Konveyörlü endüstriyel fırın imalatı

Merhaba arkadaşlar...
600 santigrat sıcaklıkta saat/kg üretimini gerçekleştirmek üzere yola çıktığım projemde bana yardımcı olmanızı diliyorum.
6 metre uzunluk 30 cm yükseklikte, içinde konveyör olan, elektrikli ve 450-600 santigrat ısı ile çalıştırmak istediğim otomasyon sistemini hayata geçirmek istiyorum.
Projeye 90 120 bin lira arası bir maliyet düşünüyorum. Projelendirme aşamasına girebilmek için öncelikle rezistans tipini, konveyör bandının 600 mμ2 'lik pişen küre formundaki toparlak yarı çamur mamülü konveyör içinde transfer ederken bir alt tabakaya sızdırmayacak özellikte sık dokunmuş yanmaz çelik zincir malzemenin tipini, ac motor+redüktör yük kapasitelerini, fırının içinde bulunan ısı ölçüm ve kontrol sisteminin tipini, mamülün kapalı kutu fırınlı konveyöre aktarımı sırasında otomasyonu bilgilendiren sensörleri, mamülün yüksek ısısını düşürmek için gereken eşanjör veya air dryer mekaniğinin metodunu belirlemem lazım. Tartışalım mı?

Ben daha önce Vitra karo fabrikasında elektrik teknisyeni olarak çalıştım orada karo ların pişirildiği fırınlar 850 derece ile 1200 derece arasında çalışıyordu fırınların içinde karolar hareket ediyordu ama konveyörle değil yüksek ısıya dayanıklı rulolar vardı ismini hatırlayamıyorum ama bu rulolar tahriği yani hareketi fırının dışından alıyorlardı zincir ve dişli sistemle bence sizin işinizi bu rulolar görebilir hatta cam karo bölümünde elektrikli fırınlarımız vardı 380 volt elektrikle çalışan ve onlarda 600-850 derece sıcaklıkla çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam

Unutmadan ekleyeyim bu rulolar Karo fabrikasında verilen ısı nedeniyle çok yumuşuyordu ve karo(fayans)ları taşırken bile10cm*10cm veya 10*5cm boyundaki ürünlerin ağırlığına dayanamayıp kırılıyordu tabi dediğim gibi sıcaklıklarımız 850 dereceden başlıyordu ısı ne kadar az olursa dayanıklıkları o kadar çok oluyordu.Siz bu fırında ne yapacaksınız bu önemli yani atıyorum bahsettiğim bu rulolarla 10kg dar bir parçanın fırınlana bileceğini sanmıyorum ama geniç ve uzun bir parça fırınlana bilir!

@c.berkan bey fırında pişirmek istediğim mamül pirinç büyüklüğünde çamur tanecikleridir.
450-600 arası sıcaklıkta 1 saat pişecek. Ben ürünün konveyör içinde aktarılması için bir tür yanmaz konveyör bandı veya ince dokunmuş zincir bant düşünüyorum. Yalnız bu malzemelerin tipleri ve temini konusunda emin olmak istiyorum.
Fırının ısıtılması için ne yapsam bilemedim. Fırını metal kaplayıp dışına indüksiyon sistemi kursam elektrik maliyeti ne olur acaba? Yada rezistans olsa daha mı uygun olur bilemiyorum. Günlük sürekli üretimde 1 megawatt enerji harcamayı çoktan göze aldım.
Yardımcı olun lütfen :(

Konveyörlü sistemde 1 saat sürekli 600 dereceye dayanan bant bulman çok zor. Daha büyük bir sistem düşünüp sadece 300 dereceye kadar konveyörlü sistem kullanarak bir ön ısıtma (şekillendirme (form koruma)) akabinde bir LNG tüp fırını içine brakılarak yol boyu pişmesi sağlanabilir.
Önemli nokta ne kadarlık bir enerji verilmesi gerektiğidir.
Tanecikler bant üzerinde yada başka bir biçimde pişmez ! Tanecik ancak sıcak atmosferin içinde homojen olarak pişer !

Merhaba arkadaşlar...
600 santigrat sıcaklıkta saat/kg üretimini gerçekleştirmek üzere yola çıktığım projemde bana yardımcı olmanızı diliyorum.
6 metre uzunluk 30 cm yükseklikte, içinde konveyör olan, elektrikli ve 450-600 santigrat ısı ile çalıştırmak istediğim otomasyon sistemini hayata geçirmek istiyorum.
Projeye 90 120 bin lira arası bir maliyet düşünüyorum. Projelendirme aşamasına girebilmek için öncelikle rezistans tipini, konveyör bandının 600 mμ2 'lik pişen küre formundaki toparlak yarı çamur mamülü konveyör içinde transfer ederken bir alt tabakaya sızdırmayacak özellikte sık dokunmuş yanmaz çelik zincir malzemenin tipini, ac motor+redüktör yük kapasitelerini, fırının içinde bulunan ısı ölçüm ve kontrol sisteminin tipini, mamülün kapalı kutu fırınlı konveyöre aktarımı sırasında otomasyonu bilgilendiren sensörleri, mamülün yüksek ısısını düşürmek için gereken eşanjör veya air dryer mekaniğinin metodunu belirlemem lazım. Tartışalım mı?
Bir önerim var size madem bunlar pirinç büyüklüğünde 30*30 veya 20*20 karo(fayans)üstünde pişirilse olmaz mı?Birde hamurun kıvamı nasıl olacak?Çünkü çok sıvı olursa çamur taneleri fayans veya başka bir düz parçaya koyulduğunda parçaların alt tarafı düz bir şekil alacaktır!Eğer yuvarlak olmasını istiyorsanız fayansların üstüne bu hamur damlacıkları sıcağın içinden düşmeli ki tanecikler şekil değiştirmesin.

@seagate çamur toprakları minimal olarak sert hamur kıvamında topaklanmış olacak. Mamül bandın değil de fırının ısısına maruz kalacak. LNG tüp derken anlamadım, projede doğalgaz düşünmüyorum maliyeti yüzünden.
Rezistans araştırınca birkaç model ve marka buldum, sanırım Kanthal bunun için epey uygun bir marka yalnız bu rezistansın beslenmesi ve kontrol edilmesi için gereken devrelerin isim ve modelleri lazım.
@c.berkan sanırım bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Ben sizi bugün ararım.

Unutmadan türkiye de elektrik te pek ucuz değil ama fazla elektrik tükettiğinizde özel tarifeler uygulanabiliyor

Zamanında boya/apre bölümlerinde çalışmıştım(tekstil). Orada birçok marka ve model ramöz vardı. Fakat içlerinden biri doğalgaz kullanıyordu (babcock), bu makine diğer makinelerden hem daha cok ürün çıkarıyor hem de daha kaliteli bir işlem yapıyordu.
Gördüğümde "Gerizekalılar, elektrik var, buhar var, neden doğalgaz ?" demiştim. :)

İster hat tipi ister kapalı tip olsun, istersen de indüksiyon, her halükarda mutlak bir ısı kaybı mevcut olacaktır(ısınız yüksek ise kaybınız da yüksektir). Bu kayıpların işlem zamanına etkisi büyük olacaktır. Bu işlem süresinin maliyete etkisi ne kadar olur(çooooooooooook).
Birim zamanda alacağınız ürün miktarı düşerse maliyetiniz de artar. Üretmek ile para kazanmak farklı olaylardır(Ayrıca indüksiyon yapı bozukluğuna sebep olabilir).
Hesap yapalım 10 kg uçak yakıtı ile eşdeğer pahada elektrik gücünü karşılaştırın. Hangisi daha yüksek bir enerji açığa çıkarıyor ? Sizin hesapladığınız gibi olsaydı uçakları akülü yaparlardı(Enerji enerjidir en nihayetinde).
Sizin projenizin tahmini tutarı 500-750 bin TL arasında(belkisiz farkında değilsiniz). Sürekli bir üretim ile zorunlu üretimi karıştrmayalım. Elektriksel tesisin maaliyeti (Fırın,tesis güç ağı,trafo,kontrol ekipmanları vs. vs.) sizce düşük bir mebla mı tutacak ? Tabiki de hayır. "Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya deymiyecek !".

@seagate piyasada 14 yıl tecrübesi olan genç bir firma sahibiyim. İndüklemenin de doğalgazın da rezistansın da ne olduğunu emin olun biliyorum. Yalnız LNG için yüksek maliyet biçtiğim nokta tesisat ve doğalgaz firmasına ödemem gereken yüksek meblağ. Bir işi yapmadaki fikir sandığınız kadar kolay çıkmıyor ortaya...
Bahsettiğim fırın PLC Otomasyonu dahil verdiğim fiyattan düşük. Sanırım siz proje üretmekten çok ya hazır satın aldınız yada satın alanların rakamlarına bakıp gözünüzde büyüttünüz.
Benim bu makine ile üretip pazara sunacağım ürünün hammaddesinin tonu 120 lira iken satacağım işlenmiş malzemenin tonu 14-15 bin euro. Günlük maksimum hacmiyle makinenin çalışması 1 megawatt elektrik yani 2250 tl tutuyor.

Tek mesele bu makinenin imalatı değil, işimizin en kolay yerindeyiz :) Siz birde uluslararası pazara çamur satmayı deneyin. Bunun laboratuvarı var, işlenmesi var, merkez kuvvette çamurun suyunu alan absorbator var. Neler var neler. Ben şimdilik makinenin neyle olması gerektiğine karar veriyorum, yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa makinenin daha inovatif bir model olacağına inanıyorum. Selametle...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri