Sepam koruma rölesi

mehmet58

Üye
arkadaşlar sepam t40 röle rotation arızası veriyor sebebi nedir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akım ve gerilim uçlarının aynı sırada bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmelisin.

saın muratdelinin de söylediği gibi faz sırası hatası olailir. akım ve gerilim trafolarından gelen uçlaarın doğru bağlanıp bağlanmadığıı konrol edebilirsiniz. eğer elinize varsa bir eneji analizörü size ardımcı olur bu konuda.

bende bu konudan müzdaribim .bütün akım ve gerilim uçlarını sırayla değiştirdim yinede alarm geliyor

en son güç analizatörünü bağladım ve(R fazı) 1nolu akım ile 1 nolu gerilim yönü aynı yönde olduğunu gördüm.(S fazı )2 nolu akım ile 2 nolu gerilim yönü ters olduğunu (T fazı )3 nolu akım ile 3 nolu gerilim yönü ters olduğunu gördüm. buna göre sanırım s ve t fazları gerilim uçlarını değiştirmem sorunu giderebilir. yalnız bunun için enerji kesintisi gerekecek .işletme şartlarına göre bağlantıyı yapınca tekrar sizlerle paylaşırım arkadaşlar.saygılarla

Akım ve gerilim uçlarının aynı sırada bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmelisin.
sn muratdeli kontrollerde diyelim akım uçları yanlış. işletme anında akım uçlarını düzeltmek için akım tr uçlarını kısadevre edersek acaba role açma yaparmı.veya ne tehlikesi var

sn muratdeli kontrollerde diyelim akım uçları yanlış. işletme anında akım uçlarını düzeltmek için akım tr uçlarını kısadevre edersek acaba role açma yaparmı.veya ne tehlikesi var

Biraz geç oldu ama umarım hala işinize yarar. Genel olarak akım trafosu ve röle arasında bir test klemensi vardır. Eğer sizin sisteminizde de varsa bu test klemensleri aracılığıyla akım trafosu sekonderlerini kısa devre edersiniz. Kısa devre öncesi eğer ayarlı ise düşük akım korumanızı ve toprak kaçak korumanızı pasif yaparsanız röle açma yapmaz. Sonrasında değişikliği yapar, kısa devre köprülerini alır ve korumalarınızı tekrar pasif yaparsınız.

arkadaşlar sepam t40 röle rotation arızası veriyor sebebi nedir

Merhabalar msj yayınlanalı biraz olmuş ama ben genede cevap yazmak istedim, akım uçları ile sakın oynama rotation yani dönme dmek istiyor siz bunu hangi akım ucuyla neyi yaprsanız yapın olmaz :) sebebi tedaştan gelen faz hücre içerisinde L1 L2 L3 karşılamıyor yani faz koruma gibi algılayın gerçekte (tedaştan çıkış R-R olmalı S-S olmalı T-T olmalı) bunun içinde direk sepam üzerine gelen gerilim bilgi uçları var (Projeden bakıp görebilirsin) bunları bir bir deneyerek yani L1 önce L2 ile Sonra L3 ile her denemede enerjiyi verip denemen lazım bulana kadar kaç denklem varsa denemek lazım bunun haricinde başka bir sistemle bulunamaz ama akım uçları ile oynama yapma ama sizi rahatsız etmiyor ise çok önemli bir olay değildir sadece şebekenin ters döndüğünü bildiriyor. Faz yönü koruma sisteminin aynısıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,330
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Geri