RF kontrol pil sorunu

hkn38

Üye
433_mhz_alici_verici[1].gif
Devre çizimden de görüldüğü gibi pic16f84 ve 433 Mhz alıcı-verici modüllerden oluşmaktadır. Burada çözülmesi gereken problem verici devresine bağlanan pil sürekli olarak devreyi beslediği için pil çok çabuk bitmektedir. Bunun için enerjinin sadece devre kullanılacağı zaman besleme yapması istenmektedir.

1- Devre üzerinde bir eklenti yapılarak bu sorun nasıl çözülür?
2- PIC programına ekenti yapılarak bu sorun nasıl çözülür?

Teşekkür ederim.

Sn hkn38 Kardeşim bende bir zaman araç kumandası kadar bir kumanda kutusunun içine rf uzaktan kumanda sığdırıp yapmıştım pic olarak 12F675 kullanmış verici olarak ise udeanın atx34 lerini kullanmıştım aynı sorun benimde başımdan geçti çözüm olarak ise şu şekilde bir yol buldum önce resmi vereyim sonra konusunu açıklıyayım zaten görünce anlayacağınızdan hiç şüphem yok ama yinede açıklamakta fayda var...

Öncelikle butonlara normalde lojik sıfır gidecek butona bastığımızda lojik bir gitmesi gerekiyor bu bağlantıya pull-down denilir.Bu şekilde bütün butonları bağlıyoruz ve her butonun pic ile bağlanacağı noktadan birer tane diyot çıkarıp katot uçlarını resimde görüldüğü gibi birleştiriyoruz ve bu birleşen uçları picin besleme pinine gidiyoruz VDD ye Evet diyotlarda 0,7 volt gibi bir gerilim düşümü oluyor fakat bu da ne vericinin çalışmasını engelliyor nede picin ben bu şekilde yapmış çalıştırmıştım hiç bir sorun da olmadı.
Bu arada resimde çizmeyi unutmuşum rf vericinin de besleme pinini picin besleme pininden alman lazım direk pilden alırsan rf verici daimi olarak devrede kalacağı için pili bu da süzmeye yeter picin + beslemesi ile atx in artı beslemeside bir oldumu hiç bir sorun problem olmadan olay çözülüyor bilgilerinize
Bu arada çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Teşekkürler

Son düzenleme:
Özür dilerim Teşekkürler Has Artvinli.

Selamlar, ben de aynı şekilde pil sorunun çözmek için, has artvinli arkadaşın söylediği mantıkta bir devre yaptım fakat benim kullandığım pil 12V ve ben bunu 78L05 ile 5V'a düşürüp butonlara gönderiyorum, butonlara basılmadıkça devreye elektrik gitmiyor güzel ama, bu 78L05 pili 1 günde bitirdi, buna nasıl bir çözüm bulabilirim?

bu kumandalarda kullanılan butonlar birbirinden bağımsız iki tane normalde açık kontak bulunduruyor. siz bu kontaklardan bir tanesini kumandanın normal veri girişi şeklinde bağlarsınız diğer kontağı da devrenin beslemesini tamamlaması için kullanırsınız. Bu sayede butona basıldığında tek bir butonla aynı anda hem beslemenin devreye girmesini hem de verinin girilmesini sağlarsınız.

umarım işinize yarar

arkadaşlar bu iş programla çözülüyor bende aynı problemi yaşadım ve devrede hiçbir değişiklik yapmadan programla işi çözdüm rf verici herhangi bir işlem yapılmadığında akım çekmiyor fakat pic 600uA çekiyor buda pili bitiyor hangi dili kullnıyorsunuz

katana kardeş, ben elektronikle çok yeniyim 5 aydır uğraşıyorum teknik bilgim çok zayıf, senin devreni pek anlayamadım pic'e direk 12 volt gidiyor gibi, pice zarar vermezmi bu.

aslında arkadaşlar ben şöyle bir devre yaptım, pcb sinide yaptım güzel çalışıyor, fakat regülatörün güç harcayabileceği düşünemedim, eğer bu devreye yapabileceğim ufak değişikliklerle bu sorunu aşabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum

ben proton basic kullanıyorum, uyku modu kullanmayı düşünmüştüm daha önce, fakat bu yöntemlede yapsam genede regülatör bitirecek pili, yukarıda verdiğim devredeki regülatörü çıkartıp direk 5 voltla beslersem devreyi sorun halloluyor, ama kullandığım pil 12 voltluk sorun burda

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri