Isıtma, Rezistans hakkında yardım lazım

ironice

Üye
Merhabalar değerli üstatlarım.
Bir projemde gerekli olan bir ısıtma modülünü tasarlamaya çalışıyorum.
Isınmasını istediğim bölge 20 cm genişlikte ve 2 cm uzunlukta. Kalınlık ise 1 mm ancak vardır.
İstediğim ısı ise 50 ila 55 arasında düşük bir ısı.

f86da221-5ac3-47ba-a0e7-68439d49c60a.jpg

Gördüğünüz üzere 3 adet üst üste sıralanmış yassı rezistans teli ile bu işlemi yapmaya karar verdim.
yassı rezistans teli satın aldım ölçüleri şu şekilde 5 mm yükseklik 0.4 mm kalınlık olarak
1_org_zoom.jpg

Yaşadığım Problemler;
12v 16 amperlik bir güç kaynağına 10 cm tel kesip bağladım. Isınma sağlanıyor ancak çok yüksek ve güç kaynağındaki tüm amperi deli gibi çekiyor.

Daha sonra bu durumdan kurtulabilmek için 2000w dimmer satın aldım. Belki Şebeke elektriğini dimmerlayarak teli istediğim ısıda sabit tutabileceğimi düşündüm.
DIMMER_220V_(2000W_MAX)1_784.jpg

a8dcbe56-c52d-4310-9ce4-fa8ada639c9e.jpg

20 cm ye yakın bir teli keserek deneme yaptım. Ancak fişe takar takmaz sigorta attı :D
Değerli forumdaşlar bu konuda neler yapabilirim ? Tecrübe ve bilginizden çok faydalanmak isterim.

Ek Bilgiler;
220 V ısıtıcı kablo ile aynı testi yaptım ve ısıtıcı kablo istediğim gibi dimlenebildi.
Kulucka-Rezistansi-2Metre-220V-100W-Silikon-Drenaj-Kablo-Rezistans.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Devre direncini artırmaniz gerekiyor. Seri bağlı başka bir cihaz veya rezistans kullanmanızı öneririm. Yassı rezistanslardan referans alan bir termostat ile de sıcaklık kontrolü yaparsınız.

https://docplayer.biz.tr/4763902-Elektrik-elektronik-teknolojisi.html

Başınıza daha kötü kazalar gelmediğine sevindim. Deneme-yanılma yolu ile bu tür projeler için net sonuç alınamaz, ohm kanunundaki formül ve hesaplarına göre kaç cm. direnç teli ve hangi kesitte rezistans teli, vb. gerekli olduğunu MEB /MEGEP/ "Elektrikli Soba" kısmında detaylı ve örnek hesaplı olarak açıklanıyor, buradan referans alıp mevcut projenizi tamamlarsınız. Kolay gelsin.

Yorumlar için çok teşekkür ediyorum.sigorta saolsun kötü bir kazayı önlemiş 😀
Chatgpt biraz sohbet ettik ve 0,78 ohmun cok yüksek bir direnç olduğu ve aşırı yüksek amper değeri isteyeceğini gördüm (270 amper civarında)😅. 5 amper civarlarinda güvenli olarak küçük bir ısıtıcı bölge için ,45-50 ohm arası değerine sahip rezistans teli kullanmam daha yararli olacaktır sanırım.

Kısmen ısıtılacak bu bölgenin 50-55 dereceye gelebilmesi için bu bölgenin oda sıcaklığından (20-26 derece) 50-55 dereceye kadar gelebilmesi için Q=m.c.t formülünden bunun için gereken kaloriyi Q'yu hesaplayıp bu sayısal değeri ısının watt (elektrik gücü) eşdeğerine eşitleyip ısıtmada (projede) kullanılacak rezistansın watt gücü/tel boyu/kesiti bu şekilde bu eşitlemeyle netleşebilmiş olacak. Bu örnekler "Elektrikli Soba" başlıklı MEGEP dökümanı içinde uygulamalı olarak veriliyor. 0.78 ohm bir rezistans için çok düşük bir omaj değeridir, şebekeden dimmerle değil 12/24/36/48 volt AC/DC' de bile oldukça fazla amperlerin bu telden geçebilmesi mümkündür, şebekeden uygulanan akımla da kısa devreye yakın aşırı amperlerin çekilip ev otomatını düşürmesi çok normaldir. Kolay gelsin.

Kısmen ısıtılacak bu bölgenin 50-55 dereceye gelebilmesi için bu bölgenin oda sıcaklığından (20-26 derece) 50-55 dereceye kadar gelebilmesi için Q=m.c.t formülünden bunun için gereken kaloriyi Q'yu hesaplayıp bu sayısal değeri ısının watt (elektrik gücü) eşdeğerine eşitleyip ısıtmada (projede) kullanılacak rezistansın watt gücü/tel boyu/kesiti bu şekilde bu eşitlemeyle netleşebilmiş olacak. Bu örnekler "Elektrikli Soba" başlıklı MEGEP dökümanı içinde uygulamalı olarak veriliyor. 0.78 ohm bir rezistans için çok düşük bir omaj değeridir, şebekeden dimmerle değil 12/24/36/48 volt AC/DC' de bile oldukça fazla amperlerin bu telden geçebilmesi mümkündür, şebekeden uygulanan akımla da kısa devreye yakın aşırı amperlerin çekilip ev otomatını düşürmesi çok normaldir. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim hocam. Isıtacağım alan çok küçük ve hızlı ısınan bir bölge. İnce ve direnç değeri düşük bir tel kullanarak işimi çözebileceğim sanırım. step down ayarlayıcılar ile en ideal volt seviyesinide tespit ettiğimi farz edersek. Yani örneğin diyelim ki en ideal volt değeri 8.50 volt. Bunu bir bir devrfe kartına aktarmak istersem. Ancak üstünde herhangi bir potansiyometre vb. bir eleman olmayacak.
Bunun içinde sanırım biraz dirençlerle haşır neşir olmam gerekecek :D

Son düzenleme:
bu yukarıda resmini attığınız dimmer motor sürücüsü değilmi? benim bildiğim frekans aralığını değiştirir akımı düşürüyormu bilmiyorum,

bunun gibi bir projeye bende başlayacağım, betonörme köy evi güneş panelleriyle direkt drive besleme niyetim var, parkelerin altına döşeyip ısıtma niyetim var sizin kullandığınız silikon rezistansla, muhtemelen 48v sistem olacak 3 oda ısıtacak

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri