Sigorta atmıyor faz kesiliyor

Evet ustam. Elektrik odasından direkt , enerji aldığım trifaze sigortaya geliyor.

Ve inanamayacaksınız , az önce baktım. Enerji gelmiş...
Böyle şansa iş yapılmaz. Kablonuzda gevşeklik veya kopukluk var. Nötr ü de kontrol etmelisiniz. Bu tarz arızalar çözüme ulaşmazsa yangın bile çıkarabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evet ustam. Elektrik odasından direkt , enerji aldığım trifaze sigortaya geliyor.

Kabloda sorun yoksa muhtemelen bağlantılarda bir gevşeme, tam oturmama durumu olabilir. Söküp tekrar bağlanmalı hatta kapıya giden hat diğer fazlardan birinden alınmalı. Yoksa en basitinden acil bir durumda kapı açılmaz (gerçi bizimkinde anahtarla açılan bir kolla redüktörlü motor devreden çıkarılabiliyor).

Kabloda sorun yoksa muhtemelen bağlantılarda bir gevşeme, tam oturmama durumu olabilir. Söküp tekrar bağlanmalı hatta kapıya giden hat diğer fazlardan birinden alınmalı. Yoksa en basitinden acil bir durumda kapı açılmaz (gerçi bizimkinde anahtarla açılan bir kolla redüktörlü motor devreden çıkarılabiliyor).
Diğer fazlara da hemen yanındaki bariyerler bağlı. Dolayısıyla onlara bağlayamıyorum.

Bizim motor da aynı. Kolu açınca manuele geçiyor
Böyle şansa iş yapılmaz. Kablonuzda gevşeklik veya kopukluk var. Nötr ü de kontrol etmelisiniz. Bu tarz arızalar çözüme ulaşmazsa yangın bile çıkarabilir.
Hocam şansa iş yapmamak için bu konuyu açtım zaten. Hangi kabloda kopukluk veya gevşeklik olabilir ? Nötrü de kontrol et demişsiniz. Bunları nasıl yapabilirim zahmet olmazsa tarif edebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler

Ustadim bu durumda enerji alinan pano ile mantar bariyer pano arasi hat toprak alti deilse disardan gidiyosa önce göz kontrolu ile bakmak lazim herhangi bir ezik kırık veya bir yara varmi diye. Yok toprak altiysa yapacak bisey yok demektir o hat iptal yenisi cekilecek.. yinede başka bir çözüm mantar bariyer panosunda mono sigortayi beslediginiz fazı degistirin bir yanindakiyke baska bir fazla besleyin. (diger fazlarda fazla bir yük yok ise).. belki oraya gelen 4×6 hatttin tek damarinda sıkıntı var sizede o sıkıntılı kablo damarı denk gelmistir kurtarabilme sansiniz var kolay gelsin iyi calismalar.

Ustadim bu durumda enerji alinan pano ile mantar bariyer pano arasi hat toprak alti deilse disardan gidiyosa önce göz kontrolu ile bakmak lazim herhangi bir ezik kırık veya bir yara varmi diye. Yok toprak altiysa yapacak bisey yok demektir o hat iptal yenisi cekilecek.. yinede başka bir çözüm mantar bariyer panosunda mono sigortayi beslediginiz fazı degistirin bir yanindakiyke baska bor fazla besleyin besleyin. (diger fazlarda fazla bir yük ise).. belki oraya gelen 4×6 hatttin tek damarinda sıkıntı var sizede o sıkıntılı kablo damarı denk gelmistir kurtarabilme sansiniz var kolay gelsin iyi calismalar.
Ustam selamlar. Kablo maalesef yer altından gidiyor. Fazı değiştirip yanındakine almak da çözüm ama maalesef diğer fazlara da bariyerler bağlı. O hatta giderse o zaman ayvayı yerim..

Ben bu kadar sıkıntılı iş görmedim ya ...

Denemek için batiyerin fazı ile değişrip takip etmek faydalı olabilir. Hatırlatıldığı gibi nötr kablosu da kontfol edilmeli. Trifaze otomata girişten başlayın. Hatta oraya nereden geliyorsa oradan. Öncelikle klemens bağlantılarından başlamak lazım.

Arkadaşlar merhaba ,

İşyerinde bir sorunum var ve ne yaptıysam çözemedim. Sorun şu şekilde ;

1- Elektrik odasından 4x6 antigron kablo trifaze sigortadan çıkıp , 50 mt ileride bir mantar bariyer panom var. Oradaki Trifaze sigortaya geliyor.

2- Ben bu mantar bariyerin panosundaki trifaze sigortanın bir çıkışından faz alıp , monofaze sigorta takıp , kayar kapı motoruna verdim.

3- Saat 16:00 gibi kapı sorunsuz çalıştı. 5-6 kez deneme yaptık. Ancak gece aradılar ve kapıda elektriğin gittiğini söylediler.

4- Sabah baktığımda , Elektrik odasındaki trifaze sigortanın girişinde ve çıkışında 230V elektrik var. Ancak mantar bariyer panosundaki giriş klemens grubunda kapıyı bağladığım faz yok ! Dolayısıyla mantar bariyer panosunun içindeki trifaze sigortanın elektrik aldığım bacağında da faz yok.

5- Ne benim bağladığım monofaze sigorta atıyor , ne elektrik aldığım mantar bariyer panosundaki trifaze sigorta atıyor.

Özetle , kapının enerjisini nereye bağlasam sigorta attırmadan , faz gidiyor..

Bana bir akıl verecek babayiğit yok mu ey ahali :(

Tüm siğortaların giriş ve çıkışlarının ölçümü ?
Trifaze siğorta
1. faz nötr arası
2. faz nötr arası
3. faz nötr arası
1 .faz 2. faz arası
1. faz 3.faz arası
2. faz 3.faz arası

Monofaze siğorta
faz nötr arası .

Yükte ve yüksüz .

Forum istatistikleri

Konular