Prizlerin hepsinde toprak bölümünde kontrol kalemi ışığı yanıyor

Evdeki bütün prizlerde toprak metalinde kontrol kalemi ışığı yanıyor topraklama yetersizliğindenmi yapar eğer ondan ise ev bahçesine en yakın olan bir prizden topraklama kazığı çakıp oraya kablo çekersen sorun halledilirmi kıymetli ustalarım bu arızayı nasıl çözebiliriz bana yardımcı olur musunuz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dediğin şekilde şansını denersin faydasıda olur, normalde tesisatı silbaştan kontrol etmen gerekir, öte yandan muhakkak beyaz eşyalardan bir yada birkaçında kaçak vardır onu bulman gerekir, topraklamanın sağlamlaştırılması zaruridir ancak sorunlu eşyayı tespit edip müdehale etmekte çok önem arz eder, çünkü o kaçak toprağa akacak ve tüketim olarak faturaya yansıyacaktır, kaçak akım rolesi yok anlaşılan,
not: ç.makinası rezistansı su aldığında kaçak yapar delik varsa,
ben bazen kendini gizleyen arızalarda k.akım rolesini bazen attırdığı için makinayı açtırır su almasını sağlarım, çünkü kuru resiztans kaçak yapmayabiliyor,

Evdeki bütün prizlerde toprak metalinde kontrol kalemi ışığı yanıyor topraklama yetersizliğindenmi yapar eğer ondan ise ev bahçesine en yakın olan bir prizden topraklama kazığı çakıp oraya kablo çekersen sorun halledilirmi kıymetli ustalarım bu arızayı nasıl çözebiliriz bana yardımcı olur musunuz
Topraklamayı kontrol kalemi ile kaç ohm ölçtünüz ve kazık çakma fikrine vardınız ?

Topraklamayı kontrol kalemi ile kaç ohm ölçtünüz ve kazık çakma fikrine vardınız ?
Ölçmeden bir fikir yürütmek istedim maalesef elimde ekipman olmadığından böyle yazmak zorunda kaldım
dediğin şekilde şansını denersin faydasıda olur, normalde tesisatı silbaştan kontrol etmen gerekir, öte yandan muhakkak beyaz eşyalardan bir yada birkaçında kaçak vardır onu bulman gerekir, topraklamanın sağlamlaştırılması zaruridir ancak sorunlu eşyayı tespit edip müdehale etmekte çok önem arz eder, çünkü o kaçak toprağa akacak ve tüketim olarak faturaya yansıyacaktır, kaçak akım rolesi yok anlaşılan,
not: ç.makinası rezistansı su aldığında kaçak yapar delik varsa,
ben bazen kendini gizleyen arızalarda k.akım rolesini bazen attırdığı için makinayı açtırır su almasını sağlarım, çünkü kuru resiztans kaçak yapmayabiliyor,
Tamam efendim teşekürler bir arıza takibi yapacağım

Ölçmeden bir fikir yürütmek istedim maalesef elimde ekipman olmadığından böyle yazmak zorunda kaldım

Tamam efendim teşekürler bir arıza takibi yapacağım
Topraklama denilen şey meger toprak cihazı ile ölçülmelidir. Yok şu ohmdan düşük olmalı yok bundan olmalı diye bir omaj değeri söz konusu değildir. Bunun yönetmelikte yeri 30mA kaçak akım rölesi için 1666,66A'den küçük, 300mA için ise 166,66A'den küçük olması gerektiği yönündedir. Sisteminizde Parafudr var ise koruma topraklamanız o zaman 2ohm'dan küçük istenir çünkü parafudr'un sağlıklı çalışma omaj aralığından kaynaklı.

Topraklama denilen şey meger toprak cihazı ile ölçülmelidir. Yok şu ohmdan düşük olmalı yok bundan olmalı diye bir omaj değeri söz konusu değildir. Bunun yönetmelikte yeri 30mA kaçak akım rölesi için 1666,66A'den küçük, 300mA için ise 166,66A'den küçük olması gerektiği yönündedir. Sisteminizde parafudr var ise koruma topraklamanız o zaman 2ohm'dan küçük istenir çünkü parafudr'un sağlıklı çalışma omaj aralığından kaynaklı.

Verdiğin bilgi yanlış 1666 meselesi ortalama insan vücudu direncidir. Buda hata gerilimi oluşursa üzerinize 50 volttan fazla gerilim düşmesini engeller. Zaten insan için tehlike sınırı 50 volt ve üzeridir. Hesaplaması şu şekilde olur 50/1666 =0,03 amper eşik değeridir. Daha üst değeri olan 300 ma röleler insan hayatını korumaz V=IxR 0,3x1666= 500 volta kadar gerilim düşme ihtimalini ortaya çıkarır, tabi Şebeke gerilimi 220 volt olduğundan faz toprak arası (yaklaşık) insan direnci de ortalama 1600 ohm olduğuna göre kişi üzerine 220/1600= 0,137 amper eder. Buda (V=IxR) 1600x0,137 = 220 volt olur kişi üzerine tehlikeli gerilim düşer. Yani 300 ma kaçak akım sadece yangın ve ark oluşumunu engeller insan hayatını korumaz.

Verdiğin bilgi yanlış 1666 meselesi ortalama insan vücudu direncidir. Buda hata gerilimi oluşursa üzerinize 50 volttan fazla gerilim düşmesini engeller. Zaten insan için tehlike sınırı 50 volt ve üzeridir. Hesaplaması şu şekilde olur 50/1666 =0,03 amper eşik değeridir. Daha üst değeri olan 300 ma röleler insan hayatını korumaz V=IxR 0,3x1666= 500 volta kadar gerilim düşme ihtimalini ortaya çıkarır, tabi şebeke gerilimi 220 volt olduğundan faz toprak arası (yaklaşık) insan direnci de ortalama 1600 ohm olduğuna göre kişi üzerine 220/1600= 0,137 amper eder. Buda (V=IxR) 1600x0,137 = 220 volt olur kişi üzerine tehlikeli gerilim düşer. Yani 300 ma kaçak akım sadece yangın ve ark oluşumunu engeller insan hayatını korumaz.
Tehlike dokunma gerilimi 50v olarak alinmakta. 300mA kaçak akim kullanımınında 50/0.3= 166.67ohm olarak elde edilmekte. 30ma kaçak akim kullanim durumunda 50/0.03=1666.67Ohm olarak cikmaktadir. Her iki kaçak akim kullanım durumunda bu ohm altinda deger elde edilmelidir. İnsan cani için 30mA, yangın için 300mA kullanımı zorunludur.

Tehlike dokunma gerilimi 50v olarak alinmakta. 300mA kaçak akim kullanımınında 50/0.3= 166.67ohm olarak elde edilmekte. 30ma kaçak akim kullanim durumunda 50/0.03=1666.67Ohm olarak cikmaktadir. Her iki kaçak akim kullanım durumunda bu ohm altinda deger elde edilmelidir. İnsan cani için 30mA, yangın için 300mA kullanımı zorunludur.

Yani topraklama değerimiz 166 dan yada 1666 dan küçük ise Uygun mu diyeceğiz:)

Yani topraklama değerimiz 166 dan yada 1666 dan küçük ise Uygun mu diyeceğiz:)
Projeci gerekli topraklama özelliklerinili el alarak hesaplanmalıdır. Ekte bunla ilgili bir dokuman da paylaşıyorum sizinle. Altta isaretledigim yerde yazmakta.

Ekli dosyalar

• topraklama ölçüm.pdf
    994 KB · Görüntüleme: 14
Projeci gerekli topraklama özelliklerinili el alarak hesaplanmalıdır. Ekte bunla ilgili bir dokuman da paylaşıyorum sizinle. Altta isaretledigim yerde yazmakta.

Dökümanda söylediğinle alakalı bir durum yok . Sadece hesaplanması gerektiğini söylüyor standart bir değerin olmadığını belirtiyor. Sen ise 1666 ohm altı yada 166 ohm altı gibi değerler söyleyip bunu topraklama değeriyle alakalandırıyorsun.Topraklama değeri ne kadar düşük ise o kadar faydalıdır koruma işlevini daha iyi yerine getirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri