RST uçlarını nasıl bulurum

yavuz31

Usta Üye
trafodan 6 ad 240 mm dış izole rengi siyah olan kablo ana panoya kadar geliyor bu kabloların 2 tanesi R fazı 2 tanesi S 2 taneside T fazı ve TMŞ veya baralara bağlayacağız ölçü aleti yok trafoya anahtarı olmadığından dolayı giremiyor ancak elektriği kesebiliyorsunuz seksiyoner yada hücre odasından imkanlarınız kısıtlı diyelim panoda bağlantı yapacağınız kısımda hangi kabloların R S T olduğunu nasıl anlarız RST derken faz sıralamasından bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın 6 siyah kablodan hangi 2 tanesi r hangi 2 tanesi s hangi 2 tanesi t demek istiyorum renkler farklı olsa kolay ama renkler aynı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
6 kablo içinden rastgele bir uç seç.daha sonra ölçü aleti ile bu uç ile diğer kalan uçlar arasında ölçüm yap.sadece aynı fazdaki uç ile voltaj ölçemeyeceksin.işte bu uç ile ölçü aletinin diğer ucuna denk gelen uç aynı fazdır.aynı olan fazları ölçtüğünde voltaj sıfır olarak ölçersin.geriye 4 uç kaldı aynı yöntemle diğer uçlarıda tesbit edersin.

aynı fazdan beslenen kablolarda ölçüm yaptığında değer okumazsın.

trafodan 6 ad 240 mm dış izole rengi siyah olan kablo ana panoya kadar geliyor bu kabloların 2 tanesi R fazı 2 tanesi S 2 taneside T fazı ve TMŞ veya baralara bağlayacağız ölçü aleti yok trafoya anahtarı olmadığından dolayı giremiyor ancak elektriği kesebiliyorsunuz seksiyoner yada hücre odasından imkanlarınız kısıtlı diyelim panoda bağlantı yapacağınız kısımda hangi kabloların R S T olduğunu nasıl anlarız RST derken faz sıralamasından bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın 6 siyah kablodan hangi 2 tanesi r hangi 2 tanesi s hangi 2 tanesi t demek istiyorum renkler farklı olsa kolay ama renkler aynı ?

Pil bağlamıyorsunuz ki:?Sanırım 630-1000 kva lık bir tarfonun bağlantısından bahsediyorsunuz ve bu işi yapacak olan kimsenin elinde ölçü aletininin olmaması yapılacak işin ciddiyetsizliğini gösterir.Sadece basit olarak buzzerlı piyasada satılan basit bir ölçü aleti de işinizi görür.
Ha bu duruma düşsek nasıl çözerim diyorsanız büyük bir ihtimalle elinizde elektrik de yoktur.O zaman bir el feneri edinip el fenerinin anahtar uçlarından çıkacağınız kabloyu seri lamba haline getirerek uç tespiti yaparsınız.

Kontrolkaleminin ucunu bir faza değdir parmağını değdirdiğin yerede diğer fazı aynı faza geldiğinde daha az yanar böylece fazları eşleştirebilirsin

eger seri lamban varsa seri lamba ile hangi iki kablo arasında lamba yanmıyorsa o faz uçları aynıdır.

seri lambayla olur yanlız 2 tane lambayı biribirine seri yapman gerekir normal seri lamba kullanırsan 2 farklı faza denk gelirse 380 volta maruz kalacağı için patlayacaktır ama 2 lambayı seri yaparsan hangilerinde lamba yanıyorsa bunlar 2 faz hangilerinde yanmıyorsa onlarda aynı fazdır

evet haklısın seri lamba dediğim iki adet 240 volt lamba seri olacak...

evet arkadaşlar bu işi hiç bir imkanınız olmadığı zamanlarda ferittt emodiyatör arkadaşlarımızında dediği gibi çiftli seri lamba ile kolayca bulabiliriz bilmeyen arkadaşlarımızda öğrenmiş oldu. teşekkürler her işyerinde muhakkak tekli ve çiftli seri lamba 100 wat olmalı

benmı yanlış anladım arkadaş R-S-T fazlarının sıralanışını bulmak ıstıyor gıbı geldı bana sadece fazları bulmaksa bukadarınıda tartışma konusu yapmamak lazım bence

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri