Sieg C6 CNC çevrim projesi

200'e çıkacağımı nerde okudun müdür?
Ne biliyim, nerden kalmış sa aklımda [emoji12]

Son iki gün boyunca çok bunaldım.

Denemediğim hiç bir şey kalmadı galiba. Problem hala devam ediyor. Motor orta devirlerde (700-1500 d/d) kararlılığını kaybediyor. Anlık hızlanma yavaşlama var. Sürücüyü benim router'da 3 sene boyunca sıfır hata ile kullandım. Bu yüzden motoru suçlamaya başlıyorum.

- Sürücüyü fabrika ayarlarına döndürdüm ve hiç bir parametreyi değiştirmeden yol verdim ama sonuç aynı.
- Başka bir denemede sürücüyü fabrika ayarlarına döndürdüp sadece temel parametreleri ayarladım. Sonuç aynı.
- 50hz ayarladım. Sonuç aynı.
- 70hz ayarladım. Sonuç aynı.
- 100hz ayarladım. Sonuç aynı.
- Ramp-up/down ile oynadım. Sonuç aynı.

Motoru 300 liraya almıştım. Şimdi de ucuz etin yahnisini mi yiyorum nedir.

IMG_20170804_213139.jpg
IMG_20170804_225759.jpg
IMG_20170804_225812.jpg
IMG_20170804_225825.jpg

Arçelik fabrikadan bir yerlere ulaşmaya çalışsan iyi olabilir.

Son düzenleme:
bağlantı şekli olarak mı acaba farklı bağlanacak ??

Abü dandik marka değil ki, piyasa çindistan malı dolu, elindeki Wat,, yılların yerli markası. Rüzgar sesi olabilirmi yada fan sürtmesi, arka kapağı sök, fan ı yerinden ayırıp bida denermisin, bi ihtimal daha yağ keçeleri + rulman.

bence problem motorda, kullanılan sargı bakırları kiminde fazla kiminde eksik yani spir sayıları aynı değil buda kararsızlık olusturuyor... bu neden boyle oluyor sanırım bi ara yanmış ve yeniden sarım yapılmış ve spir sayıları tutmuyor.. devir artınca fark edilmicek sekilde düzeliyormuş gibi gözüküyor... baska bir sebepde balans sızlık olabilir...

Suat Bey,

Sürücünün anahtarlama frekansını görebiliyor musunuz? Sizin sürücünüzde bu parametre var mı?

Sürücünüzün hem üç faz hemde tek faz çalıştığını söylediniz. Siz nasıl bağlantı yaptınız?

Saygılar...

Suat Bey,

Sürücünün anahtarlama frekansını görebiliyor musunuz? Sizin sürücünüzde bu parametre var mı?

Sürücünüzün hem üç faz hemde tek faz çalıştığını söylediniz. Siz nasıl bağlantı yaptınız?

Saygılar...
Bağlantı üçgen, 262 nolu mesajda fotoğraflamış. Forumda kablo çapını da sorup oyle bağladı diye hatırlıyorum 2,5mm telle.

Bağlantıyı burada göstermiş, bu konuyu sonradan gördüm.

Anahtarlama frekansı düşük devirde kesintili çalışmaya sebep olabilir, motor 3000 devir düşük hız için frekansta çok düşük olmalı. Bu da olumsuz bir durum.

Bir de sürücü şuan bir fazda mı yoksa üç fazda mı besleniyor bunu merak ediyorum.

Saygılar...

Slm. @Suat_Korkmaz Elinizdeki motorun aynısını Fuji multi ile 100 Hz. vektör kontrolü ile sorunsuz kullandım 3 yıldır kullanıyorum bilginiz olsun.
Sorununuza gelince Motor rulmanlarından eminsek' ki ses rulmanlarda bir sıkıntı olduğunu anımsatıyor. Rulmanlardan eminsek benim düşüncem ve bana göre yapılması gerekenler şu şekilde,
-motora direkt kontaktör ile yol verip (bağlantı köprülerini yıldıza alarak) bir müdedet çalıştırıp stabil çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
Stabil çalışıyor ise motor sağlamdır diye düşünüyorum.
-Anahtarlama frekansı parametresini bulup düşürün (Siemensler için bu parametre factory default olarak 14 geliyor yanlış hatırlamıyorsam ben yarı yarıya düşürüyorum.) motor çalışırken çıkan tiz ses ortadan kalkacaktır. Fakat motor kablosundan oluşan gürültü ile etkilenecek haberleşme unsurları yok ise.
- Motor kablosunu ve sürücü beslemesini diğer kablolardan izole ederek deneme yapınız çevreden oluşa bilecek gürültülere karşı.
-Sürücü vektör kontrolü varsa vektör metodunu kontrol ederek tork parametrelerini gözden geçiriniz. şayet sürücü vektör kontrolünü yapamıyor ve vektör kontrolüne rağmen motorda kaymalar var ise otomatik olarak kaymaları karşılaya bilmek adına gereksiz torklar uygulayabilir.

Ben motor rulmanlarından emin olduğunuzu var sayarak sürücüde veya parametrelerde sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Aslında istanbul beylikdüzündeyim yakınsanız ve sürücü sıkıntınız var ise motoru ve sürücünüzü alıp gelin burada her türlü testi yaparız :) sürücüde var motorda test için :) Hem bir kahvemizi içersiniz tanışmış oluruz. :)

-

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri