Tıbbi Elektronik / Biyomedikal Devreler

arkadaşlar çalışıyor mu acaba.

teknobilim74 arkadaşın paylaştığı beyin dalga makinasına benzer devreyi ben yapmıştım. konu ile ilgili olanlar bilir, brain wave generator(bwgen) diye bir program vardır(benzerleri de var). bineural beats temeline göre çalışır. kısaca; 2 kulağa farklı frekanslarda ritmik ses verilirse beyin bu farkı kompanze etme eğilimindedir. yani kişinin eeg frekansı değişir örneğin, aradaki fark 8Hz olacak şekilde ses verilirse beyin alfa ritmi olan 8Hz'e doğru kayar, bu da dinlenme halindeki beynin eeg frekansıdır. bir süre bu ses dinlenirse beyin rahatlar şellinde bir öneridir yani. genelde bu sesler tek tonlu değil değişik frekanslardan oluşan preset olarak hazırlanır. i-dose da diğer bir meşhur binaural beat programı (hazır seslere uyuşturucu ismi veriyorlar: heroin, lsd vs sesle kafa oluyoruz gibi :))

işte bu tip devreler de aynı işi görsel yolla yapmaya çalışıyor. veya bazıları hem ses hem ışık ile görsel uyarıyla etkiyi artırmaya çalışıyor. benim kullandığım devre bwgen uyumlu bir audiostrobe devresi idi. bwgende strobe cihazı kullanmak istiyorum deyince ona göre çıkış veriyor. bu devre de bir ton dekoderi olarak çalışıyor zaten. şahsen pek bi faydasını görmedim açıkçası
bwgen sitesinde örnek devreler bulunur: http://www.bwgen.com/magicjim

Uzun metinlerin çevirisi bi ölüm zaten, ingilizcesi olsak anlarız ama bu daha umutsuz görünüyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri