sayaç çarpan değerleri

yasingul06

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin.Tuğla fabrikasında 630 kva trafo var.akım trafosu 800/5.faturada çarpan 1260 yazıyor.Acaba doğru mu?Ayriyeten geçen ay kapasitiften %57 ile ceza gelmiş.endüktüf ise % 1.Bu ayın 10 günlük değeri ind. %14 kap.%32 .bi gariplik var mı?röle krk zerovar.röle tüm kademeleri devreye almış.ne yapmalı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
çarpan= hatta kullanılan akım trafosu oranı*hatta kullanılan gerilim trafosu oranı

1260= 800/5 (160) hatta Kul.g.t.o.

hatta Kul.g.t.o.=1260 / 160

hatta Kul.g.t.o.= 7,8 yaklaşık
gerilim trafosu oranı yukarıdaki değereyakınsa doğrudur.

tesis deki omik ve endükdif yüklere bak , ayrıca kompanzasyon panonu kontrol et kontaktörlerin kontakları yapışmış olabilir, kondansatörler arızalı olabilir ,rölen ayarsız olabilir. bunları kontrol et.

630 Kva trafoda,ölçümün,OG den olması gerekir idi.800 / 5 akım trafosu kullandığınıza gö-
re,ölçümünüzün AG den yapıldığı anlamı çıkıyor.Bu durumda,çarpanınız 160 olması gerekir.
Benim aklıma,OG akım trafolarını ve gerilim trafolarını atlamış olabilceğiniz geliyor.Olay,sizin
söylediğiniz gibi ise,çarpan katsayınız,yanlış hesaplanıyor demektir.Komp. rölesinin,tüm
gurupları devreye aldığını söylediğinize göre,sistemde ihtiyaç olmadığı halde almış ise,kapa-
sitifin yüksek olması kaçınılmazdır.Röle dahil,tüm tesisatı,yeniden gözden geçirmeniz gere-
kiyor.

Sn.fahri yetiş,gibi düşünüyorum.800/5 akım trafoları kompanzasyon akım trafoları olabilir.Ölçü devresi akım ve gerilim trafolarının ayrıca mühürlü ölçü bölümü içinde olduğunu atlamışsınız.iğer arkadaşların aşırı kompanzasyon ile ilgili önerilerine katılıyorum.Ya röleden ya kontaktörden bir sebep var.

Teşekkürler.dediğiniz gibi trafonun yanındaki bölmeli ,kapalı, sayaç olan yerin içine bakmak lazım.Bilgi ve becerilerini paylaşan güzel insanlara selam olsun.

Bence de ölçümünüz primer tarafından.
Akım trafonuzun 20/5, gerilim trafonuzun 31,5/0,1kV olması gerekir ki çarpan 1260 olsun:
20/5=4
31,5/0,1=315
4x315=1260

Geçen ay fabrikada çalışma varmıydı? Yani yük yoksa eğer sabit kondansatörlerle %57 oranına da çıkılabilir. Bunu faturadaki endeksten tüketimlere bakarak görebiliriz.

benim de sayaçla ilgili bir sorum olacaktı.
biraz acemiyim, soru sacma gelirse affola...
yanılmıyorsam 400 kva dan kucuk bir trafom varsa ag abonesi sayılıyorum. ag abonesi olduguma gore de sayacı trafodan sonra takıyorum. dogal olarak trafonun harcadıgı induktif guc sayacıma yansımıyor. o zaman benim bu trafo için sabit kompanzasyon yapmama ne gerek var. yanlıs bildigim birşey mi var yoksa bilmedigim bir faydası mı var.merakımı giderirseniz cok sevinirim, iyi calısmalar...

benim de sayaçla ilgili bir sorum olacaktı.
biraz acemiyim, soru sacma gelirse affola...
yanılmıyorsam 400 kva dan kucuk bir trafom varsa ag abonesi sayılıyorum. ag abonesi olduguma gore de sayacı trafodan sonra takıyorum. dogal olarak trafonun harcadıgı induktif guc sayacıma yansımıyor. o zaman benim bu trafo için sabit kompanzasyon yapmama ne gerek var. yanlıs bildigim birşey mi var yoksa bilmedigim bir faydası mı var.merakımı giderirseniz cok sevinirim, iyi calısmalar...

Size direkt olarak bir fayda veya zararı yok. Ama AG ölçümde trafo için sabit kondansatör konulmak zorunda projeye. Uygulamada da projeye uyulması gerektiği için, tedaşdan gelen kabul heyeti de sabit kondansatörü görmeden sayaç kısmını mühürlemeyeceği için konuluyor sabit kondansatör.

Size dolaylı yoldan etkisi ise şu şekilde: Kondansatörü olmayan trafolar tedaş hattına indüktif yük bindirir. Bu da hattan aktarılacak toplam gücü azaltır (Her hattın bir yüklenebilirlik durumu var.). Hatta belirli bir güçten sonra yük bağlanamaz hale gelir. Tedaş ya yeni abone vermez, ya yeni hat tesis etmek zorunda kalır, ya da hattı yüksek gerilim tarafından kompanze eder teiaşa reaktif bedel ödememek için. Bu da belirli bir süre ve paraya mal olur.

arkadaşlar cümleten iyi çalışmalar;
cehaletimi mazur görün elektrikçi sayılmam fakat çalıştığım fabrikada teknik bölümlere bakıyorum, organize sanayideki fabrikamızda çarpan 1575 ve daha fazla geliyor faturada, bu çarpan ve fatura hesaplamasını nasıl yapabiliriz. fatura okumaya gelen arkadaşlarda bilmiyordu, elektrikçi arkadaşlarda bilmiyordu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri