Rezistans kablo kesiti

572 yi nerden bulduğunuzu merak ettim..yanlis bildiğinizi düzeltmek isterim abim
572 = 1.73 x 380 x 0,87 'dir.
dediğiniz gibi ben trifaze'ye göre hesapladım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
572 = 1.73 x 380 x 0,87 'dir.
dediğiniz gibi ben trifaze'ye göre hesapladım.
Abim formuldeki 0,87 yazdığınız deger enduktif yukler icin gecerlidir.genelde motor etiketleri uzerinde belirtilir bu deger...rezistans enduktif degil omik yoktur..omik yuklerde Cos fi degeri 1 dir.kısacası rezistans trifaze olmus olsa idi P=380*1,73*1*I olmasi gerekirdi.burdan da 4000\657 gibi bir deger cikardi.572 olmazdi yine anlayacaginiz..

Abim formuldeki 0,87 yazdığınız deger enduktif yukler icin gecerlidir.genelde motor etiketleri uzerinde belirtilir bu deger...rezistans enduktif degil omik yoktur..omik yuklerde Cos fi degeri 1 dir.kısacası rezistans trifaze olmus olsa idi P=380*1,73*1*I olmasi gerekirdi.burdan da 4000\657 gibi bir deger cikardi.572 olmazdi yine anlayacaginiz..
herşeyi de biliyorsun maşallah. bi biz bilmiyoruz. biz standart bu rakamı kullanıyoruz tüm projelerde.

Yani demek istiyor ki 0,87 de kurtarırsa 1 için zaten kurtarır.Çünkü daha az akım çekecek.
En kötüsünü hesaplıyor.

Abi onu bunu bilmem de ttr değil antikrom kullan helojen olsun kafan rahat olsun

,Antıkrom dediğin kablo, sabit tesısatlara kullanılan, NYY veya NYm cinsi kablodur. Ayrıca, ttr cinsi nyaf kablo akım taşıma kapasitesi tek damarlı nya kablodan fazladır.
Çünkü, akım iletkenin dış yüzeyinden akar, bu nedenle tek telli ile çok telli kablo akım taşımaları farklıdır

Yani demek istiyor ki 0,87 de kurtarırsa 1 için zaten kurtarır.Çünkü daha az akım çekecek.
En kötüsünü hesaplıyor.
Hesaplama bi kenera 0,87 ya da 80 onemli degil.rezistans tipli yuklerde Cos fi hesaplanmaz.ben bunu anlatmaya calisiyorum..sonuc 6 ya da 7 amper cikmis farketmez yani:))...ama 100 kW lik bir rezistans icin hesaplama yaptiginzda 657 ile 572 arasinda epey bir fark olur :)

herşeyi de biliyorsun maşallah. bi biz bilmiyoruz. biz standart bu rakamı kullanıyoruz tüm projelerde.
Siz bilmiyorsunuz diye birsey soylemedim guzel abim.sadece teori de olmasi gereken seyi soyledim.saygilar

Son düzenleme:
Sokrates'in meşhur sözünü bilirsiniz. Bildiğim Tek Şey Hiçbir Şey Bilmediğimdir!
uslüb çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Değerli hocalarıma sormak isterim;
5aVMnR.jpg

bu şekilde bir bağlantıya, 3X şeklinde kablo yeterli değilmidir ?
kaynak: https://hbogm.meb.gov.tr/MTAO/1Elektroteknik/unite6.pdf
arkadaşın birisi, topraklama ne olacak diye yazmasın !

Bence,topraklamanın gitmediği hiçbiryere elektrikte gitmesin.;)

Son düzenleme:
cihazın yanında toprağı yeterli derinlikte kazdım ve 2 mt uzunluğunda galvanizli 65X65X7'lik galvanizli toprak elektrot gömdüm, gerekli iletkenle koruma topraklamasını yaptım o zaman

Verilen link açıkmadığı için,espriyi anlamadım.Cevap : Motor tesisatı dışındaki devreler için yeterli değildir !

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri