Çok sayıda RF vericiden alıcıya tek yönlü haberleşmede ekran ekleme

yldrm byzt

Üye
Arkadaşlar;

Aşağıda linki ve özellikleri verilen HIB03-PT-433, kod çözen ve kod öğrenen akıllı bir RF Alıcı modülün 2x16 LCD Display ile Arduinolu veya arduinosuz entegresi mümkün müdür?

Bu modülün algıladığı ve algılayabileceği çok sayıdaki 433.92 mhz Rf verici sinyalinin kaç numaralı vericiden geldiğini görsel olarak ekrana nasıl yansıtabilirim. Ekran modülü bağlantı pinleri 4 adet olup arduıno’ya uyumludur. (https://urun.n11.com/arduino-urunle...-2x16-mavi-lcd-display-i2c-modullu-P527683753)

Alıcı kod çözücü modül ile bu ekran modülünün bağlantı şeklini ve varsa Arduıno kodlama örnekleriyle beraber yardımcı olabilir misiniz? İngilizcem olmadığı için internet ortamında amacıma uygun tarama yapamıyorum. Benzer tek yönlü iletişim kodlama örneği olursa ben amacıma uygun kodlamayı geliştirebilirim sanıyorum..

Haberleşme, vericiden bu modüle tek taraflı olacak, vericinin sadece butonuna basılacak, alıcı ekranda numara görünecek.

Arduınosuz çözüm varsa benim için daha masrafsız ve kolay olacak.
Forumdaki ustalarımızdan lütfen ricamız olsun. Saygılarımla.

HIB03-PT-433, kod çözen ve kod öğrenen akıllı bir RF Alıcı
ÜRÜN AYRINTILARI:

HIB03-PT-433, kod çözen ve kod öğrenen akıllı bir RF Alıcı Modüldür. RF Demodülatör katı ile beraber
mikrodenetleyici tabanlı bir kod çözücü devre ihtiva eder. 433.92 Mhz. ISM bandı uygulamalarında
kullanılmak üzere geliştirilmiştir.
Rf Demodülatör Katı, ASK/OOK modülasyon uyumlu süper-heterodin bir rf alıcıdan oluşmuştur.
Decoder katı ise mikro denetleyici tabanlı akıllı bir devredir. PT22XX ailesi ve uyumlu encoder
entegrelerinin (PT2260, PT2262, PT2240, EV1527) kodunu çözer. Kod öğrenme özelliği ile, birbirinden
farklı kod ihtiva eden 80 tane RF vericiyi (kumanda) hafızasına alabilir. Kumanda adres eşleştirme için
herhangi bir ilave donanıma ihtiyaç bırakmaz. Aynı zamanda otomatik veri hızı (data rate) algılama
özelliği sayesinde, ekstra bir osilatör ayarı gerektirmez.
RF vericideki encoder data uçlarının (D0-D3) lojik seviyesine göre, doğrudan binary kodlanmış lojik
çıkışlar (OUT1-OUT4) üretir.
Tek yapmanız gereken Akıllı Hibrit üzerindeki öğrenme butonuna (Learn Sw) basarak, elinizdeki RF
vericiyi, hibrite tanıtmak.
Bu üstün özellikleri ile tak-çalıştır hazır bir çözüm sunan HIB03, nihai projenizin maliyetini
düşürmekle kalmaz, aynı zamanda uygulama yazılımlarınızın kod yükünü de hafifletir.

ÖZELLİKLERİ:
· Frekans: 433.92 Mhz.
· Modülasyon: ASK/OOK
· Alıcı Duyarlılığı: -110dBm
· Kristalli osilator ile PLL kullanarak hassas frekans üretimi.
· IF Band: 230 Khz.
· Geniş Çalışma Gerilimi: 3.6V – 5.5V arası
· Mükemmel Frekans Seçiciliği ve Gürültü Filtresi
· Mikrodenetleyici tabanlı tasarım
· PT2260, PT2262, PT2240, EV1527 ve uyumlu encoder entegrelerinin kodunu çözme ve öğrenme.
· Desteklediği RF verici ünitelerden sinyal geldiğini gösteren LED.
· Hibrit üzerindeki öğrenme butonu (Learn Sw) ile 80 adet farklı kodlu vericiyi hafızasına alabilir.
(Ekstra bir Alıcı-Verici adres eşleştirme donanımına ihtiyaç bırakmaz.)
· Harici öğrenme butonu bağlantısı için, buton ucu (BUT) çıkışı.
· Otomatik veri hızı (data rate) algılama özelliği ile herhangi bir osilatör ayarı gerektirmez.
· Dört adet binary kodlanmış lojik çıkış. (Binary Coded Decimal) İkili kodlanmış onlu sayılar (+/- 25 mA akım sürme kapasitesine sahiptir).
· Demodulatör katı data çıkış ucu(DAT), ayrıca mevcuttur.

rf-433-mhz-alici-modulyerli-uretim__11718035133747782.jpg
ekran.jpg

Son düzenleme:

Sayın peugeot98;
İlgi gösterip yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz linki google çevirisiyle kabataslak inceledim ve ilgili videoyu da izledim. Buradaki örnekte çok butonlu tek bir vericiden rf alıcılı iki adet prizi uzaktan kontrol üzerine geliştirilmiş bir kodlama yapılmış.

Ben ise tek butonlu bir çok vericiden (kod çözücü ve öğrenici)alıcı modüle gelen sinyalleri 2x16 lcd ekranda görüntüleyebilme üzerine bir çözüm arıyorum. Arduınonun kod çözme gibi bir görevi olmayacak.

Şu anda kurduğum prototip devrede yukarıdaki alıcı devre zaten bu işi arduınosuz yapıyor. Modülün bağlantılarını yaptım denedim, elimdeki 10’dan fazla vericiyi tanıtıp eşleştirdim. Her bir vericiyi değişik yerlerden butonuna bastığımda algılıyor ve led yanıyor. Ben arzu ediyorum ki led yerine hangi vericinin sinyali gelirse o vericinin numarası lcd ekranda görünsün. Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:
Yukarıdaki devre bir örnek idi.
Siz oradan sadece kod çözme olayını alıp lcd de yazdıracaksınız.
Böylece hangi vericiden sinyal alınırsa onun kodu ekranda görünecek.
Kodu siz ayarlayıp şu kod gelirse verici 1 şu kod gelirse verici 2 diye gösterteceksiniz.

Sayın peugeot98;
Kodlama konusuna bu kadar hakim olabilseydim belki de forum yardımına ihtiyaç duymazdım. hani ben en azından iki adet tek butonlu vericiden bir tek alıcıya lcd ekrana numara yazılabilen bir örnek olursa bunu deneye yanıla 15 vericiye kadar kodlama yazılımını geliştirebilirim diye düşünmüştüm.
belki de bu konuyu forumun arduıno kısmına taşımalıyım. eminim arduıno birikimi çok olan arkadaşlar amacıma en yakın bir link önerebilirler. tekrar teşekkürler Sayın peugeot98

Son düzenleme:
Sayın peugeot98;
Kodlama konusuna bu kadar hakim olabilseydim belki de forum yardımına ihtiyaç duymazdım. hani ben en azından iki adet tek butonlu vericiden bir tek alıcıya lcd ekrana numara yazılabilen bir örnek olursa bunu deneye yanıla 15 vericiye kadar kodlama yazılımını geliştirebilirim diye düşünmüştüm.
belki de bu konuyu forumun arduıno kısmına taşımalıyım. eminim arduıno birikimi çok olan arkadaşlar amacıma en yakın bir link önerebilirler. tekrar teşekkürler Sayın peugeot98

Yalnız şu benim yukarıda yazdığım olay hiç kod bilmeyen içindi zaten.
Çünkü verdiğim linkteki kodlardan kopyala yapıştır yapılıp bir iki ekleme ile işiniz olucaktı.
Sizin isteğinize göre birebir kodu zaten bulamazsınız.
Onun için madem böyle bir iş yapacaksınız biraz uğraş lazım.

Sayın peugeot98;
Bu gibi forumlar uğraştırma amaçlı değil, kolaylaştırmanın yanında bilgi ve birikimin paylaşıldığı platformlardır.
Yukarıda verdiğiniz örnek benim ihtiyaç duyduğum şey değil maalesef. Donanım bakımından lcd ekran ekleme ile ilgili olarak en ufak bir bilgi ve kodlama yok. Kodlamalarda bırakın yanlış bir harfi, bir noktalama işaretini dahi affetmeyip hata veren arduıno dünyasında öyle hemen kopyala yapıştır olmuyor maalesef. Ben bire bir hazır kodlama da istemedim zaten. Ekran bağlantı şeması ve benzer bir kodlama olsun yeter dedim. Yine de teşekkürler size. Hoşça kalınız...

Sorununuz lcd ise örnek çok

Örnek burada
Sayın peugeot98, lcd ekranı donanım olarak arduınoya bağlamak için bir sorunum yok. Bağlayıp, ekrana tarih-saat veya herhangi bir cümle yazdırmıştım zaten.

Benim başaramadığım şey, çok sayıda rf verici kumandadan gelen sinyali o vericinin numarası olarak ekrana yazdırmak. 30'a yakın yerli ve yabancı video izledim ama başaramadım. Kimisi rf'siz örnekler, sıcaklık ve nem yazdırma, kimisi ldr ile ölçülen değeri lcd ekrana yazdırma ve benzeri videolar. Uzaktan rf verici ile ilgili videolarda da sadece led yakma örnekleri var. Lcd ekrana yazdırma örneği yok. Olanlarda da kodlama belirtilmemiş.

Ben uğraşa uğraşa, arduınonun bilgisayar serial port ekranında her vericinin kendine has 6-7 haneli numaralarını tespit ettim. Aşağıdaki ekran alıntısında görüldüğü gibi vericilerin butonuna bastığımda her vericinin kendine özgü numarası yazıyor. Şimdi serial port ekranında yazan 6-7 haneli numaraları kodlamada tek haneli numaralarla eşleştirip lcd ekrana yazdırmak. Serial port ekranında yazanları lcd ekrana yazılmasını başarabilirsem gerisini hallederim. sanıyorum. Şimdilik örnek bulamadım ve denemelerimde başarılı olamadım.
Yardımlarınız için Teşekkürler peugeot98.
KKALEMİ.JPG

Tamam gelen değeri if ile karşılaştırıp verici no diye bir değişkene eşitle
o değişkeni lcd.print ile yazdır

if (gelen deger==242212) { verici no=1;lcd.print (verici no) ;}
if (gelen deger==7201636) {verici no=2;lcd.print (verici no) ;}

gibi birşey olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye