Rf uzaktan kumandayı alıcıya uygun hale getirmek

yldrm byzt

Üye
Arkadaşlar, elimde bulunan 433.92 mhz garson çağrı sistemi olarak ekranlı alıcı cihazım ve onunla eşleşen 10 adet verici butonları var. Bu vericiler ekranlı alıcıya tanıtılınca açık alanda 200-500 metre menzile kadar butona basılınca ana ekranda kaç nolu buton tarafından basıldığı şeklinde ekranda numara görüntüsü ve seçenekli sesli uyarı veriyor. Ben denememde açık alanda en fazla 400 metreden sinyal alabildim.
Ancak benim hedefim en az 1 km den sinyal alabilmek. Bunun için araştırma yaptığımda 4 km menzilli 433 mhz akf-4000 modülünü buldum. Hani çin malı abartılmıştır belki diyerek 2 km menzil doğru çıksa amacıma ulaşırım diyerek ön sipariş olarak aliexpress ten tanesi 25 tl den iki adet sipariş verdim ve geldi. Modül üzerinde pt 2264 entegresi kullanılmış. Benim elimde bulunan 433.92 mhz ekranlı alıcıyla bu akf 4000 verici modülü ile eşleştirme konusunda sıkıntı var. Elimdeki orijinal eşleşen verici butonlarda ev1527 çip kullanılmış. Elimdeki ana alıcı ve verici butonların ve akf 4000 verici modülünün teknik verilerini ve fotoğraflarını yükleyebilirsem aşağıya ekleyeceğim. Şimdi bu konuların uzmanı olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
1-benim ekranlı alıcım ile akf 4000 vericisinin eşleşmesi mümkün müdür? (araştırırken bir yerde akf-4000 vericisindeki pt 2264 entegresinin uygun bir başka entegre ile değiştirilmesi halinde ana ekrana uyumlu hale gelebileceği gibi bir yazı okumuştum. Bununla ilgili bir fotoğraf vardı bulabilirsem aşağıya ekleyeceğim. Eğer mümkünse AKF 4000'in entegresi PT2264 ün yerine alıcıma uygun kodlama yapacak eV 1527 vb. bir tipte entegre takıp bu modülün uzun menzilinden faydalanabilmek. Yani anlayacağınız AKF-4000 verici modülün mevcut entegresini menzilini uzatmak için değil uygun kodlama yapsın alıcımla eşleşsin diye düşünüyorum. Tabi ki bu modüle böyle bir işlem yapılması teknik olarak mümkünse ve amacıma ulaşabilecek isem. Bilen uzman arkadaşlar desin ki, PT 2264 ü sök, yerine şu çipi, entegreyi vb.. şu şu şu ayaklarına denk gelecek şekilde lehimle gibisinden yönlendirebilirseler başarabilirim sanıyorum.

2- benim en az 1 km gerçek uygulanabilir menzil hedefime ulaşabilecek uyumlu verici öneriniz var mıdır? Çin malı 1 km menzil vadeden ürünlerden denemek için bir adet aldım. Ama, açık alanda en fazla 560 metre civarında sinyal alabildim.
Bu gibi durumlarda sinyal tekrarlayıcı repeater kullanılması öneriliyor ama bu repeaterlerin kalitelisi neredeyse ekranlı ana alıcı fiyatında ve üstelik benim çalışma alanımda hedef alanlar değişken ve hareketli olacağı için kullanılması meşakkatli olacak. 30 adet alacağım elbette hesaplı olması beklentim de var. Çok pahalı vericiler var onlarla ilgilenmiyorum. Verici butonlar alıcıya sadece basit sinyal gönderecek. Ses, görüntü, röle tetikleme vb gibi kapsamlı sinyal iletmek gibi karmaşık görevi olmayacak. Bu konuda öneri ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Alıcı ekran özellikleri
Hassasiyet alma -118dbm
Frekans 433.92 mhz
Kapasite 500 adet çağrı çağrı cihazları
Yapılandırma gücü DC12V/1A
Teşvik modu Alarm sesi, müzik ve gerçek insan-ses serbestçe
Iletim mesafesi 500 metre (açık alanda)
Boyut 210x131x31mm/8.3x5.2x1.2 inç

Verici düğmesi özellikleri
Frekans 433.92 mhz
Kodlama Milyon grup kaydı
Iletim mesafesi 300 metre (açık alanda)
Güç kaynağı 2 adet CR2025 3 V pil (dahil)
Boyut 58x58x6mm/2.3x2.3x0.2 inç

https://urun.n11.com/diger/pt2262-4...VR-h3Ch2bsAixEAQYBCABEgLmN_D_BwE&gclsrc=aw.ds

Ürün adı: 4000 metre kablosuz verici modülü (AKF-4000)
Boyut: (u x g x y): 49x30x10mm/1.93x1.18 x 0.39in
Çalışma akımı:> 100ma
Çalışma gerilimi: DC 9 V
Çalışma frekansı: 433 mhz
İletim mesafesi: 4000 m (parazitsiz açık ortam)
BUTON A.jpg
AKF-4000.jpg
AKF- 4000.jpg
AKF 4000 PİNLERİ JPG.jpg

U762ce6ec82fe4c6cbfa0c066a6727170f-A.jpg

Bu fotoğrafta pt2264 entegre sökülüp başka entegre takılmış led ilave edilmiş. Ama entegre adı okunmuyor, eV 1527 olabilir mi? diye düşünüyorum. Usta arkadaşlar devreyi inceler iseler yapılan işlemi çözerler diye umuyorum. Tekrar teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam merhabalar. Önce şunu söyleyeyim elektronik konusunda usta değilim. Bu konunuzu başka bir forumda da gördüm. Yanlış anlamamışsam siz var olan bir entegreyi başka bir entegre ile değiştirmek istiyorsunuz. Her entegrenin yapısında farklılıklar olabilir. Bu nedenle o devre kartına uyumlı olmayabilir bu benim görüşüm.

Elektronik ile ilgilenenlerin ortak görüşü olarak size şunu söyleyebilirim ki, RF devreleri "çok pis" devrelerdir. Devre yolundaki en ufak bir değişiklik herşeyi değiştirebilir. Entegre ile uğraşırken bobinlere istemeden elleyip şeklini bozmanız durumu da keza öyle. Bu kadar hassas devrelerdir RF devreleri. Bu sorunu çözebilmeniz için tekrarlayıcı tabir edilen cihazlardan alıp kullanmanız gerekir. Nerde satılır, uyumlu olanı var mıdır onu bilmiyorum. Ancak tekrarlayıcılar bu tip radyo frekans devreleri için menzili arttırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle bence siz o devreyi hiç ellemeyin, menzil kuvvetlendirici ara devre bulmaya çalışın.

Saygılar, kolay gelsin.

pt2264 ü sök,yerine ev1527 yi tak her iki entegrede encoder(kodlayıcı entegresi) büyük ihtimalle istediginiz işlemi gerceklestirecek.2264 ün dout pininin baglı oldugu yere,1527 nin txd ucuna baglanacak.
en alttaki resimde gösterilen 8 bacaklı chip büyük ihtimalle microislemci(pic),onada özel kod yazılarak encoder olarak kullanılmıs.
eger alıcı ve verici frekansları birbirine uygunsa istediginiz formatta data gönderebilirsiniz.

Hocam merhabalar. Önce şunu söyleyeyim elektronik konusunda usta değilim. Bu konunuzu başka bir forumda da gördüm. Yanlış anlamamışsam siz var olan bir entegreyi başka bir entegre ile değiştirmek istiyorsunuz. Her entegrenin yapısında farklılıklar olabilir. Bu nedenle o devre kartına uyumlı olmayabilir bu benim görüşüm.

Elektronik ile ilgilenenlerin ortak görüşü olarak size şunu söyleyebilirim ki, RF devreleri "çok pis" devrelerdir. Devre yolundaki en ufak bir değişiklik herşeyi değiştirebilir. Entegre ile uğraşırken bobinlere istemeden elleyip şeklini bozmanız durumu da keza öyle. Bu kadar hassas devrelerdir RF devreleri. Bu sorunu çözebilmeniz için tekrarlayıcı tabir edilen cihazlardan alıp kullanmanız gerekir. Nerde satılır, uyumlu olanı var mıdır onu bilmiyorum. Ancak tekrarlayıcılar bu tip radyo frekans devreleri için menzili arttırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle bence siz o devreyi hiç ellemeyin, menzil kuvvetlendirici ara devre bulmaya çalışın.

Saygılar, kolay gelsin.
İyi niyetli yaklaşımınız ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Yukarıda açıkladığım üzere çalışma alanı (kırsal kesimde) değişken ve hareketli olacak. Hedef menzil arasına repeater koymaya ne batarya yeter, ne de sık sık yerini değiştirecek zaman yeter. Kullanım alanı sabit olsa öneriniz yüzde yüz doğru. Bir kere kurarsınız repeaterli sistemi olur biter.
pt2264 ü sök,yerine ev1527 yi tak her iki entegrede encoder(kodlayıcı entegresi) büyük ihtimalle istediginiz işlemi gerceklestirecek.2264 ün dout pininin baglı oldugu yere,1527 nin txd ucuna baglanacak.
en alttaki resimde gösterilen 8 bacaklı chip büyük ihtimalle microislemci(pic),onada özel kod yazılarak encoder olarak kullanılmıs.
eger alıcı ve verici frekansları birbirine uygunsa istediginiz formatta data gönderebilirsiniz.
Sayın Alarmko,
Önerinizi denemeye karar verdim. Ben bu işi başarabilirsem 30 adet vericiyi dönüştürmek niyetindeyim. Şimdilik iki adet deneme amaçlı aldığım 4 km menzilli modüller üzerinde önerinizi uygulayıp sonuca bakacağım. Siz ustaların yardımlarıyla başarırsam sayıyı otuza tamamlayacak siparişi vereceğim. Ancak benim entegre bağlantılarında geniş bilgim ve birikimim yok. Benim elektronik alanında değişik DC voltaj ve amper güçlerinde güç kaynakları yapabilecek kadar basit bilgi ve becerim var, hepsi bu kadar.
Yukarıdaki önerinizin benim tarafımdan anlaşılıp uygulayabilmem için 18 ayaklı PT2264 entegresini sökünce 8 ayaklı Ev 1527 entegresini boş kalan 18 pin boşluğuna nasıl lehimlemem gerekir. Basit bir şema ile yardımcı olur musunuz? 18 pin yuvasından 8 tanesi eV 1527 entegresi dolduracak geriye kalan 10 pin yuvası ne ve nasıl olacak? şimdiden teşekkür ederim sayın alarmko. Zahmetim için kusura bakmayın.

Sayın Alarmko,
Yine internette araştırırken konu ile alakalı bir doküman ilgimi çekti, google İngilizce çevirisiyle Türkçeye çevirdim. Konuyu zaten biliyorsanız dikkate almayınız. Başarır isek ne mutlu bize, yok, olmaz ise canımız sağ olsun, en fazla bir modül pert olur, onu da yedek parça niyetine saklarız olur biter. Bizimki bir amaç için çabalamak, denemek…

Bu arada bu modül 4 düğmeli, ben ise bu modülü tek düğmeli olarak kullanacağım, eV 1527 montajında gereksiz ayrıntıdan kurtaracaksa diye belirtiyorum. Benim elimdeki modülde PT2264 var. Şimdiden teşekkürler.

DÖKÜMAN AŞAĞIDA
Salınım Direncini Belirleyin
Osilatör direnci değeri, iletilen OSC frekansını belirler, daha yüksek bir osilatör direnci değeri daha düşük bir OSC frekansına, dolayısıyla alıcının sinyali almasını kolaylaştıracak daha uzun bir dalga boyuna neden olur.

Salınım Direnci Karşılık gelen Tablo - PT2262 / PT2272 / Diğer Sabit Kod IC
60196

Salınım Direnci Yazışmaları - EV1527 / Diğer Öğrenme Kodu IC

EV1527 çip yaygın kendi kendine öğrenme kopya uzaktan veya evrensel RF uzaktan kumanda teksir kullanılan bir IC kodudur. Kendi kendine öğrenen kopya uzaktan kumandası, sabit bir kodu veya öğrenme kodu RF uzaktan kumandasını yüz yüze (örneğin Garaj Kapısı Açıcı Uzaktan Kumandası) çoğaltabilir ve bu da günümüz pazarında çok popüler hale gelir. EV1527 yongasının tipik osilatör direnç değeri 300 K, 330 K, 360 K, 390 K ve 430 K'dir. Genellikle 300 K osilatör dirençli bir EV1527 yongası, PT2262 yongası ile 1.5 M ila 4.7 M arasında değişen osilatör direnç değerleri ile eşleşebilir. Bu, kendi kendine öğrenen kopya uzaktan kumandanın, kullandıkları osilatör direncinden bağımsız olarak neden piyasadaki en sabit kodu ve öğrenme kodu RF uzaktan kumandalarını kopyalayabileceğini açıklar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri