Arçelik 6050 M suyu ısıtmama ve kurutma yapmama

fhinternet

Üye
Bulaşık makinası suyu ısıtmadan yıkıyor.Kurutma da yapmıyor.Makinada şimdiye kadar dıştan sadece Program butonu içeride gizli kalma özelliği bozulmuştu.
Tamir adına
1.Rezistansa prizden 220V bağladım.Isınıyor.
2.Elektronik kartın baktım.Biri dikdörtgen biri silindir iki kondansatör, 2 transistör ve mercimek kondansatör ve Dirençler var.Yani internette verilen arıza bilgilerindeki siyah renkli rölelerden yok.Rezistansa elektriği hangi parça kontrol ediyor anlayamadım.Elektronik kartta herhangibir lehim atması yada sığaç şişmesi gibi bir belirti yok.Hatta 330mf 10V sığaç değiştirdim.sonuç değişiklik yok.
3.Program butonu ile rezistans arasındaki elektrik kablolarını kontrol ettim.sağlam.
Sorularım:
1.Isı termostatları nerede arızası nı nasıl test edebilirim?
2.Ntc nedir?Cihazin neresindedirne? Arızası nı nasıl tespit edebilirim?
3.Program butonu nun içinde röle var mıdır? Arızalı mı diye nasıl tespit edebilirim.Avometre var.Elektrik şeması olsa belki tespit yapabilirim.
Yada arızayı bulma adına ne yapabilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.Teknik lise Elektrik bölüm mezunu ve sonrasında Fizik öğretmeni oldum.Daha şimdiye kadar hertürlü beyaz eşya birçok kez kendim tamir ettim.Her türlü parcayi söküp değiştirebilirim.Bunda suyu ısıtmama arızası birçok sebepten oluyormuş. YQRDİMLARİNİZİ ACİL BEKLİYORUM....
20190227_225636.jpg
20190227_225647.jpg
20190227_230801.jpg
20190227_230812.jpg

Ekli dosyalar

• 20190227_230818.jpg
    20190227_230818.jpg
    150.6 KB · Görüntüleme: 26
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba, bulaşık makinenizde ntc makinenin altında kalıyor, ntc nin elektronik kart üzerinde soketi vardır mavi kablolu ikili soket ntc aittir, kabloyu takip ederek tam yerini bulabilirsiniz. Kontrol etmeniz gereken yerlerden biraz bahsedelim;
*ısıtıcıya gelen kabloyu kontrol etmenizi öneririm genelde kırılma kopma oluşur.
* açma-kapama düğmesinin yanında derece seçme tuşları var onların sağlam olup olmadığını bakabilirsiniz,
* Makine çalışırken ısıtıcı ya elektrik geliyormu,bunu takip etmek biraz sıkıntı malûm belli adımlarda ısıtma devreye giriyor, anlık devreye girip çıkıyor olabilir.
* ntc ve elektronik kart bı ihtimal.
Makine biraz eski yedek parça bulmanız sıkıntı olabilir.

Teşekkürler.Yazdıklarınızı dikkate alacağım.

Büyük ihtimal, mekanik beyin, veya program otomatiği tabir edilen, çevirmeli topuz kısımda rezistansı enerjilendiren bakır plakalar işlev görmüyor

Sizin kontrol kartında, günümüzdeki makinelerdeki gibi, 220V ana sirkülasyon motor rezistans ve tahliye pompa açan röleler yok gibi gözüküyor.

Bu eski tip makinede o işlemleri çevirmeli program seçme topuzu yapıyor olmalı, sanırım onu değiştirirse biz problemimiz hallolur. Yanlız rezistans dışında, rezistans tam bu topuza gelen tüm hat kabloları da kontrol edin öncelikle.

anlaşılan sizin sorununuzda anakarttaki kapasitör özelliğini yitirdiği için, alçak voltaj NTC devresindeki sıcaklığı doğru şekilde okumayıp, yeterince ısınmışcasına, programı devam ettiriyordu..

Evet.Dikdörtgen olan Alternatıf akım sığacı .ısıtmaya o kontrol ediyormiş. Bir site de okudum.İkisinide 7-8 yılda bir değiştirmeliymiş.
Evet.Dikdörtgen olan Alternatıf akım sığacı .ısıtmaya o kontrol ediyormiş. Bir site de okudum.İkisinide 7-8 yılda bir değiştirmeliymiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri