Siemens AIW-AQW-PIW-PQW hakında

rapter

Üye
Simatic S7 de AIW-AQW ve PIW-PQW komutları arasındaki farklar nelerdir arkadaşlar.

AIW-AQW analog işlemlerde kullanılıyor, peki PIW-PQW nedir,,

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
I -input, Q - Output, P - Proportional Yani türkçe karşılığı Oransal anlamındadır.

AIW ve AQW ise tam emin olmamakla birlikte PIW ve PQW nin Almanca karşılığıdır.

I -input, Q - Output tur , tamam mutabıkız. A ise analog ve P peripheral demek oluyor biliyorum ama ben bu komutların analog işlemde kullanıldığını gördüm, sadece farklarını anlayamadım..

Youtube videolarında analog işlemlerle ilgili konular izledim, analog işlemde kimisi AIW kimisi PIW kullanılyor..

şöyleki

L PIW 256 //IW 256 adrsini oku 0-10 volt, 4-20mA, 0-mA, gibi değerleri 0 ile 27648 arasında decimal olarak görebilirsin -10 +10 arası değeri ise -27648 ve +27648 değerler arası görebilirisin int olarak.
T PQW 256 // aynı şekilde yazma işlemi

PIW Peripheral Input Word
PQW Peripheral Output Word demektir.

Analog Input veya Output'dan farkı ise;mesala Sisteminizde çevre birimleri varsa
onlara ait giriş çıkış bilgilerini okuma yazma işleri için kullanılır.
Çevre birimlerine örnek vermek gerekirse bir hız sürücüsü,enerji ölçer veya profibus protokolüyle
haberleşilen herhangi bir cihaz olabilir.

PLC yi örneğin profibus veya profinet haberleşme ile bir sürücüye bağladınız.
Aradki haberleşme word leri girişlr için PIW.. çıkışlar için PQW.. olmalıdır.
Örneğin PQW200 sürücünü hız seti giib..

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri