Sigorta Seçimi

Arkadaşlar iyi günler . 25 kW 0,8 cosfi değerine sahip cihazım için kablo ve sigorta hesabı yaptım ama akımı 48A buldum uygun olan kablo için de 4x10 ve sigorta olarak da 3x25A düşündüm lakin bazı projelerde benzer güce sahip cihazlar için 3x40 ve 3x63A sigorta kullanıldığını gördüm. Sorum şu şekilde bunu savunanlar da oldu ama aklıma yatmadı. Hesap sonucu çıkan 48A toplam 3 faz için toplam akım değeri değil mi ? O yüzden neden 3x25A olmuyor bana 48A faz başı o yüzden 3x63 seçilmeli diyenler de oldu kafam karıştı. Sigorta değerinin toplamının ana akımı sağlaması doğru olan değil mi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sigorta değerinin toplamının ana akımı sağlaması doğru olan değil mi ?
Sigorta değerini toplama diye bir şey yok, bunu nerden öğrendiniz?
25 kW 0,8 cosfi değerine sahip cihazım için kablo ve sigorta hesabı yaptım ama akımı 48A buldum
25 kW üç fazlı bir cihazın her fazından 48 Amper geçeceğine göre, bağlayacağınız sigortanın da her bir kutbunun 48 Ampere dayanması gerekecek. Buna göre en az 3x50 veya bir üstü 3x63 Amper sigorta seçeceksiniz. 4x10 kablo 59-79 amper aralığında akım taşıdığına göre, 3x63 Amper sigorta uygun olacaktır.

Sigorta değerini toplama diye bir şey yok, bunu nerden öğrendiniz?

25 kW üç fazlı bir cihazın her fazından 48 Amper geçeceğine göre, bağlayacağınız sigortanın da her bir kutbunun 48 Ampere dayanması gerekecek. Buna göre en az 3x50 veya bir üstü 3x63 Amper sigorta seçeceksiniz. 4x10 kablo 59-79 amper aralığında akım taşıdığına göre, 3x63 Amper sigorta uygun olacaktır.
teşekkür ederim hocam. forumda bir konu başlığı altında akımın 3 faza bölündüğünü okumuş idim ondan aklıma takıldı sordum. teşekkür ederim tekrardan

Kablo nereden gidiyor? Havadan gidiyorsa 4x10 kablo için 50A sigorta kullanın. 63A sigorta kullanacaksanız 4x16 kablo kullanın.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri