reaktif

ESKİYARA

Üye
selam arkadaşlar; dengesiz yüklü bir işletme var reektif ceza basıyor.rekaktifi dengeliyorum ama sistemde inverter li 2adet 5,5 kw mootor çalışıyor (ara ara) motorlar devreye girdigi zaman reaktif bozuluyor çözümünü nasıl saglarım. şimdiden çözümler ve öneriler icin teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba ESKİYARA kardeşim,
Benim de benzer bir problemim olmuştu önceden. Asansör motoru tüm kompanzasyonu mahverdiyordu. Bu amaçla ben de motor devreye girdiğinde çalışması için motor hattına paralel kondansatör bağladım. Sen de bu şekilde sorununu çözebilirsin bence. Bir de reaktif güç kontrol rölenin tepki zamanını azaltırsan daha erken cevap verir ve senin de problemin çözülür.
Kolay gelsin.

Merhaba ESKİYARA kardeşim,
Benim de benzer bir problemim olmuştu önceden. Asansör motoru tüm kompanzasyonu mahverdiyordu. Bu amaçla ben de motor devreye girdiğinde çalışması için motor hattına paralel kondansatör bağladım. Sen de bu şekilde sorununu çözebilirsin bence. Bir de reaktif güç kontrol rölenin tepki zamanını azaltırsan daha erken cevap verir ve senin de problemin çözülür.
Kolay gelsin.

inverter varsa nasıl olcak pf sürekli değişken :confused:

selam arkadaşlar; dengesiz yüklü bir işletme var reektif ceza basıyor.rekaktifi dengeliyorum ama sistemde inverter li 2adet 5,5 kw mootor çalışıyor (ara ara) motorlar devreye girdigi zaman reaktif bozuluyor çözümünü nasıl saglarım. şimdiden çözümler ve öneriler icin teşekkürler

Hız kontrol cihazların için Harmonik Filtre Reaktörleri kullanmalısın...Reaktörler ile hem harmonik akımları engellenmiş ,hem rölenin devamlı olarak anahtarlaması dolayısı ile kontaktör ve kondansatörlerin sürekli çekip bırakması önlenir .Sistemin daha sükunetli şekilde çalışmasını sağlar...

Kontaktörlü kompanzasyon sistemiyle bunu çözmek mümkün değil sürekli anlık değişen Power factor'lü sistemlerde (hızlı)tristör tetiklemeli kompanzasyon + harmonik filtre uygulaması yapılmalıdır.

çok kapalı yazmışsınız. Reaktif bozuluyor da , nasıl bozuluyor?Ne oranda bozluyor.Acaba kompanzasyon gücü yeterli gelmiyor mu? İnverter tamam harmonik üretir de , öyle kolay kolay kompanzasyonu bozmaması lazım.

iki motor çalışacak diye, reaktörlere tristörlere gerek olmayabilir.

Buraya sayaç endekslerinizi , kompanzasyon gücünüzü , röle tipinizi , kompanzasyon kademelerini .Bir de son zamanlarda takıldığım SAYAÇ markasını yazar mısınız? Önce daha ucuz çözümlere bakalım, sonra reaktör satanları zengin ederiz :)

Kalıcı çözümler kurmakla, sürekli Bakım gerektiren sistemler kurmak arasındaki maliyeti işin içine katmanızı öneririm. Dengesiz ve hızlı yüklerin kompanzasyonunda EKM serisi harmonik filtreli modellerimize bir göz atmanızı tavsiye ederim, iki yıl garantisi ile.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,070
Son üye
Memeteminkece

Yeni konular

Geri