seramık fırın telı

rubse

Üye
arkadaşlar, kendım bir seramık fırını yaptım .fakat rezistans telını döşeyamiyorum.fırının iç ölçüleri: en:65 yükseklik:110 derinlık:115 .3 mm lik kantal tel aldım. fırının 20 amper olmasını istiyorum. ben bu fırına kaç kilo tel döşemem gerekiyor.lütfen bir yardım

Sayın rubse !

Yaptığın fırının 220 v. çalışacağını düşünerek aşağıdaki çalışmayı yaptım. Umarım işine yarar.

U = 220 v.

I = 20 A. 220 x 20 = 4400 w.

R = 220 / 20 = 11 ohm.

3 mm krom-nikel tel (listeden bakılarak)

500 C' de özdirenç = 0,164

L = 11 / 0,164 = 67 m.

1000 C' de özdirenç = 0,186

L = 11 / 0,186 = 59 m.

Yalnız sorudaki kantal tel deyimini anlayamadım. Krom-Nikel tel olması lazım. Ayrıca kaç kilogram kullanıcam demişsiniz. Kilo ile değilde metre cinsi ile olmalıydı. Bu hesabı yapılan tel uzunluğudur. Teli spiral şekilde sardıktan sonra kaç metre olur, orasını bilemem. Spiral sarılan teli biraz açarak döşeyebilirsin. Kolay gelsin.

sn şef sizin için çok basit olduğunu düşündüğüm bisoru sorucam yanıtlarsanız sevinirim. bir boru tipi ısıtıcı rezistans var elimde 25 ohm değer veriyor. bunun verdiği sıcaklığı biraz daha arttırmak istiyorum. yeni alacağım rezistansın kaç ohm olması gerekiyor.(arçelik mini fırın rezistansı altı az ısıtıyor).ohm değeri yüksek olursa ısı dahamı çok olur . yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın ÜVEYS arkadaşım !
Şimdi sizin sorunuza direk cevap vermeyeyim, herkesin işine yarayacak küçük bir formülle izah edeyim.

Gerilimi ve direnci bilinen bir cihazın gücünü bulmak için önce çektiği akımı buluruz ;

I = U/R formülünden I = 220 / 25 = 8,8 amper. Gücünü bulmak için ise ;

P = U x I formülünde P = 220 x 8,8 = 1936 watt. Yani bu 2000 watt demektir.

Şimdi gelelim sizin sorunuza ;

2000 watt az geldiğine göre 2500 watt isteyelim. Şimdi formülü tersten kullanalım. 2500 wattlık alıcının direnci kaç ohm olur.
Onun için önce çekilen amperi buluruz.

I = P / U formülünden I = 2500 / 220 = 11,36 amper. Şimdi de direncini hesaplayalım.

R = U / I formülünden R = 220 / 11.36 = 19 ohm çıkar.

Umarım faydalı olmuşumdur. Kolay gelsin

çok teşekkür ederim şefim.paylaşımın için sağol.

benım de bı sorum var sıze arkadaslar..bende rezistansla ısıtma yapıcam 250 derece sıcaklıgına kadar cıkacak bı rezistans telı arıyorum.burada bulmam gereken formuller neler?bıde ozdırenc tabloları varmı?sıcaklıga gore degısen ozdırenc tabloları?bıde arkdaslar telın uzunluguyla capı arasında bı oran varmıs o oranı gecerse tel kırılıyomus?bılgısı olan warsa lutfen yazsınn...tesekkuler sımdıden...

Sn.ŞEF,kantal isviçre menşeili ,krom nikel rezistans üreticisi bir markadır.Seramik fırınlarında genelde bu marka yassı şerit şeklinde rezistanslar kullanılır.LPG=aygaz,Margarin =sana yağ,yassı rezistans=Kantal olarak piyasada isim yapmıştır.

30cm en 30cm yükseklik 30cm derinlik ölçülerinde olan 1400 dereceye 1.5 saat.e çıkan bir fırın için 2mm çapında bir telden kaç metre kulanmam gerekiyor bu konuda bana da yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar buarada bu yüksekliklere çıkan fırınların resistans hesabını yapan bir program varmı varsa linki veririseniz sevinirim ben buldum birtane ama oda küçük ev aletleri üzerine hesap yapıyo şimdiden çok teş ederim arkadaşlar

selam rubse bu yaptığın fırında seramik bişireceksen eğer istediğin güç yeterli değil ..birde bişirme süren ne olacak kaç saatte kaç derecaye cıkmak istiyorsun bunlar önemli yaklaşık 0.85 M3 (metreküp)
bu istediğin akımla olmaz birde kaç volt olacak beslemen 380 volt olarak dersek yaklaşık 35 A çektirmen gerekir 220 v ise 25 A iki devre ile yapabilirsin bunun hesaplarıda hafta içi verebilirim
SAyIN ŞEF öncelikle hesabı hangi tel üzerinden yaptınız bilmiyorum ama krom -nikel KANAL A1 için özdirenç katsayısı 0.205 tabi bu markalara göre geğişiyor birde ağırlık konusuna gelince firmaların metreye göre ağırlık katsayıları var şef ın yaptığı hesaba göre 57m*50.2gr/m=2861 gr yapar hocam

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri