433 Mhz rf alış-veriş sorunu

Ben klasik elektronikçilerdeki ucuz 433 mhz lik alıcı-verici çiftinin olduğu iki ayrı devre kullanıyorum. Genelde gönderme işlerini yaptığım devrede PIC18F4520, genellikle alıcı olarak kullandığım devrede ise 16F628A kullanıyorum. Verici devrede kullandığım rs232 ayarı:
#use rs232 (baud=600, xmit=pin_c6, parity=N, stop=1, ERRORS)
Alıcı devrede kullandığım rs232 ayarı:
#use rs232 (baud=600, rcv=pin_b1, parity=N, stop=1, ERRORS)

Bu şekilde sorunsuz çalışıyor alış-veriş. Bilgi karşıya sorunsuz giderse alıcı devre vericiye teyit bilgisi gönderecek. Yani alıcı-verici görev değiştirip verici-alıcı devre olacaklar. PIC18F4520 lı devrenin ayarlarını şu şekilde değiştirdim:
#use rs232 (baud=600, xmit=pin_c6, parity=N, stop=1, ERRORS, STREAM=verici)
#use rs232 (baud=600, rcv=pin_c7, parity=N, stop=1, ERRORS, STREAM=alici)

Gönderirken verici ayarı ile gönderiyorum, alıcı devresindeki rf bilgiyi alıyor ama işleyemiyor, daha doğru dürüst hiç bişey değiştirmedim hemen sorun çıkarttı. Halbuki gerektiği gibi verici devre verirken bu sırada alıcı devre alma modunda bilginin gelmesini bekliyor. Sorun nerede anlayamadım bi türlü çıkamadım işin içinden yardımınızı bekliyorum... Bu arada donanımsal birşey değiştirmem mümkün değil.

bunlar rs232 alışverişine uygun değil. Hicbir uygulamada RS232 direkt bunlara takılmaz.

Sanırım başka bişeyle karıştırıyorsunuz, bu şekilde bağlanıyorlar ve kullanılıyorlar 5 V'luk olanları, ben de böyle kullanıyorum ve çalışıyor...

Hmm o zaman millet manchester encoding i boşuna keşfetmiş. Herkes RS232 çıkışına bağlayıp haberleşsin. Bana 1 tane profesyonel örnek göster bu şekilde, diyeceğim ki sen üstadsın.

Also, the RX433/TX433 pair are not very reliable straight
out of the box. As with all RF devices they are prone to interference, so at the
very least you may want to send a checksum along with the transmitted data.

Sending 'raw' UART data may not always work for several reasons, one of
them being that raw UART data is not 'balanced'. This basically means that over
a period of time you need to transmit an equal number of 1s and 0s, else your
receiver will get saturated. Manchester coding is used to 'balance' data.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri