seviye flatörü

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar meraba..Bizim binamızda hidrafor sistemi var..Zemin katta bir depo ( 1,3 ton) ve bu bağlı bir hidrafor sistemi..Biz bu deponun yanına 3,5 tonluk depo yaptıracağız..Bu durumda seviye flatörü 1,3 tonluk depoda oldugu için 3,5 tonluk depoda olmayacak..Eğer bu seviye flatörünün çıkarıp 3,5 tonluk depoya takarsak sorun çözülür mü? Yoksa yeni bir seviye flatörü alıp diğer depoya da mı takmak lazım?? Flatör 1,3 tonluk depodan çıkarılıp 3,5 tonluk depoya takılsa hidrafor bu depoyu boşaltmaya geçtiği yerde 1,3 tonluk depoda boşalır böylelikle 3,5 tonluk depoda su bitmeden 1,3 tonluk depoda su biter ve 2. flatöre gerek kalmaz diye düşünüyorum..Fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Her iki depoyu alt tarafta bir yerden birbirine boru ile bağlantı yaparsanız hiç bir değişikliğe gerek kalmaz. Flatör gene aynı yerinde kalır.
Her iki depo aynı anda dolacağı için ikisi de aynı seviyeye gelince durur, aynı anda boşalır. Bileşik kaplar usulü.

Her iki depoyu alt tarafta bir yerden birbirine boru ile bağlantı yaparsanız hiç bir değişikliğe gerek kalmaz. Flatör gene aynı yerinde kalır.
Her iki depo aynı anda dolacağı için ikisi de aynı seviyeye gelince durur, aynı anda boşalır. Bileşik kaplar usulü.
Sayın Şefim ilginizi için teşekkürler..Alt taraftan birbirne bağlantı yapılacak üstadım..Yalnız kafama takılan hani su kesintisi durumda ikisini de dolu olarak kabul edersek 3,5 tonluk depo boşalırken zaten 1,3 tonluk depoda boşalacağı için flatörün 3,5 tonluk depoda olması mantıklı değil mi? Eğer flatör 1,3 tonluk depoda olursa 1,3 tonluk depo boşalana kadar çalışırsa dolu olan 3,5 tonluk depodan da ortalama 1,3 tonluk suyun eksildiğini düşünürsek bu sefer 3,5 tonluk depoda 2 ton civarında su boşta kalır ve flatör de 1,3 tonluk depoda oldugu için su pompalanmaz..Acaba yanlış mı düşünüyorum...

Son düzenleme:
1,3 tonluk depo önce boşalır, 3,5 tonluk depo geç boşalır düşüncesi yanlış. Bağlantı borusuna bir vana koyarsanız, önce küçük depoyu kullanıp, daha sonra büyük depoyu kullanırsanız dediğiniz gibi olur.
Ama bağlantı borusuna vana koymazsanız her iki depo 4,8 tonluk tek depo gibi olur. Diyelim ki su çıkışı 1,3 tonluk depodan oluyor. Su kullanıldığı zaman önce küçük depo biter sonra büyük depoya geçer düşüncesi yanlış olur. Küçük depodan su harcaması olurken büyük depodan hemen küçük depoya su akışı başlar. Her iki deponun seviyesi her zaman eşit olur. Her ikisi aynı zamanda dolar ve aynı zamanda eşit olarak su seviyesi azalır.

sayın ŞEF yorumunuza katılıyorum ama bir ilave yapmak istiyorum.
su depolarının ikiside aynı yerde ve yükseklikte ise mümkündür

1,3 tonluk depo önce boşalır, 3,5 tonluk depo geç boşalır düşüncesi yanlış. Bağlantı borusuna bir vana koyarsanız, önce küçük depoyu kullanıp, daha sonra büyük depoyu kullanırsanız dediğiniz gibi olur.
Ama bağlantı borusuna vana koymazsanız her iki depo 4,8 tonluk tek depo gibi olur. Diyelim ki su çıkışı 1,3 tonluk depodan oluyor. Su kullanıldığı zaman önce küçük depo biter sonra büyük depoya geçer düşüncesi yanlış olur. Küçük depodan su harcaması olurken büyük depodan hemen küçük depoya su akışı başlar. Her iki deponun seviyesi her zaman eşit olur. Her ikisi aynı zamanda dolar ve aynı zamanda eşit olarak su seviyesi azalır.

Sayın Şefim bu şekilde anladıgınızı anlamıştım ve onun için yazmanızı bekledim..Depoların su çıkışlarını birbirine bağlama sebebimiz hidraforun depolardan su çıkışını alıp dairelere basması içindir..Bu iki depo birbirini doldurmayacak ve 2 depoyu da Şebeke suyu dolduracak... Bu iki depo çıkıştan birbirini beslerse bu sefer depolarda su taşması gerçekleşir...Birbirlerini doldurmamaları içinde iki deponun da çıkışına çekvalf takılacak..Bu 2 deponun çıkışı birbirine bağlandıktan ve çekvalflar atıldıktan sonra depo çıkışından hidrafor yardımıyla daireler beslenecek..

Son düzenleme:
Su girişine şamandıra (şu tuvalet sifonlarında benzeri) takabilirsiniz bu durumda küçük yüksek farkı gözetilmez küçük önce dolacağından ilk kesecek büyük olan dolmaya devam edecek. Bu durumda birbirine bağlamak gerekmiyor hidrofora giden borulara diyot pardon çekvalf koyarsınız

Su girişine şamandıra (şu tuvalet sifonlarında benzeri) takabilirsiniz bu durumda küçük yüksek farkı gözetilmez küçük önce dolacağından ilk kesecek büyük olan dolmaya devam edecek. Bu durumda birbirine bağlamak gerekmiyor hidrofora giden borulara diyot pardon çekvalf koyarsınız

Girişlerde zaten şamandıra olacak..Çekvalf da konulacak...Benim demek istediğim iki depoyu da şebeke suyu dolduracak ve depolar birbirlerinden beslenip birbirlerini doldurmayacak..Seviye flatörünü 3,5 tonluk depoya koymak mantıklı değil mi diyorum? Çünkü aynı anda ikisini de dolu oldugunu kabul edersek ve su kesintisi olursa hidrafor çalışmaya başladıgında 1,3 tonluk depo daha çabuk biter ve 3,5 tonluk depoda su olur o suyun dairelere dağıtılması için flatörün 3,5 tonluk depoda olması mantıklıdır diye düşünüyorum...

Öncelikle depolarınızda yükseklik farkı var mı? Şayet yoksa birbirlerine bağlanmaları şart bu durumda flatörün hangi depoda olduğu fark etmez her ikisinde de su seviyeniz aynı olacaktır (aynı 1,5v AA ile c/d pillerin paralel bağlanması gibi). Aynı anda seviye düşecek veya yükselecektir. Çekvalf koymanıza gerk yok bunun yerine şayet yoksa hidrofor öncesine filtre koyun. Depodan hidrofora yapacağınız boru tesisatını depoları birbirine bağlamak için yapın Sn DGN FRT.

Öncelikle depolarınızda yükseklik farkı var mı? Şayet yoksa birbirlerine bağlanmaları şart bu durumda flatörün hangi depoda olduğu fark etmez her ikisinde de su seviyeniz aynı olacaktır (aynı 1,5v AA ile c/d pillerin paralel bağlanması gibi). Aynı anda seviye düşecek veya yükselecektir. Çekvalf koymanıza gerk yok bunun yerine şayet yoksa hidrofor öncesine filtre koyun. Depodan hidrofora yapacağınız boru tesisatını depoları birbirine bağlamak için yapın Sn DGN FRT.

Peki yapılacak olan 3,5 tonluk depo daha yüksekse bu sefer flatörün 3,5 tonluk depoda olması lazım..yükseklik aynıysa farketmez...O halde 3,5 tonluk depoyu aynı yükseklikte yapalım...Flatörün yeri de değişmesin...Doğru mu anladım?

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri