Senkron motor ile kompanzasyon

aykanat

Üye
Çalıştığım tesiste bulunan eski senkron motorlardan birisiyle kompanzasyon yapmak istiyorum.

Sistemi bilen yada daha önceden yapmış olan varsa edindiği tecrübelerden faydalanmak isterim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn.aykanat ,senkron motoru aşırı uyarttığınızda,kapasitif akım çekerler.Tesislerinde çalışmakta olan senkron motorlu makinaları bulunan işyerlerinde;çay,yemek molası ve mesai harici gibi makina olarak stop zamanlarında,senkron motor aşırı uyartım ile boşta çalıştırılarak günlük ve aylık reaktif oranlara etki edilmektedir.Kondansatörlere göre çok pahalı oldukları için yaygın kullanılmamaktadır.

Verdiğin bilgiler için teşekkürler sayın teknisyen.
Açıkçası maliyet konusunda pek bir sıkıntımız farklı güçlerde 4-5 eski senkron motorumuz var.
Benim merak ettiğim bunu kompanzasyon amaçlı kullanan birileri var mı? Var ise nasıl yaptığını ve sonuçlarının neler olduğunu öğrenmek.
Bunun dışında senkron motorla üretilebilecek kapasitif gücün hesabı konusunda da bilgiye ihtiyacım var.
Motorlarımız minimum 1200KW lık olduğu için işe girişmeden önce yapan birisinden bilgi edinmek istedim.

Sn.aykanat ,aradığınız cevaplar bende yok.Uygulama yapan arkadaşlar paylaşım yaparlarsa hep beraber öğreniriz.Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'na bağlı GLİ Tunçbilek Kömür sahalarında,bu uygulamayı yapıyorlar.Fakat merkezi kompanzasyon sistemleride var.Elektrikli ekskavatörlerde bulunan senkron motorları mola zamanlarında boşta aşırı uyartımlı çalıştırıyorlar.Şimdi aklınıza takılan soruları duyar gibiyim.Motor güçleri nedir,nasıl ne kadar kapasitans yaratıyor vs.Bu detaylarını bende bilmiyorum.Kısa vadede olmaz ama orta ve uzun vadede detayları öğrenirim.

Merhaba arkadaşlar;
öncelikle şunu belirteyim,baglı bulundugum işletmenin kurulu gücü 1200kw ve sistemde herangi bir kompanzasyon sistemi kurulu degil fakat 1600kva lık senkron generatörlü dinamik ups var ben kompanzasyonu bu şekilde saglıyorum.dinamik ups im 24 saat 365 gün daimi olarak çalışıyor.
Eski tarifeye göre,kompanzasyondan hiç cezaya girmedim,yeni tarifeye göre ara sıra cezaya giriyorum bunuda sabit kondansatör ekliyerek çözümlüyorum.
Saygılarımla;

Merhaba arkadaşlar;
öncelikle şunu belirteyim,baglı bulundugum işletmenin kurulu gücü 1200kw ve sistemde herangi bir kompanzasyon sistemi kurulu degil fakat 1600kva lık senkron generatörlü dinamik ups var ben kompanzasyonu bu şekilde saglıyorum.dinamik ups im 24 saat 365 gün daimi olarak çalışıyor.
Eski tarifeye göre,kompanzasyondan hiç cezaya girmedim,yeni tarifeye göre ara sıra cezaya giriyorum bunuda sabit kondansatör ekliyerek çözümlüyorum.
Saygılarımla;

Dinamik UPS den memnunsunuz sanırım, yıllık enerji tasarrufunuz ne kadar acaba?

Merhaba arkadaşlar;
Saygılarımla;

Güzel bir sistem.Aslında,hiçbir zaman cezaya girmemeniz gerekir.Sistemin, markasını
verebilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri