seviye flatörü

Peki yapılacak olan 3,5 tonluk depo daha yüksekse bu sefer flatörün 3,5 tonluk depoda olması lazım..yükseklik aynıysa farketmez...O halde 3,5 tonluk depoyu aynı yükseklikte yapalım...Flatörün yeri de değişmesin...Doğru mu anladım?
Evet doğru. Gözünde daha iyi canlanması için resim çizdim turuncu top flatör :) Sn. Şefin dediği gibi bileşik kap misali tek bir parça gibi seviye bir hareket eder. Dikkat etmen gereken bir şey de depo ara bağlantısının çapı Şebeke giriş çapıyla aynı veya daha büyük olması gerekir. büyük depo yapılmadıysa neden küçüğün (en az) bir duvarını kırıp tek bir büyük yapmıyorsunuz? İKİ depo arası çok mu uzak?
depo.JPG

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evet doğru. Gözünde daha iyi canlanması için resim çizdim turuncu top flatör :) Sn. Şefin dediği gibi bileşik kap misali tek bir parça gibi seviye bir hareket eder. Dikkat etmen gereken bir şey de depo ara bağlantısının çapı şebeke giriş çapıyla aynı veya daha büyük olması gerekir. büyük depo yapılmadıysa neden küçüğün (en az) bir duvarını kırıp tek bir büyük yapmıyorsunuz? İKİ depo arası çok mu uzak?
Ekli dosyayı görüntüle 12959

Slm Sayın By lent...Bunu demirciyle görüştüm hem de 2 ustayla..Galvenizli depolarda birbirine ek yapılmasını pek tavsiye etmiyorlar..Pek sağlıklı olmuyormuş...Ne kadar az kaynak yapılırsa o kadar iyi diyorlar...Ama yaptırırken tavsiyeni dikkate alıcam..Ekonomik de olur...Bağlantı boruları yapılmaz, ek bir şamandıra alınmaz..Çok mantıklı aslında...saygılar...

su sevıye flatorlerıyle başim dertte sağlıklı çalışmıyorlar bıraz araştırdım civalı flator yaptım bu seferde sorun cıvalı sensorler çok hassas en ufak dalgalanmada devreye gırıp çıkıyor özel SSR röle yaptım oyle çözdüm malıyet bıraz yukseldı ama ömürlük oldu tavsıye ederım benım gıbı sorun yaşıyan varsa civalı veSSR rölelı flator mükemmel

Slm arkadaşlar..3,5 tonluk depo takıldı ve yükseltisi 1,3 tonluğa göre daha fazla...Flatörü büyük depoya koyduk..Fakat çalışmaya başladıgı anda 1,3 tonluk depo önce bitiyor..Böylelikle hidrafor 3,5 tonluk depoda su alarak çalışıyor 1,3 tonluk depoda su olmadıgı için hava çekiyor..Böylelikle dikey milli su pompası hava alıyor ve ısınmaya başlıyor...Küçük deponun vanalarını kapadık.. Aklıma gelen küçük deponun çıkış vanası dar açıyla açıp az su gelmesini sağlayıp büyük depoyla dengelemek..Sizin fikirlerin ne acaba?

Slm arkadaşlar..3,5 tonluk depo takıldı ve yükseltisi 1,3 tonluğa göre daha fazla...Flatörü büyük depoya koyduk..Fakat çalışmaya başladıgı anda 1,3 tonluk depo önce bitiyor..Böylelikle hidrafor 3,5 tonluk depoda su alarak çalışıyor 1,3 tonluk depoda su olmadıgı için hava çekiyor..Böylelikle dikey milli su pompası hava alıyor ve ısınmaya başlıyor...Küçük deponun vanalarını kapadık.. Aklıma gelen küçük deponun çıkış vanası dar açıyla açıp az su gelmesini sağlayıp büyük depoyla dengelemek..Sizin fikirlerin ne acaba?

Merhaba arkadaşım, sanırım depoyu sadece tek alttan birbirine bağlı (keşke çizimdekine sadık kalsaydınız). Şayet küçük depo üst limite kadar dolup su geçirmez yapıya sahipse, bir de üst noktaya bağlantı yaparak saıyorum sorunun çözülür. Bu sayede flatör üst limite kadar dolar ve su girişini kesebilir ve su seviyesi tek depoda imiş gibi her 2 depoda da hareket eder (aşağı ve yukarı) kolay gelsin saygılarımla ;)

Merhabalar..Bu konuyu baştan inceledim..Sayın By Lent ustam şeklinden anladıgım : İki depoda birbirini alttan besleyecek... Şebeke girişi sadece bir depodan olursa diğer depo doldugunda taşma olmayacak mı? Galiba bir deponun kapalı kutu olması lazım bu durumda... Flatör çizmişsiniz ama o flatör su pompası susuz çalışmaması için değil mi?...Yani kısacası dediğiniz olması için bir deponun kapalı kutu olması lazım... Peki bu durumda da iki depo da doldu hidrafor da çalışmıyor bir depodan diğer depoya alttan su akışı olup depo taşmaz mı? Bu arada hidrafor suyunu nasıl alıp dairelere basacak? Alttan birbirine bağlı borulara ek yapılıp buradan mı basacak? Şekilde hidrafor çıkışı için deponun içine boru uzatmışsınız gibi anladım...Yanlış mı anladım acaba? Kusura bakmayın biraz uzun ve karışık oldu..Aşağıda çizmeye çalıştım kusura bakmayın pek bişeye benzemedi...Resmi açtıktan sonra üzerine bir kere tıklayın sonra büyüteç çıkıyo yine tıkladığınızda şekil net olarak çıkıyo..( belki biliyosunuz ama yine de söyliyeyim dedim..Özür dilerim...)

Ekli dosyalar

• ll.jpg
    ll.jpg
    83.3 KB · Görüntüleme: 26
  • şşş.jpg
    şşş.jpg
    82.7 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Merhabalar..Bu konuyu baştan inceledim..Sayın By Lent ustam şeklinden anladıgım : İki depoda birbirini alttan besleyecek... Şebeke girişi sadece bir depodan olursa diğer depo doldugunda taşma olmayacak mı? Galiba bir deponun kapalı kutu olması lazım bu durumda... Flatör çizmişsiniz ama o flatör su pompası susuz çalışmaması için değil mi?...Yani kısacası dediğiniz olması için bir deponun kapalı kutu olması lazım... Peki bu durumda da iki depo da doldu hidrafor da çalışmıyor bir depodan diğer depoya alttan su akışı olup depo taşmaz mı? Bu arada hidrafor suyunu nasıl alıp dairelere basacak? Alttan birbirine bağlı borulara ek yapılıp buradan mı basacak? Şekilde hidrafor çıkışı için deponun içine boru uzatmışsınız gibi anladım...Yanlış mı anladım acaba? Kusura bakmayın biraz uzun ve karışık oldu..Aşağıda çizmeye çalıştım kusura bakmayın pek bişeye benzemedi...Resmi açtıktan sonra üzerine bir kere tıklayın sonra büyüteç çıkıyo yine tıkladığınızda şekil net olarak çıkıyo..( belki biliyosunuz ama yine de söyliyeyim dedim..Özür dilerim...)
Yanlışlığa mahal vermemek için çizim hazırladım :) yine bence bu yeterli yine de aceleniz yoksa Sn. Dgn Frt diğer uzman üyelerimizin görüşleri de gelsin hangisi az maliyetli ise veya kafanız yatan planı eyleme dökersiniz.
Depolrın tamamını da boşaltmanız gerekmez, büyük deponun ek boru (yatay) montajı yapacağınız seviyenin altında su olması yeterli.
Önceki mesajda dediğim gibi tarifinizden anladığım 1.5 T deponuz su sızdırmaz şekilde.
depo.JPG

Yanlışlığa mahal vermemek için çizim hazırladım :) yine bence bu yeterli yine de aceleniz yoksa Sn. Dgn Frt diğer uzman üyelerimizin görüşleri de gelsin hangisi az maliyetli ise veya kafanız yatan planı eyleme dökersiniz.
Depolrın tamamını da boşaltmanız gerekmez, büyük deponun ek boru (yatay) montajı yapacağınız seviyenin altında su olması yeterli.
Önceki mesajda dediğim gibi tarifinizden anladığım 1.5 T deponuz su sızdırmaz şekilde.
Ekli dosyayı görüntüle 13354

Merhabalar Sayın Bylent Ustam..Benim mesaj alıntımdan DGN FRT ustamıza cevap yazmışsınız;)

Evet tek taşla 2 kuş misali, saygılar :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri