Rezistan Arızası

nacar08

Üye
Merhaba...
Elimde 2 rezistanslı bir ısıtıcı var, rezistanslardan biri yandı. Servis ısıtıcının yenisi 90 lira civarıyken tamirine de 100 lira isteyince yaptırmadım.

Isıtıcıyı söküp sağlam rezistansa direk elektrik verdim ve ısıtıcı çalışıyor ama düğmeler ve termostat vb çalışmıyor...

Ben bozuk rezistansı devredışı bırakıp ona giren iki kablo ucunun arasına ne gibi bir bağlantı yaparsam sistem tamamlanıp tekrar çalışır. Bozuk rezistansa giren İKi kabloyu direk birbirine bağlasam sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
anladıgım kadarıyla 2 rezistans seri bağlı imiş.tek rezistans kullanarak çalıştırmanız sağlam olan rezistansıda yakında bozacağınız anlamına gelir.çünkü 110v gerilim düşecek yere 220v uygulamış oluyorsunuz.şu an çalışıyor olabilir ama uzun gitmeyecektir.parelel bağlı rezistanslar olsaydı sağlam olan çalışmaya devam ederdi.daha az ısıtırdı ama sistem çalışmaya devam ederdi.saygılar

anladıgım kadarıyla 2 rezistans seri bağlı imiş.tek rezistans kullanarak çalıştırmanız sağlam olan rezistansıda yakında bozacağınız anlamına gelir.çünkü 110v gerilim düşecek yere 220v uygulamış oluyorsunuz.şu an çalışıyor olabilir ama uzun gitmeyecektir.parelel bağlı rezistanslar olsaydı sağlam olan çalışmaya devam ederdi.daha az ısıtırdı ama sistem çalışmaya devam ederdi.saygılar

2 seri bağlı rezistansa 220 V verilirse her birinin payına 110V' mu düşüyor?

mesajımdaki son paragrafı okursanız sorumu daha iyi anlayabilirsiniz....

Selamun Aleyküm
Sayın Nacar08 yeterli bilgi ve ya çizim verilmiş olsa daha geniş yardım imkanı bulunur.
Seri ve paralel bağlantı namına birkaç bilgi verilmiş. Bozuk rezistans tüplü ise tüpün içinden çıkarılıp genelde yay biçiminde olan tel koptuğu yerden (toplam)boyu sabit kalmasına dikkat ederek bağlanırsa çalışır diye düşünüyorum.
İki ayrı rezistans iki ayrı düğme ile kontrol ediliyor olsa gerek ki diğerlerinin çalışmaması için bu durumda başka bir hata olabilir. Uzmanları belki daha hakim olabilir ama düğmeler termostat kontak yapmıyor olabilir.
Diğer taraftan rezistanslar (cam tüplü) önceden toptan fiyatı 1TL civarındaydı, piyasadan birkaç Liraya alınabilir diye düşünüyorum. Yanlış bağlamada kısa devre yapma hali olur, dikkat edilmeli.
Hayırlı akşamlar..

rezs.jpgbasitçe şekil bu... ben kahverengi kabloları söktüm ve dıştaki mavi kabloyu içteki sağlam rezistansın boş kalan tarafına taktım, çalıştı... düğme tekli ve kahverengi kablo söküldüğü için düğme aktif değil

Benim düşündüğüm, olursa; kabloları eski yerlerine takıp, bozuk rezistanstan veya üzerinden ilave yaparak elektiriği geçirerek devreyi tamamlamak.

Son düzenleme:
senin bu baglantıların paralel sen bunları seri baglarsan daha verimli calışır

Sayın Nacar08 , Hakan Önder in bahsettiği gibi rezistanslar paralel bağlı. Her biri ayrı ayrı şebekedeki aynı gerilime maruz kalıyorlar tek ve ya çift çalıştırılmasının mahsuru olmaz. Resimden görünen ortak hat sanki nötr gibi izah edilmiş ve ya kahverengi olduğundan öyle düşündürüyor. Düğme ile faz kontrol edilmeli, nötr direk verilmeli. Aksi taktirde (yani nötr düğme ile kontrol edilip faz direk verilirse) cihaz çalıştırılmadığında rezistans gibi ekipmanda elektrik olur ve tehlike oluşturur.
Son sözlerinden herşeyi aynen bağlıyıp bozuk rezistansı ilave ile devreyi tamamlamak, rezistansın direncini değiştirmezse düşünülür. Ama rezistansı iptal edip bu hattı direk tel ile bağlamak yani rezistans yerine iletken tel kullanmak kısa devre yapar. Burada rezistansın kesik vb bir kısmı varsa bu kısım bağlanabilir.
Su ısıtıcısı vb bir alet olsa gerek. Fotoğrafları paylaşılabilir. Basit bir mesele gibi de görünse daha anlayarak yazmış oluruz.
Rezistans bahsettiğimiz gibi uygun yerden satın alınıp değiştirilebilir de. Birebir aynısı olmasa da hatta sadece rezistans borusu alınıp uygun direnç ve dayanım özelliğinde bükülüp takılsa da iş görse gerek. Rezistansların satıldığı yer bulunursa muhtemelen uygun bir ürün bulunur.
Başarılar dileriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri