Sigorta atmıyor faz kesiliyor

ugury3435

Üye
Arkadaşlar merhaba ,

İşyerinde bir sorunum var ve ne yaptıysam çözemedim. Sorun şu şekilde ;

1- Elektrik odasından 4x6 antigron kablo trifaze sigortadan çıkıp , 50 mt ileride bir mantar bariyer panom var. Oradaki Trifaze sigortaya geliyor.

2- Ben bu mantar bariyerin panosundaki trifaze sigortanın bir çıkışından faz alıp , monofaze sigorta takıp , kayar kapı motoruna verdim.

3- Saat 16:00 gibi kapı sorunsuz çalıştı. 5-6 kez deneme yaptık. Ancak gece aradılar ve kapıda elektriğin gittiğini söylediler.

4- Sabah baktığımda , Elektrik odasındaki trifaze sigortanın girişinde ve çıkışında 230V elektrik var. Ancak mantar bariyer panosundaki giriş klemens grubunda kapıyı bağladığım faz yok ! Dolayısıyla mantar bariyer panosunun içindeki trifaze sigortanın elektrik aldığım bacağında da faz yok.

5- Ne benim bağladığım monofaze sigorta atıyor , ne elektrik aldığım mantar bariyer panosundaki trifaze sigorta atıyor.

Özetle , kapının enerjisini nereye bağlasam sigorta attırmadan , faz gidiyor..

Bana bir akıl verecek babayiğit yok mu ey ahali :(

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sigorta değeri büyük,kablo kesiti düşük
ve devrede kısadevre oluşuyor ise böyle
bir durumla karşılaşılabilir.

Mantar bariyer panosundan elektrik aldığım trifaze sigorta 25A

Benim bağladığım monofaze 16A

Ana kablo 4x6

Enerji aldığım panodan kapıya gelen kablo mesafesi 10 mt , 3x2,5 antigron.

Monofaze sigorta B tipi olmalı?

3x2.5 kabloda sorun yoksa faz nereye gider!?

Monofaze sigorta B tipi olmalı?

3x2.5 kabloda sorun yoksa faz nereye gider!?
Hocam inan anlamıyorum..

Sigorta da B galiba. Tam bilemedim.

Ama enteresan yani. Küçücük kapı motoru ( Nice) 6lık kabloyu koparamaz ya..

Sigorta atmıyor , trifazenin enerji aldığım fazı gidiyor ..

Gitme nasıl ölçüldü? Kontrol kalemi mi yoksa ölçü aleti ile mi?
Ölçü aleti ile ölçtüyseniz gerilim sıfır olarak görülüyor mu?
Faz gidiyor dediğiniz sırada (varsa) pensampermetre ile bir akım ölçülebiliyor mu?
Ölçü aletiyle hocam 25 30 V görünüyor.

Pens ampermetre ile akım gözükmüyor.

Ölçü aletiyle hocam 25 30 V görünüyor.
Tam bu durumda gerilimi ölçer konumda iken sürme kapı ve mantar pano sigortalarını sıra ile kapatın ve gerilimi gözlemleyin.

Önce sürme kapının monofaze sigortası ile başlayın.

Gerilim o değere düşüpte akım olmaması ilginç?

Ugury ustadim enerji aldigin panodan gelip mantar bariyer panosuna giris yaptigi noktada enerji yoksa ki öyle anladim. Enerji aldigin panoyla mantar bariyer panosu arasindaki 4×6 kablo arızalı başka bir açıklaması yok bunun, kabloda kırık, ezik vardır muhakkak cekilen amper durumuna gore o kablodaki sıkıntı idare ediyodur tam sınırdadır, sen kapıyı baglayınca kabloya biraz daha yukleyince gecirmiyodur kablo, ki 25 30 v ölcmussun demekki çok zayıf gecis yapiyo enerji. Yinede cozulunce yazarsın aeo

Son düzenleme:
Ugury ustadim enerji aldigin panodan gelip mantar bariyer panosuna direk gurup sigortayami giriyor 4×6 kablo
Evet ustam. Elektrik odasından direkt , enerji aldığım trifaze sigortaya geliyor.

Ve inanamayacaksınız , az önce baktım. Enerji gelmiş...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri