Sieg C6 CNC çevrim projesi

Belki Arduino bu tür bir iş için çözüm olabilir. Mini modelleri de var. Sensörden gelen sinyal işlenir, her bir turda bir sinyal (sanırım 0/1) kontrol kartına gönderilir. Ayrıca Arduino çıkışına devir için küçük bir ekran bağlanabilir.

Arada Arduino'nun olması kasnak hatasını düzeltmeye de yarayabilir.
Sanırım 360 derecede 1 tur sinyali yerine, hatalı açı oluşunca bir tur sinyali gönderilebilir. Gerçekte iş mili tam bir tur yapmış olacak. Bizim örneğimizde 360.025 derece oluşunca Mach4 bir tam tur döndü olarak sinyal alacak, denenebilir.

EK:

Hall sensör için uygun değil, disk+sensör ile uygulanabilir. Şu andaki yapınıza uymuyor.

Ben 4. eksende aşağıdaki enkoderi kullanmayı düşünüyorum. İş milinden PU kayış ve kasnak ile alınan hareketi, enkoderin hızını da küçük kasnakla belirli bir oranda artırarak (hassasiyet için) açı ve devir için kullanmak istiyorum.

https://www.aliexpress.com/store/pr...620.html?spm=2114.12010615.0.0.357676a86EPErC

Son düzenleme:
Abü yanwen olmasın postası, önce 60 gün bekliyorsun, teslim alma şansın %50 ihtimal

Bugün 3 tane diş çekme denemesi yaptım. İlk ikisi başarısız oldu. Birincisi ayarlardan, ikincisi X motorunun rapid retract yaparken takılmasından kaynaklandı. 3 denemede X motorunu yavaşlattım ve düzeldi. Yarın temiz bir video çekeceğim.

X motorunu beslemek için 24v güç kaynağı kullanıyorum ama zayıf kalıyor. İkinci denemenin başarısız olması bu yüzden. Kullandığım güç kaynağının yerine 60v trafo sardırmaya karar verdim.

Masraf bitmiyor. Daha 5-6 tane multifix kalem tutucu almam lazım.

Bugün 3 tane diş çekme denemesi yaptım. İlk ikisi başarısız oldu. Birincisi ayarlardan, ikincisi X motorunun rapid retract yaparken takılmasından kaynaklandı. 3 denemede X motorunu yavaşlattım ve düzeldi. Yarın temiz bir video çekeceğim.

X motorunu beslemek için 24v güç kaynağı kullanıyorum ama zayıf kalıyor. İkinci denemenin başarısız olması bu yüzden. Kullandığım güç kaynağının yerine 60v trafo sardırmaya karar verdim.

Masraf bitmiyor. Daha 5-6 tane multifix kalem tutucu almam lazım.

yazdığın rapid F değeri ne kadardı ? Yani ne kadarlık bir hızda motor takılıp dönemedi

Güzel bir çözüm :) Her turda, geniş olan oluk ile enkoderi resetlemiş oluyor, böylece hata birikmeyip sabit kalıyor.
Otomobillerin ateşleme tertibatıda benzer şekilde çalışıyor hocam. Güzel çözüm.:)

Teşekkürler. Ben DC'ye çevrilirken biraz kayıp oluyor diye biliyordum.

Söz verdiğim gibi diş çekme videosu ekledim. Farkedeceğiniz gibi biraz acemilik var.

İlk denemelerde vida biraz geniş kaldı. Eksen ayarlarını hiç bozmadan kodu değiştirip üzerine tekrar diş çektirdim. Enkoderin güzelliği. Son seferde biraz sıkı da olsa somunu takabildim. Zaten kullandığım kater diş çekme için değildi.

En güzeli de bu işte yaptığı izlemek makinenin :)

diş çekme kodunu paylaşabilir misin abi ?

Sıkı olmasının sebebi diş derinliğini mi tam vermedin ?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri