Hız ayarlı servo motor

centrum00

Üye
Bir projem için hız ayarlı sermo motor çalıştırmak istiyorum. En önemli durum ise motorun dişli sistemiyle torkunu arttırmak ve bu tork sayesinde üzerine kaç kg koyulursa koyulsun aynı hızda dönmesi gerekiyor. Örneğin 50 kg yük varken 3 rpm hızla dönerken, 150 kg yük varken de 3rpm hızda dönmesi lazım. Üstündeki kiloya göre hızı azalıp artmaması gerekiyor. Bana bu konuda fikir verebilecek, ya da danışmanlık yapabilecek birileri varsa mutlu olurum. Saygılarımla
Not: Motoru 12v olarak düşünüyorum eğer olmazsa 24v da olur sorun değil.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yapılması gereken sistemin dönme hızını tespit edecek bir enkoder kullanmak.Motoru pwm süreceksiniz ve sürekli olarak enkoderden data alacaksınız.Enkoder hızda azalma veya yükselmeyi algıladımı hemen müdehale edip gerekli ayarlamayı yapacak.Artı eksi küçük sapmalar olur.
Bir başka çözüm ise en yüksek yüke uygun güçte step motor kullanmak.Bu sayede dönme hızı puls frekansına baglı kalır.Ancak her zaman geribesleme almak en iyisi olur.

Yapılması gereken sistemin dönme hızını tespit edecek bir enkoder kullanmak.Motoru pwm süreceksiniz ve sürekli olarak enkoderden data alacaksınız.Enkoder hızda azalma veya yükselmeyi algıladımı hemen müdehale edip gerekli ayarlamayı yapacak.Artı eksi küçük sapmalar olur.
Bir başka çözüm ise en yüksek yüke uygun güçte step motor kullanmak.Bu sayede dönme hızı puls frekansına baglı kalır.Ancak her zaman geribesleme almak en iyisi olur.
Cevabın için teşekkür ederim. Evet sistemde enkoder var. Esp32 kullanıyoruz, genel olarak yazılım kısmında kafalarımız karışık. Bu konuda yardımcı olabilir misin.

Enkoder okuma ve pwm sürme işlemleri ayrı ayrı gerçekleştir,daha sonra birbirine adapte edersin.
Esp32 de pek iyi degilim ancak yaprıklarınızı veya takıldıgınız yerleri yazarsanız burda size yardım edecek birileri çıkacaktır.

Enkoder okuma ve pwm sürme işlemleri ayrı ayrı gerçekleştir,daha sonra birbirine adapte edersin.
Esp32 de pek iyi degilim ancak yaprıklarınızı veya takıldıgınız yerleri yazarsanız burda size yardım edecek birileri çıkacaktır
PID duydunuz mu ?

Son düzenleme:
150 kg yük varken de 3rpm hızda dönmesi lazım
Max yükünüz ve hızınız bu ise, daha az yüklendiğinde motor aynı hızda dönecektir.
1. Servo motor kullanmak zorundamısınız?
2. Talep ettiğiniz max hız ve yük 3rpm ve 150kg midir?.
3. Akselerasyon değeriniz belirlendi mi?

1) servo kullanmak zorunda değiliz. 12v ağırlığı fazla olmayan bir motor bizim için idealdir. İlk bu motoru kullanmayı düşündük ama karar veremedik.
2) max yük 180 kg max hız dişli sistemiyle birlikte 6 rpm olarak aktarılacaktır. Motor ise 20-24 rpm hızında dönecek en fazla
3) Akselerasyon değerini neden soruyorsunuz

Yorumunuz için teşekkür ederim

2) max yük 180 kg max hız dişli sistemiyle birlikte 6 rpm olarak aktarılacaktır. Motor ise 20-24 rpm hızında dönecek en fazla
Bu kısım önemli:
Yani max yük 180kg olacak ve son hız 6RPM olacak?
Ayrıca bu değerleri fazla belirlemeyin, maliyetiniz artar.
4. Bu mekanizma , yerden bir yük mü kaldıracak?
5 Yatay hareket mi yapacak.
Her ikisinin cevabına göre ek sorular gelecektir, daha detaylı anlatmanızda fayda var.
Akselerasyon değeri de, örneğin, yapılmak istenen bir araba ise önemlidir. Tabiki bütün hareket şekillerinde hesaba katılır

Önemli Not: Hız olarak RPM değeri yanlış olur, metre/dakika veya saat gibi birimlerle ifade etmek doğru olacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri