santrifüj çalışmıyor

monofaze motorlarda, yardımcı sargı ve buna baglı kondasatörü , motor hızlandıgında devreden cıkran, 1santrifüj anahtar1 tabır edılen duzenek vardır. Yeri,
arka kapakda, motor miline baglıdır, herhangi bir nedenle pas, nem vs varsa, kontakları kapatmıyordur, siz elle bitraz cevırtınce kantaklar karsılıyor ve/veya gecırtıyordur, Arka kapağı söküp, kontrol edın. Yardımcı sargı veya kondatör olsa bir iki tur cevırıp enerjı vermekle çalısmaz..
öncelikle hepinize teşekkür ediyorum değerli ustalarım..değerli bilgileriniz için...zeybek ustam bu santrefüj anahtarına ulaştıgımda bu pası giderebilmem için yağlasam bir sorun olur mu? veya bu pası nasıl giderebilirim? saygılar...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ustalarım bu pası nasıl giderebiliriz?

Arka kapağı sök, yavaş sök kontaklara baglı kablolar kopmasın, karşılıklı kontaklar göreceksınız, onları zımparalayın.Kablo renklerını takıp edın, klemens kutusuna cıkıyorsa (yardımcı kondansatör devresınde) devre tamamladıgını görün. Gerekırse kontakları bıraz esnetın, birbirilerine iyice temas etsinler..

Arka kapağı sök, yavaş sök kontaklara baglı kablolar kopmasın, karşılıklı kontaklar göreceksınız, onları zımparalayın.Kablo renklerını takıp edın, klemens kutusuna cıkıyorsa (yardımcı kondansatör devresınde) devre tamamladıgını görün. Gerekırse kontakları bıraz esnetın, birbirilerine iyice temas etsinler..
saygılar zeybek hocam..diline sağlık..Hayırlı ramazanlar bu arada....

Bu sorununu benzeri babamlarda var. Kapağı ve fanı söktüm. Mili pense yardımıyla yine dönderemedim. Sorunun çözümü sanırım aynı...Santrüfüje 220 V geliyor. Kondansitörü ölçtüm sağlam.

Ustalarım bugün arka kapağı söktüm. Zeybek hocamın dediklerini yaptım. Bu sefer sigortayı açtıgımızda zırıltılı ses gelmeye başladı. (Bundan önce o ses yoktu.) Galiba sargısı yanmış. Doğru mu acaba?

Not: Babam bugün bana bir hafta önce sigortayı açtıklarını çalışmadıgı halde 10 dk. kadar beklediğini söyledi.

Ya yardımcı yada kondansatör arızalı, ayrıca santrifüj (merkezkaç ) anahtarı kontrol etmek gerekli..

Ya yardımcı yada kondansatör arızalı, ayrıca santrifüj (merkezkaç ) anahtarı kontrol etmek gerekli..

Zeybek Hocam merhaba. Hocam kondanstörü ölçtüm sağlam. Yine de dedim elimdeki multimetre güvenmedim gittim bir kondanstör aldım yine çalışmadı. Bu sefer fanın oldugu taraftan kapağı söktüm. Mili pense yardımıyla dönderdim biraz rahatladı. Bu sefer sigortayı açtıgımda zırıltılı ses gelmeye başladı.
Ustam gerçi söylemişsiniz ama arka kapak derken su giriş çıkışlarının oldugu yeri mi kastettiniz acaba? Fanın oldugu taraftan söktüm ama kontak felan gözükmedi... Arka kapak dediğiniz için fanın oldugu taraf diye düşündüm. Ayrıca çalışmadıgı halde 10-15 dk boyunca enerji gelse sargıların yanma ihtimali var galiba.
AC-motorlar_img_9.jpg

Son düzenleme:
Hocam penseyle çevirdiğinizde zor dönüyordu demişsiniz eğer sargılar yanmamışsa (büyük ihtimal yanmıştır) rulmanları kontrol edin rulmanlar elle rahat dönüyorsa taktıktan sonra sıkışıyorsa kapak kasıntı yapıyordur.Bu sene havaların çok soğuk olmasındann dolayı mekanik aksamlarda oldukça fazla problem oluştu.Hatta sizin pompanın miline bakın yamulmuş olabilir.Bizimki yamulmuştu. :) oyüzden kasıntı yapıyordu.Kaıntıyı biraz gidermeye çalıştım bir tanede kondansatör ekledim şuan idareten çalışıyor gittiği yere kadar hesabı :)

Ek: Ayrıca 10-15 dk çok uzun bi süre 2-3 dk bile yanmaya yeter eğer koruma elemanları devreyi açmazsa tabi.

Son düzenleme:
Hocam penseyle çevirdiğinizde zor dönüyordu demişsiniz eğer sargılar yanmamışsa (büyük ihtimal yanmıştır) rulmanları kontrol edin rulmanlar elle rahat dönüyorsa taktıktan sonra sıkışıyorsa kapak kasıntı yapıyordur.Bu sene havaların çok soğuk olmasındann dolayı mekanik aksamlarda oldukça fazla problem oluştu.Hatta sizin pompanın miline bakın yamulmuş olabilir.Bizimki yamulmuştu. :) oyüzden kasıntı yapıyordu.Kaıntıyı biraz gidermeye çalıştım bir tanede kondansatör ekledim şuan idareten çalışıyor gittiği yere kadar hesabı :)

Ek: Ayrıca 10-15 dk çok uzun bi süre 2-3 dk bile yanmaya yeter eğer koruma elemanları devreyi açmazsa tabi.

Evet Veysel ustam büyük ihtimalle sargılar gitmiştir diye tahmin ediyorum. Rulman rahat dönüyor. Onda bir sorun yok. Kapak söktükten sonra yine çalıştırdık zırıltılı ses geliyor. Onu da denedim. Uzun zaman çalışmazsa böyle sıkıntılar meydana geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,606
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri