sesle çalışan sayaç

arkadaşlar öncelikle merhaba.benim acill sesle çalışan bir kronometre yapmam lazım.kronometre yi yaptım ama bunu el şaklatma sesiyle başlatmam lazım ve ben daha bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

Sn.volkansariyildiz

Aşşağıdaki devrede el şaklamasıyla lamba kontrolü yapılmaktadır.Devre şemasını dikkatli incelerseniz D4 dioduna paralel olan role el şaklamasına duyarlı olarak çalısıyor bu role ıle devredekı lamba yaktırılıyor sızde bu role vasıtasıyla kronometrenizi çalıştırabilirsiniz.

Kolay Gelsin
Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    56 KB · Görüntüleme: 64
Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam:
Vermis oldugunuz semanin bir benzerini lise zamaninda yapmistim ben.
Bir problem meydana geliyordu devremde, herhangi bir sesle veya gurultu ilede devredeki role enerjileniyordu.

Simdi gondermis oldugunuz devreye bir baktimda potansiyomete yok, hassasiyeti hangi direnc ile ayarliyoruz burada?

Sanki R17 imis gibi geliyor bana, ses ayari icin?

yakupakgul ' Alıntı:
Selam:
Vermis oldugunuz semanin bir benzerini lise zamaninda yapmistim ben.
Bir problem meydana geliyordu devremde, herhangi bir sesle veya gurultu ilede devredeki role enerjileniyordu.

Simdi gondermis oldugunuz devreye bir baktimda potansiyomete yok, hassasiyeti hangi direnc ile ayarliyoruz burada?

Sanki R17 imis gibi geliyor bana, ses ayari icin?

sn. yakupakgul duzeltmenız ve yardımlarınız ıcın tekrar teşekkur ederım.

Şemada görülen devrede hassasiyetlik ayarı bulunmamakta bu yüzdende her sesi kabul edip çalışma ihtimali olacağından devrede bir düzeltme yapmak gereği duyduk.Şemadaki R1-R17 dirençleri yerine aynı degerde potansiyometre kullanılırsa hassasiyetlik ayarı yapılabilecektir.Bu şekilde devreyi hazırlayıp denerseniz ve bizide sonuç hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Kolay Gelsin
Saygılarımla...

öncelikle sn Burçin ve yakup akgül e yardımlarınızdan dolayı teşekkürler ediyorum bu devrenin işime yarayacağını umuyorum
işi bitirince sizleri haberdar edeceğim

herkeze mrb ben sinan.kırkkale unıversıtesınde elektrık bolumu 2.sınıftayım bu sene sıstem analızı dıye bır dersımız war hocamız bu derste kendimeze ait bir proje yapmamizi istedi.eger yaparsak dersten gecıcegımızıde eklemeyı unutmadı=)ben de un ve sut fabrıkalarında kullanılan bır sıstemı kendım yapmaya calıstım.proje 2 parcadan olusuyo 1.kısım parcaları tasıyan surukleyen bant(7cm yukseklıgınde 40cm uzunlugunda) sıstemı 2.'sı ıse bantın14cm yukarısına koydugum dolum deposu(2,5lt'lik cocacola kutusundan yaptım)dolum deposunda acma kapama gorevını de bır motor yerlestırdım(12v)SISTEM SU:bant ılerlıcek dolum deposunun tm altına geldıgınde durucak dolm deposu acılıcakıcındekı dokulucekbıraz dokuldukten sonra kapanıp bant tekrar ilerlicek.tek sorunum bunu yaptırıcak kontrol devresi bana yardımcı olurmusunuz_?=(

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,327
Son üye
4gokhan27
Geri