Tesis reaktiften cezaya girdi şimdi ise röle bütün kademeleri devreye alıyor .

ustam_41

Üye
Katılım
11 Kas 2009
Mesajlar
25
Puanları
1
arkadaşlar 300/5 akım troafosu üretim zamanı 50A diger zamanlarda 15A yük olan tesiste yükler dengeli c/k ayarı tamam entes rg8 tek faz kontrollu röle mevcut sistem normal çalışıyordu bir ara kumanda sigortası attı tesis reaktiften cezaya girdi şimdi ise röle bütün kademeleri devreye alıyor tesis kapsitiften cezaya giriyor her şeyi kontrol ettik bulamadık röle arıza yapmış olabilirmi
 
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

novell35

Üye
Katılım
17 Şub 2007
Mesajlar
530
Puanları
31
Yaş
39
Sayın ustam_41;

Öncelikle kompanzasyon akım değerleri normalmi kontrol edin.Herşeyden eminseniz röleyi değiştirin.Tesiste ups cihazı mevcutsa kontrol edin.Kompanzasyon reaktörüne bakmayı unutmayın.Zamanında bu tip bir olayda xlpe kablonun bile etkisini görmüştüm..

Bu tip durumlarda sisteme paralel endüktif alıcıların (şönt reaktör-balast v.b ) dahil edilmesi sorunu büyük ölçüde çözer..
 

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
8 Mar 2007
Mesajlar
3,573
Puanları
106
Yükleriniz hızlı değişken, fazlara eşit dağılmamış ise RG8-T ile çözüm zordur normalde. Ama bu güne kadar normal şartlar altında herhangibir ceza getirmemişse, kullanılabilir demektir.
Öncelikle şunu belirteyim: Akım trafonuz büyük seçilmiş yüke göre (75/5 veya 100/5 ideal olanı).
Devrede yük yokken, röle kondansatörleri devreye alıyorsa eğer, arızalanmış olabilir. c/k oranı da bozulmuş olabilir. akım trafosu k-l uçları da ters olabilir (müdahale edilmeden olmaz aslında bu.).
Siz röle c/k oranını kontrol edip, gerekirse yeniden bir c/k ayarı yaptırın röleye.
Bir de şu var: Röle akım trafosu tek olduğu için, kondansatörlerin o faza denk gelen kısımlarındaki yıpranmaları röle görecek, devreye fazla kondansatör alacak. Ama kondansatörlerin diğer fazların değerleri yıpranmadığı için de o fazlara kapasitif yazacaktır. Eskiden çok olurdu bu olay.
Kondansatörleri kontrol edin, dengesiz yıprananları değiştirin.
Röle bırakma süresini kontrol edin. Yüksekse düşürün.
Akım trafosunu düşürün (Daha hassas kompanzasyon yaparsınız.)
Dengeziz yükleri fazlara eşit dağıtmaya çalışın.
Bunlarla olmuyorsa eğer rölesi üç akım traforu bir röle ile değiştirin.
 

dinamik

Paylaşımcı üye
Katılım
28 Tem 2009
Mesajlar
723
Puanları
101
Yaş
51
Tüm kademleri devreye alması rölenin yaptığı düzeltmeyi görmediği anlamına gelebildiği gibi (bu durumda akım trafosunun yerini kontrol ediniz değişmiş olabilirmi?), akım trafolarından gelen bilgide kablosunda yada akım trafosunda olacak bir sorun yüzünden sürekli endüktif geliyor olabilir (hattı kontrol ediniz), yada röle sorunlu olabilir. Ayrıca sn Genç Arkadaşın belirttiği üzere akım trafonuzu küçültmenizde fayda var.
 

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
28 Eyl 2006
Mesajlar
1,197
Puanları
156
Ayarları doğru yapmış iseniz ,Tüm kademeleri devreye alıyor ve sayaç hızla kapasitif yazıyor ise büyük ihtimal röle rahmetlidir... Başıma geldi...
 
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
123,626
Mesajlar
873,640
Kullanıcılar
441,671
Son üye
Ygz00

Yeni konular

Üst