Proxxon BFW 40/E

yok zaten o kadar büyük çaplı bişey kullanmak istemiyorum er11 benim için ideal

peki size bir soru..

mesela arel marka spindle aldım 12 bin devirde çalıştırdım. kalem malzemeye daldığı anda 12 bin deviri koruyormu ??? öyle bir özellik varmı bu aletlerde ?? peki varsa motorun üzerinde mekanin devir ölçen bir aksam olması gerekir diye düşünüyorum.. yani sürücüye geri bildirim yapması lazım motorun durumu şu şu devir diye..
sanırım böyle bir özellik yok.

Boş ver sanma , al kullan.
Mesela , almayı planladığın marka ve model sürücünün pdf i vardır mutlaka internette , indir incele.
İnverter gücü sınırları içerisinde devri korur.
Ayrıca sanrıların aksine devir ölçmek için pek çok yol vardır ve bunun için geri besleme gerekmez , invertor gerekeni okur ve değerlendirir.

İnverteri aldığında , aldığın yere ayarlarını yaptır hatta kullanacağın motoru götürürsen kolayca bağlar ve ayar yaparlar.
Özellikle Arel de gerilim ile ilgili sıkıntılar var.
Hertz de yok ama malum duygusal konular..
Bir sürü satır ayarı var hiç kullanmayan çok zor yapar , bazı temel bilgilerin var olması lazım.
Biraz sohbet ederek , mesela hangi ayarları nasıl değiştirmen gerektiğini not alabilirsin , alışık olmayınca unutulur.
Son uyarı olarak invertoru az daha duygusal davranarak 1kW üzeri seç ki motor büyüttüğünde birde inverter değiştirmeyesin.
Daha fazla anlatım az bilenler ve daha da önemlisi cihaz açısından sakıncalı olabildiği için fazla açıklama yapmıyorum.
Lakin benzer başlıklarda topraklama ve kurulum gibi değişik konularda açıklamalar vardı.
Mesela @akyele hocamın , mesela [MENTION=91157]rexton[/MENTION] un ...

haaa bide bunun ayarı oluyo demek...

mesela motor 300hz ama sürücü 400hz destekliyo kafamda canlandığına göre ayar bunun gibi şeyler için mi ?? sınırlama falan ??

şimdi arel spindle bizim tezgahın üstünde kelebek gibi olacak ama olsun hahahahaha :D

[MENTION=414]KAZIMUGUR[/MENTION]

abi önemli bir soru sorucam bilmediğim için

şimdi ben spindle ı 0.75kw olarak düşünüyorum
sebebine gelince
cnc makinesi zaten mdf. kullandığım gijon hareket olarak yavaş kalıyo yani çok fazla hızlı değil.. bir kayış sistemi gibi değil yani.
bu yüzden çok fazla hızlı kesim olmayacak..

sence 0.75kw nasıl bir seçim ?? 1kw ın altında alma diyorsun ama biraz duygusal yaklaşıyorum işte olaya..

Hızlı olup olmaması önemli değil.
Mesela 1mm ucu olan bir ( V ) bir kesici ile ne yapabilirsiniz ki.
Ama 20-40mm tarama kafası taktığınızda ki genişçe bir levha yüzeyi düzeltmek istediğinizde ?

Yok ben sadece şunu yapıyorum demeyin eninde sonunda yapacaksınız.
O gün elinizdeki şasenin yetmediğini de bildiğinizden daha iyisini yapacaksınız ve yeniden spindle almanız gerektiğinde tühh be diyeceksiniz.
0.75 ile metal işliyorum.
Özellikle finish de kalem değdi değer paso 0.05 , 0.75 çok bile...
Ucuz ama uğraştırıcı çözümlerde var.
2 rulmanlı bir yatak + basit bir motor 50-100TL kayış kasnakla arttırılmış devir + dimmer ile yapılmış devir ayarı 15TL ..
Çoğu iş de 3000 devir çoktur bile.
Makinenin gücü yetse bile malzeme izin vermez.
Ama işte yapıp kullanıp kenara koyacaksanız olur hatta öyle olmalıdır amaaa kullanmaya devam edecekseniz , insanın gözü doymaz , hep dahaaaa der, örneklerini çok gördüğümüz için böyle öneriyorum. [MENTION=232994]akyele[/MENTION] hocama da önerdik dinlemedi ama şimdi yazdıklarına bakın , ne demek istediğimi anlarsınız.

Teknik olarak olmadığı için değil insan faktöründen dolayı ... nihai karar sizin elbette.

Bu Arel ve Hertz gibi spindle motorlarını cnc malzemeleri satan sitelerde baya tuzlu satıyorlar. Arel firmasını arayıp onlardan fiyat istedim. Spindle motor + Sürücü satış sitelerinden her türlü ucuza geliyor. Arel de sadece pens sıkma somunu 5 TL pahalı :)

1 KW Arel almaya karar vermişken gerilim sıkıntısı var deyince ister istemez vazgeçer gibi oldum. Gerilim sıkıntısından kastınız nedir ? Biraz daha açar mısınız acaba ?

Son olarak Önerebileceğiniz sürücü markaları neler ?

Motor plakasında yazılan değerleri girdiğinizde motor aşırı ısınıyor devam ederseniz yanacak şekilde.
İnverter değerini 120-130V gibi ayarladığınızda idare ediyor ve tabii tork düşüyor , akımda max inverter akımı ile sınırlı , yapacak bir şey kalmıyor.
İlk denediğimde görüştüğüm teknik elemanları bana tatmin edici cevaplar verememişti.
Hertz öyle değil ve tabii fiyatıda ona göre ama kesinlikle pişman olmazsınız.
Lakin sorulduğunda TR üretimli markaları yazıyoruz işte.
Pens pens somunu anahtarı gibi şeyler ebay da bedava.
10 pensin fiyatı burada 2 pens fiyatına..

Sürücülerin hepsi de iyi kötü çalışır ufak güçler zaten.
Cebinize bulduğunuza hangisinin iyi servisi olduğuna göre.
Bu tip sorunun sorulacağı en son yer kk olsa gerek .
Her tarafı reklam ve öneri dolu...

Cnc malzemeleri satan yerlerin sahipleri biz buralarda nasıl yapılacağını anlatırken trene bakar gibi bakıyorlardı.
Şimdi cin oldular çarpacak şeytan arıyorlar.
Alış veriş edeceğiniz son yerler olsun...
Dolaşın pazarlık edin sürekli değişiyor.
Son zamanlarda Şahin rulman makul rakamlar yazıyor.
Mümkünse her ürünü onun dağıtıcısından almaya bakın , internet satıcısından değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri