yapıyor.17 adet villa var.Ben villa panolarını tek hatlarını panocuya gönderdim.Projede 0tamatik sigortaların Kaç kA olduğu yazmıyor.Panocu numune panoyu getirdiğinde 6 kA olarak kullanmış.Zemin ve 1.katta ki panolarda sıkıntı yok ama bodrum katta bulunan ana panonun 10 kA olduğunu öğrendim.10 kA SİGORTALAR BİRAZ DAHA PAHALI ve maliyeti arttırıyor.sİGORTA SEÇİMİ YAPILIRKEN HESAPLANIYOR BU HESAPLARA GÖRE SEÇİLİYOR...bunun bilincindeyim.

10 kA OLMASI ÇOK MU ÖNEMLİ....
Kısadevre kesme kapasitesi ana panoda ne kadar yüksek ise o kada iyidir. 10 ka yerine 3 ka kullanırsanız sigorta yanar.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri