R22 gaz yerine kullanılabilecek gaz var mıdır?

ayildiz

Üye
R22 gaz yerine kullanılabilecek gaz var mıdır? Siplit klima sistemlerinde ve merkezi klima sistemlerinde kullanılan R22 gaz yerine parça değiştirmeden kullanabileceğimiz herhangi bir gaz çeşidi mevcut mudur?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Parça değişmeden bilemiyorum r-407c gazını kullanabilirsin ama yağın değişmesi gerekiyor.. Değiştirmeden gaz değişimi yapanlar var ama ben deneyip görmedim... diğer komponentler aynı kalabilir...

Parça değişmeden bilemiyorum r-407c gazını kullanabilirsin ama yağın değişmesi gerekiyor.. Değiştirmeden gaz değişimi yapanlar var ama ben deneyip görmedim... diğer komponentler aynı kalabilir...

S.A.
Arkadaşa katılıyorum. Yanlız kondanser basıncı ve sıcaklığı artabiliyor.

Selamlar Abim.
R22 de hangi yag kullanilmali?
R407c de hangi yag kullanilmalidir?
Basinclarda ne gibi fark oluyor?deyisim yaparken qazi sarj nasil etmeliyiz klima uzerindeki kq goremi yapilmali yoksa nasil?

Selamlar Abim.
R22 de hangi yag kullanilmali?
R407c de hangi yag kullanilmalidir?
Basinclarda ne gibi fark oluyor?deyisim yaparken qazi sarj nasil etmeliyiz klima uzerindeki kq goremi yapilmali yoksa nasil?

Selamlar...

R22 gazda mineral yağlar kullanılır..biz genelde Shell Claus 68 model yağ kullanıyoruz sorun çıkmıyor.
R407 c gazda POE sentetik yağ kullanılır. Soğutma marketlerinden temin edebilirsiniz.

Bu iki yağın gaz değişimlerinde eser miktarda sistemde kalması yağların özelliklerini bozmaktadır. O yüzden mutlaka yağın arındırma işlemi yapılmalıdır. kompresör ve sistem azot ile süpürülmeli kompresördeki yağ akıtılmalıdır. Sistemden ne kadar yağ çıktığını ölçmelisiniz. ne kadar çıktıysa o kadar yağ şarj etmelisiniz. ( biz türkler garanti olsun diye hep biraz fazla koyarız değilmi :D :D )

Basınçları emme basıncı 4.5-5.0 bar Basma basıncı ise 20-22 barları bulmaktadır. Basınçlar 22 gaza göre daha yüksektir. o yüzden gramaja bakılırsa 22 den biraz az gaz şarjı yapılmaktadır. Aynı kiloda gaz verirseniz çalışma basınçları yüksek olduğundan (çok azda olsa ) sorunlara yol açabilir. ( bu basınçlar ortam sıcaklığına göre ve mevsime göre değişir.. )

Kolay gelsin iyi çalışmalar...

Abim R22 cevirirsek 60 psi koya bilirimmi
Bes R 407c kac koymamiz lazim

R22'de madeni , R410A da bitkisel yağ bulunur..

hatta R410 lu cihazlarda bu sebeple vakumu daha çok uyarırız.

bitkisel yağ havadan daha çok zarar görür...

Arkadaşlar ben şöyle bir soru sormak istiyorum. Mesela stirling motor yapacağım. bunun içine hava yerine klima gazı veya benzer heraket ettiğinde soğuyan bir gaz kullanmak istiyorum. bu gazı kaçırmadan bu motor yapısına nasıl yerleştirebilirim? Stirling motor hakkında bilgisi olmayanlar için aşağıdaki videoya bakabilirler.

stirling motoru nasıl yapılır_Ayrıntılı Türkçe Anlatım ''Stirling Engine'' - YouTube

Arkadaşlar ben şöyle bir soru sormak istiyorum. Mesela stirling motor yapacağım. bunun içine hava yerine klima gazı veya benzer heraket ettiğinde soğuyan bir gaz kullanmak istiyorum. bu gazı kaçırmadan bu motor yapısına nasıl yerleştirebilirim? Stirling motor hakkında bilgisi olmayanlar için aşağıdaki videoya bakabilirler.

stirling motoru nasıl yapılır_Ayrıntılı Türkçe Anlatım ''Stirling Engine'' - YouTube

hocam açık ortam ile teması var ise biraz zor...

gazı soğutmak için kılcal borudan vs. geçirmek gerekiyor..

merhaba 407 c sisteme r22 uygulandı çalışıyor lakin r22 sisteme 407 c uygulaması bilemiyorum mieral sisteme p ester alışımlı gaz uygulamak denemek lazım kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri