3 lü prizin toprak hattında da kontrol kaleminin daha az yanması

silvestir

Usta Üye
Prizde kontrol kalemiyle fazı kontrol ederken diğer elinin bir parmağını toprak bağlantısına dökün, kalemin ışığı çok artıyorsa bir bağlantı vardır, ışık şiddetinde değişiklik olmuyorsa toprak bağlantısı boştadir

kral kobra

Profesyonel Üye
Prizde kontrol kalemiyle fazı kontrol ederken diğer elinin bir parmağını toprak bağlantısına dökün, kalemin ışığı çok artıyorsa bir bağlantı vardır, ışık şiddetinde değişiklik olmuyorsa toprak bağlantısı boştadir
Ölmez sağ kalırsa sonucu bize bildirsin di mi :D

silvestir

Usta Üye
Toprak hattına dokunarak ölecekse zaten o evi hemen boşaltsin

kral kobra

Profesyonel Üye
Elektriğe bulaşalı 32 yıl geçti o kadar çok şey yaşadım ve gördüm ki ! Gerçekten roman olur. O yüzden bir elinle kontrol kalemini faza sok diğer elinle toprak terminaline dokun gibi tehlikeli önerilerde asla bulunmam bu işlerin vebali var.
Sonuç olarak bu işlere el atabilmek için asgari şartlar var bunlar yoksa hiç ellemeyin elektrikçi çağırın demek lazım.
Evinde en azından 10tl lik bir ölçü aleti ve bunu kullanabilecek bilginiz yoksa elektrikçi çağırın herkes işini yapsın meslektaşımızda ekmek yesin diyelim ve konuyu kapatalım.

denizalyk

Üye
ığdırda ikamet ediyorum burada elektrikçi yok malesef. (ayrıntı bilmeyen hurafelerle iş görenler) bir ara yolunuz düşerse anlarsınız.

memocan_55

Üye
prizde topraklama hattında kontrol kalemi yanmıyor. 3 lü prizi taktığımda oluyor. metal gövdeli kettleda sanki dokununca titreme hissiyatı yapıyordu.
Kettle uzatmaya bağlı iken mi veriyor bu titreşim hissini yoksa her hangi bir prizde takılı iken mi?

Karansa

Üye
Aynı sorunu bende yaşadım ve sorunun üçlü prizde ki kablonun ısıtıcıya bağlıyken yüksek amper çekmesi sonucu kablonun eriyerek fazın toprağa yapıştığını fark ettim. Başka bir üçlü de deneyin.