rölesiz konpanzasyon nasıl yapılır yardım ltf

nunesi ' Alıntı:
düz komp için 400 kv tr 120 kvar kondansatör bağladım pano giriş kablosu 70 lik giriş şalteri ise 250 a lik çalışıyor ancak ısınma var kesiti yükseltecem dogru bir işlem mi acaba

125 kVAr kondansatör gücünüz için;

Nominal Akım : 180 A

Otomatik Şalter : 250 A

Kablo : 3x70 NYY mm2

Kontaktör : 185 A olmalıdır. Dolayısıyla 120 kVAr için eleman seçimlerinizde sorun yoktur. Sisteminiz hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
tsalbay ' Alıntı:
devreye kondansatör bağlı olmadığı halde reaktif güç komtrol rolesi aşırı konpanzasyon alarmı veriyor ayarlarım normal ne yapmam gerekir

Sn. kompanze arkadaşın da bahsettiği gibi, devrede kondansatör olmadığı halde, aşırı kompanzasyon uyarısı varsa, sisteminizde kapasitif yük yayan cihazlar var demektir. ( Örn: ups, elektronik balastlı lambalar... ) Bunu önlemek şönt reaktör kullanmanız gerekebilir. Ayrıntılı bilgi verebilirseniz, yardımcı olmaya çalışırız.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar sistemimde gündüz (07:00--20:00) saatleri arasında %8.5 ile %4 olan kompanzasyon oranlarım akşam ve gece (20:00--07:00) saatlerinde, role de cos fi 0.99 ile 1.00 gösterdiği halde %25 -- %11 gibi değerlere ulaşıyor (role kondansatör çıkarma veya alma ihtiyacı hissetmez iken (Entes rg3 12C )..

Belirttiğim akşam saatlerinde, yaklaşık 85 adet tasarruflu ampül çevre aydınlatma armatürlerinde takılı ve Role aşırı harmonik alarmı vermekte bir kısmını devre dışı bıraktığımda hrmonik alarmı kesilmekte ..sistemimde başka harmonik oluşturacak yük yok gibi...(olsa gündüz de harmonik yapar..)
Şimdi ben bu sorunu pratik olarak nasıl çözerim . Reaktör veya filitre gibi uygulamalar yaptırmadan..
Birde harmonik bastırıcı alıcılar veya bu tip yükler nelerdir ..

Ayrıca gerek yukarıda bahsettiğim çevre aydınlatmaya gerekse sistemim de geçici olarak 3-4 günlüğüne çalışacak 35-40 Amp akım çeken kaynak makinesi için münferit kompanzasyonun bağlantı şekli ve kaç Kvarlık kondansatör kullanacağım hakkında bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar.

sn nunesi kvar başına düşen amper 1,446 a 125 kvar lık bir kondansatör grubu yaklaşık 180a çeker şalterin dogru fakat kablo kesitini yükseltmeni tavsiye ederim

aydın1878 ' Alıntı:
arkadaşlar sistemimde gündüz (07:00--20:00) saatleri arasında %8.5 ile %4 olan kompanzasyon oranlarım akşam ve gece (20:00--07:00) saatlerinde, role de cos fi 0.99 ile 1.00 gösterdiği halde %25 -- %11 gibi değerlere ulaşıyor (role kondansatör çıkarma veya alma ihtiyacı hissetmez iken (Entes rg3 12C )..

%25-11 değerlerini geceden gündüze endekslerine göre mi hesapladınız? Yoksa fatura değerlerine göre mi?
Şayet geceden gündüze göre hesaplamışsanız bu yanıltır. Baz almanız gereken değerler fatura değerleridir.

aydın1878 ' Alıntı:
...Belirttiğim akşam saatlerinde, yaklaşık 85 adet tasarruflu ampül çevre aydınlatma armatürlerinde takılı ...
Şimdi ben bu sorunu pratik olarak nasıl çözerim . Reaktör veya filitre gibi uygulamalar yaptırmadan...
Devre dışı bıraktığınız lamba sayısından daha azını balastlı civa buharlı lamba ile değiştirerek çözüm üretebilirsiniz. (Deneme için 20 lamayı devre dışı bıraktıysanız, 10 lambayı civa buharlı balastlı lamba ile değiştirin.)

aydın1878 ' Alıntı:
Ayrıca gerek yukarıda bahsettiğim çevre aydınlatmaya gerekse sistemim de geçici olarak 3-4 günlüğüne çalışacak 35-40 Amp akım çeken kaynak makinesi için münferit kompanzasyonun bağlantı şekli ve kaç Kvarlık kondansatör kullanacağım hakkında bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar.
Kaynak makinası için klasik kompanzasyon ile çözüme ulaşamıyoruz. Münferit olarak ise kayna makinası gazaltı diye tabir edilen tipten ise (içinde kontaktör olanlardan), kontaktörle beraber devreye girecek şekilde bir sigorta kontaktör kondansatör grubu koyabilirsiniz.
Kaynak makinası geçici çalışıyor, harmoniklerden etkilenen makinalarınız yok ise hiç girişmeyin derim.

%25-11 değerleri aylık değil son 5-6 günde akşam 08:00 den sabah 07:00'ye kadar ki ortalama oranlar diyebilirim.. Tabiki nihai baz alınması gereken değerler aylık oranlardır ama ;

geceden gündüze oran niye yanıltsın.. Sonuçta gece oranlar yükseldiğinde günlük oranları yükseltecek günlük oranlarda aylık oranları yükseltecek..bu da faturaya yansıyacak ..

Evet kaynak makinası bize dışarıdan ihale usulu ile iş yapan bir firmaya ait.(yaklaşık 15 gün aralıklı olarak ihtiyaca göre çalışacak..)bu sürede de benim zaten sorunlu olan kompanzasyonun içine edecek. :mad: hem bedava trifaze enerji kullanacak hemde kompanzasyonu kötü yönde etkileyecek bu nasıl iş anlamadım.

aydın1878 ' Alıntı:
geceden gündüze oran niye yanıltsın.. Sonuçta gece oranlar yükseldiğinde günlük oranları yükseltecek günlük oranlarda aylık oranları yükseltecek..bu da faturaya yansıyacak ..

Gündüz yükünüz gece yükünüze göre daha fazla olduğunda oranlar çok az etkilenir. Faturaya bile yansımaz. Örnekle anlatayım:

Gündüz,
Aktif:100
İndüktif:8,5
Kapasitif:4
İndüktif/Aktif= 8,5/100= %8,5
Kapasitif/Aktif= 4/100= %4

Gece,
Aktif:10
İndüktif:2,5
Kapasitif:1,1
İndüktif/Aktif= 2,5/10= %25
Kapasitif/Aktif= 1,1/10= %11

Gün içinde toplam,
Aktif:100+10=110
İndüktif:8,5+2,5=11
Kapasitif:4+1,1=5,1
İndüktif/Aktif= 11/110= %10
Kapasitif/Aktif= 5,1/110= %4,6

Gerçek değerlerle hesaplamak daha doğru sonuçları verecektir.

üstadım haklısın günlük ortalamayı bir miktar artırmakta. ben gece oranlarının yüksek çıkmasına takıldım..ilginize çok teşekkür ederim çalışmalarınız da başarılar dilerim..

arkadaşlar 150 kw motora sabit kompanzasyon yapmışlar dün baktım kondansatörleri tek bir kontaktörle çalıştırmışlar ama kontaktör yapışık kalmış analizör falan yok ama hala elektrik sayacından nasıl bakacağımı bilemiyorum çarpan panoda x120 deniliyor lütfen yardım sonra her sayacın çsarpanı faklımıdır,akım trafosu üzerinde 5/400 yazıyor tşk.

sn  skoper75 ,çarpan 120 ise akım trafoları 600/5 olmalı.akım trf oranlarına göre çarpan değişir.400/5 olarak gördüğünüz muhtemelen kompanzasyon yada ölçü cihazları ile alakalı olabilir.kontakları yapışmış olan kontaktörü,değiştirmediyseniz; kapasitif değer artmıştır( bunuda kompanze edecek endüktif almaç yok ise). oranlarla ilgili sayaç endeksleri yeterli ,çarpan  değeri kullanmanıza gerek yok.aktif/reaktif : % 20 - aktif/kapasitf : %15 oranlarını geçmeyecek kolaylıklar diliyorum.

Sayın skoper75

* Sayın kompanze gerekli açıklamaları yapmış, bir de şunu eklemek istiyorum;

Münferit kompanzasyonun dezavantajlarından biri bu malesef, kontaktör yapışmıştır, kondansatör değerini yitirmiştir veya kondansatör sürekli devrededir, ama farkında olmazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri