S7 300 komut alma sorunu

aleee_01

Üye
selam PLc hakkında arkadaşlar yardımını bekliyorum.Bir bilgisayarla kontrol edilen bir makine.Sorunum bilgisayara motoru çalıştır yada herhangi bir yere aç-kapa gibi Bilgisayar (oparatör paneli) üzerinden uygula dediğimde Bilgisayar - yaklaşık 40 saniye gecikmeyle plc ye komut veriyor.Aynı zamanda Bilgisayarda ekranına 40 saniye gibi gecikmeyle değiştirme işlemim uygulanıyor.Tuhaf bir durum söz konusudur.Bazen reset atılınca tekrar düzeliyor belli bir süre sonra tekrar aynı sorun yine tekrar ediyor.Hiç bir şeye müdahale etmiyorum bazen günlerce sorunsuz çalışıyor. Sorun Bilgisayarla ilgilimidir,yada PLC haberleşme gibi bir sorunmudur.Makina 2 senedir bu Bilgisayarla çalışıyor.Bilgisayarın performansından kaynaklanan bir sorunmudur?.Arkadaşlar kontrol etmem gereken yerler yada ne yapabiliceğim hakkında yardım edebilirmi.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Standart olarak bu gibi durumlarda ben önce harddiski bad sector ihtimaline karşı taratırım sonra antivirusle taratırım.

muhtemel sorun sebepleri:

1.ya disk bozulması nedeniyle yavaşlık vardır

2.ya virus nedeniyledir.

3.son olarakta haberleşme bağlantılarıyla ilgili bir problemdir.

öncelik sırası kolaydan zora dogrudur.

önce kolayca test edebileceklerimi test edip olasılıkları azaltmayı tercih ederim.

iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Cevap için teşekkür ederim.Fakat şöyle bir sorunum var antivüsle tarattığmda kesinlikle virüs bulacağına eminim Fakat taramada bulup sileceği şeylerden dolayı pc de çökme yada açılmama durumu olabilir diye pek Uygulamaktan çekiniyorum.Sonuçta PC çökerse Her şeyi tekrardan yükleyemeye bilirim.Makina elimde kalabilir.Güvenli bir şekilde uygulamak için hangi virüs taramayı kullanabilirim. Fikirleriniz oldukça beni aydınlattı çok teşekkür ederim.

eger sorun virus ise önce diskin imajını al çökmelere karşı yeniden yükleyebilmek için.

ama yok disk bozulması ise bunun için imaj almak da çözüm olmayacaktır.

ben senin yerinde olsam imaj alır ve başka bir diske bu imajı yazardım.

sonra da bu imajdan elde ettiğim diski tarardım mesela microsoft security essential ile .

eger sorunu yeni diskte çözebiliyorsan yani virusleri dosyaları silmeden temizleyebiliyorsan
orjinal yerinde de çözebilirsin demek oluyor.

her ihtimale karşı harddiskin değişmemiş imaj dosyasını güvenli bir yerde muhafaza edin.

iyi çalışmalar.

Hocam saygılar müthiş bir fikir.Sanırım benim için olabilecek en mükemmel en garanti yolu söylediniz.saygı ile selamlıyorum çok teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri